Skip to main content
فهرست مقالات

راز و رمز هنری - بلاغی گونه گون خوانی های قرآن

نویسنده:

علمی-پژوهشی (حوزه علمیه)/ISC (16 صفحه - از 37 تا 52)

کلیدواژه ها :

قرائت ،ایهام ،گونه‌گون خوانی ،اختلاف قراءآت ،ایهام گونه‌گون ‌خوانی

کلید واژه های ماشینی : قرآن، قرائت، بلاغی، گونه‌گون خوانی‌های، هنری، اعجاز، راز، گونه‌گون خوانی‌های قرآن، لهجه‌ای، ایهام

گونه‌گون خوانی قرائت‌های چند گانة پاره‌ای از واژه‌های قرآن، از مسائل و مباحثی است که از دیرباز مورد توجه قرآن پژوهان بوده است و بحث و بررسی‌های بسیاری دربارة آن انجام گرفته است. با این همه هنوز این پرسش که «راز این گونه‌گون خوانی‌ها در چیست؟» پاسخی بسنده و قانع‌کننده نیافته است. نگارنده در نوشتاری که از پی می‌آید، کوشیده است تا به این مسأله از دیدگاهی هنری بنگرد. وی پاسخ این پرسش را در یکی از جلوه‌های هنری و بلاغی قرآن کاویده است و برای زمینه‌سازی و آشکاری بیشتر بحث، از مسائل دیگری نیز چون اعجاز هنری قرآن، به کوتاهی سخن گفته‌ است.

خلاصه ماشینی:

"باری چنان که یاد شد، قراءات یعنی گونه‌گون خوانی‌های پاره‌ای از واژه‌های قرآن؛ اما این که این گونه‌گون خوانی‌ها از کجا و چرا و چگونه به قرآن راه پیدا کرده‌اند، پرسش‌هایی است که از دیرباز از سوی قرآن پژوهان دربارة آن‌ها بررسی‌های بسیار انجام گرفته است و در بازنمایی آن‌ها کتاب‌ها و رساله‌های بسیار نوشته شده است و هنوز هم پی‌جویی و پژوهش دربارة آنها چه به گونة جداگانه و تک‌نگاری و چه به __________________________________ [1]. در جای خود آشکار شده که ساختار زبانی و اسلوب بیانی قرآن کریم آن چنان بهنجار و استوار است و از چنان هندسة سنجیده و حساب شده‌ای برخوردار است که نه می‌توان واژه یا حرفی بر آن افزوده یا از آن کاست و نه می‌توان چینش واژه‌ها را دست‌کاری کرد و نه می‌توان واژه‌ای را با واژة هم معنی یا هم خوان دیگری ـ حتی اگر آن واژة هم معنی یا هم خوان در جاهای دیگر قرآن به کار رفته باشد ـ جایگزین کرد و نه می‌توان هیچ گونه دست کاری دیگری در ساختار آن روا داشت مگر این که پاره‌ای از زیبایی‌ها و ظرافت‌های بلاغی و هنری و یا پاره‌ای از لطائف و نکته‌ها و توان‌های معنایی و درونی آن از دست برود. اگر گونه‌گون خوانی در شعر حافظ و دیگران یک شگرد شیرین و یک ویژگی برجستة هنری است و نشانی از والایی و برتری بلاغی و بیانی چنان سخنانی دارد می‌توان گونه‌گون خوانی‌های قرآن را نیز در جلوه‌های برین و برتر هنری و بلاغی این کتاب شگفت شمرد و این شیوه را دست کم یکی از پاسخ‌های پرسش پیش گفته دربارة اختلاف قرائت‌ها دانست."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.