Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی به پیشینه ، کاربرد و آینده کتاب الکترونیک

نویسنده:

(4 صفحه - از 24 تا 27)

خلاصه ماشینی:

"در همان سال با پیشرفت ابزارهای مطالعه کتاب الکترونیک، چند ناشر معتبر ایالات متحده برای فعالیت‌های نشر الکترونیک خود بخش جداگانه‌ای در نظر گرفتند. هزینه سنگین کتاب الکترونیکی و ابزار آن؛ 04 کیفیت نامطلوب نمایش متن در کتاب‌های الکترونیک و نیز خستگی چشم و بعضا ضعف بینایی حاصل از مطالعه مداوم صفحه نمایش، از بزرگ‌ترین کاستی‌های کتاب‌های الکترونیکی به شمار می‌رود و بدون رفع این مشکل، کتاب الکترونیک به جایگاه واقعی خود دست نخواهد یافت. در نظرسنجی‌های انجام‌شده از کاربران کتاب الکترونیک، نتایج زیر به دست آمده است: - کاربران ابزار مطالعه کتاب الکترونیک را دوست دارند، ولی برای خرید آن مایل به صرف هزینه نیستند؛ - عدم تطابق متون الکترونیکی مختلف با یک دستگاه که آنان را مجبور به خریداری بیش از یک ابزار مطالعه کتاب الکترونیک می‌کند، از مشکلات مطرح شده از سوی کاربران حرفه‌ای کتاب الکترونیک است؛ - در این نظرسنجی، قیمت گران کتاب‌های الکترونیک، مهم‌ترین علت عدم خریداری آن از سوی بیش از 50% شرکت کنندگان اعلام شده است؛ - 75% شرکت کنندگان اعتقاد داشتند که بهای یک کتاب الکترونیک نباید از بهای کتاب معمولی بیشتر باشد. به‌تازگی، کتاب داستان‌های زیادی به صورت الکترونیک به بازار عرضه شده است که این خود گویای رشد و رواج روز افزون کتاب الکترونیک در میان کاربران است؛ اما با توجه به اشکالاتی که در بالا مطرح شد، باید اعتراف کرد که کتاب الکترونیک در مقولاتی همچون داستان، هنوز جایگاه واقعی خود را نیافته و تا رسیدن به این مرحله راه درازی پیش‌روی خود دارد."

صفحه: از 24 تا 27
24 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

25 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

26 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

27 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

رواج‌ كتاب‌ الكترونيك و استقبال كاربران از آن، منوط به آن است كه مزاياى كتاب‏هاى الكترونيك چنان بر كتاب‏هاى‌ سنتى‌ پيشى بگيرد كه چشم‏پوشى از آن براى كاربران امكان‏پذير نباشد. در اين‌ صـورت‌ اسـت كه حـتى صرف هزينه بيشتر براى‌ خـريد‌ كتـاب‌ الكتـرونيك براى كاربران چندان دشوار نخواهد بود‌.

مختلف‌، آن را در اختيار دانشجويان قرار دهند. موارد ذيل از جمله مزاياى اين‌ پيشنهاد‌ به شمار مى‏رود:

1. ايجاد انـگيزه‌ تـازه‌ در دانـشجويان‌ براى‌ مطالعه‌ كتب درسى؛

2. عدم تحميل هزينه چـاپ‌ و نـشر‌ و يا خريد كتبى كه بخش‏ها و فصل‏هايى از آن از منابع درسى حذف‌ شده‌ است؛

3. امكان مطالعه كتاب در موقعيت‏هاى‌ بيشتر، به خصوص در‌ صورت‌ استفاده از ابـزار مـطالعه كتـاب‌ الكترونيك‌؛

4. رفع مشكلات موجود براى تهيه منابع، مانند نايابى كتـاب در بازار؛

5. از همه‌ مهم‏تر‌ آنكه يادگيرى از طريق كتاب‌ الكترونيك‌، از‌ نوع تعاملى خواهد‌ بود‌ و چه بسا با پيشرفت‌ قابليت‏هاى‌ كتـاب الكتـرونيك در آينـده، مشكلات موجود بر سر راه آموزش الكترونيك و آموزش از راه‌ دور‌ برطرف گردد. بـا تـوجه به مطالب‌ بالا‌، مى‏توان به‌ نقش‌ غير‌ قابل انكار كتاب الكترونيك‌ در آموزش پى برد.

آينده كتاب الكتـرونيك

كتـاب الكتـرونيك نيز همانند ساير محصولات جديد، براى‌ تكامل‌ و تداول نيازمند زمان است و مـتخصصان در‌ تـلاش‌ بـراى‌ اختراع‌ نسل‌ جديدى از ابزارهاى‌ الكترونيك‌ هستند. چنان كه اشاره شد، از جمله موانع رشد و رواج كتاب الكتـرونيك مـسئله نـمايش متون در‌ ابزارهاى‌ مطالعه‌ كتاب الكترونيك است. به منظور ايجاد انگيزه‌ در‌ كاربران‌ براى‌ خريدارى‌ و اسـتفاده‌ از كتـاب الكترونيك، كيفيت نمايش متون چه در رايانه و چه در ابزار مطالعه كتاب الكترونيك، به يك جـهش خـيره كنـنده نياز دارد. شركت‏هاى مهم توليد سخت‏افزار و نرم‏افزار‌ رايانه‏اى، همانند مايكروسافت نيز به اين نكته واقف‏اند و در تـلاش بـراى يافتن راه حلى براى اين مشكل هستند. عرضه قابليت ClearType در ويندوز XPكه از جمله ويژگى‏هاى برجسته اين‌ سـيستم‌ عـامل بـود، گواهى روشن بر اين مدعاست.

به نوشته مجله Microsoft Reader در صورت تحول مطالعه متون از روى صفحه نمايش، آينده درخـشانى در انـتظار كتاب الكترونيك خواهد بود‌.

مزيت‌ ديگرى كه در جذب كاربران به كتاب الكترونيك تـأثير بـسيارى خـواهد داشت، افزودن امكان شنيدن محتواى كتاب الكترونيك است. اگرچه در اين زمينه‌ تلاش‏هايى‌ صورت گرفته و بعضى از نـسخه‏هاى‌ كتـاب‏هاى‌ الكتـرونيك قابليت شنيدارى تمام يا بخشى از متن كتاب را براى كاربر فراهم مى‏كنند، ولى در وضعيت كنـونى نـمى‏توان اين قابليت را از مزاياى‌ كتاب‌ الكترونيك به حساب آورد‌.

نتيجه‌

با وجود پيش‏بينى دانشمندان مبنى بر افول صنعت چـاپ و نـشر كتاب‏هاى سنتى، كتاب الكترونيك هنوز نتوانسته است جاى كتاب‏هاى سنتى را پركند. كتـاب الكتـرونيك رسانه‏اى نوپا و روبه رشد است و هنوز‌ در‌ آغـاز راه قـرار دارد. در يك كلام،