Skip to main content
فهرست مقالات

پژوهشی درباره زیارتهای جامعه

نویسنده:

علمی-پژوهشی (حوزه علمیه)/ISC (22 صفحه - از 111 تا 132)

کلیدواژه ها :

زیارت ،زیارتهای جامعه ،زیارتهای مخصوص ،زیارتهای مطلق ،زیارت جامعة کبیره ،زیارت جامعة صغیره

کلید واژه های ماشینی : زیارت، زیارت جامعة کبیره، زیارت جامعة صغیره، زیارت جامعه، زیارتنامه، سند زیارت جامعة صغیره، جامعة کبیره و جامعة صغیره، امام، زیارت جامعة صغیره از زیارت، علی بن حسان

زیارت پیشوایان معصوم (ع) آدابی دارد. از جملة آن آداب، خواندن زیارتنامه‌ها و اذکار مخصوصی است که از ائمه (ع) به دست ما رسیده است. عالمان امامی این زیارتنامه‌ها و اذکار را در مطاوی کتابهای حدیث یا در مؤلفاتی مستقل ثبت کرده‌اند. در میان زیارتنامه‌های مأثور، زیارتهایی هست که با عنوان «زیارات جامعه» شناخته می‌شود. از میان زیارتهای جامعه، دو زیارت جامعة کبیره و جامعة صغیره از شهرتی ویژه برخوردار است. نگارنده در این مقاله پس از توصیف زیارتهای جامعه، با مراجعه به کتب اهل فن مقدار اعتبار و ضعف و قوت این دو زیارت را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که با صرف نظر از صحت مضامین این دو زیارت، سند زیارت جامعة صغیره از زیارت جامعة کبیره از قوت و استحکامی بیشتر برخوردار است.

خلاصه ماشینی:

"چنانکه ابن بابویه قمی ملقب به «صدوق» دو فقره (من لا یحضره الفقیه، 2/608 ـ 609؛ همو، عیون اخبار الرضا، 2/271 ـ 278)، آقا جمال خوانساری سه فقره (مزار، ص 102)، سید محسن امین چهار فقره (مفتاح الجنات، 2/210 ـ 218)، محدث قمی پنج فقره (مفاتیح، ص 917) و مولی محمدباقر مجلسی در «باب الزیارات الجامعه» به تعداد پیشوایان معصوم (ع) چهارده فقره (بحار، 99/209) از این زیارتها را نقل کرده است. ابن قولویه از پدرش و گروهی از استادانش به واسطة محمد عطار و نیز ابن قولویه از محمد بن حسین بن مت جوهری و آنان جملگی از اشعری از علی بن حسان از عروة بن اسحاق ابن اخی شعیب عقرقوفی از «کسی که آن را ذکر کرده» از امام ابی عبدالله [= امام صادق] حدیث کرده‌اند که گفت: هرگاه به نزدیک قبر حسین بن علی (ع) آمدی، این جملات را که در کنار آرامگاه هر امام دیگری نیز مجزی است می‌توانی بگویی: «السلام علیک من الله، السلام علی محمد امین الله علی رسله …» (ابن قولویه، صص 316 ـ 319؛ محمدباقر مجلسی، 99/160 ـ 162). 7. نتیجه فرجام سخن اینکه از رهگذر مطالعة رجال شناختی و بررسی اسناد دو زیارت جامعة کبیره و صغیره و مقایسه احوال راویان موجود در طریق این دو زیارت، بویژه از مقایسة احوال علی بن حسان راوی کلیدی زیارت جامعة صغیره و موسی بن عبدالله نخعی راوی کلیدی زیارت جامعة کبیره، می‌توان نتیجه گرفت که زیارت جامعة صغیره نسبت به جامعة کبیره از نظر سند از قوت و استحکامی بیشتر برخوردار است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.