Skip to main content
فهرست مقالات

در انجمن های مذهبی پایگاه های گفتگو چه می گذرد؟

نویسنده:

(4 صفحه - از 32 تا 35)

اینترنت با همه ابزارها و امکانات متنوعش، زمینه‌ای مناسب را برای طرح و ارائه عقاید و تاثیرگذاری بر افکار و اعتقادات دیگران فراهم آورده است. انجمن‌های گفتگو یکی از راه‌های تبادل نظر و اندیشه است که این روزها در اینترنت مخاطبان زیادی را به خود جذب نموده است. در این نوشتار، ضمن مروری کلی بر ویژگی‌ها و شرایط حاکم بر انجمن‌ها، درباره جایگاه انجمن‌های مذهبی، کاربران آن و موضوعات و مباحثی که در آنها مطرح می‌شود، سخن رفته است. نگارنده با بیان مصادیقی از وضعیت محتوایی بحث‌های دینی و مذهبی در انجمن‌ها، گزارش مختصری را در این مورد ارائه کرده است.

خلاصه ماشینی:

"کاربران انجمن‌ها و اطلاعات مذهبی آنان در اتاق‌های گفتگو، هر کاربر می‌تواند در حیطه موضوعات مختلف در انجمن‌ها مقاله بدهد و یا به هر مقاله‌ای که مایل باشد، محیط انجمن‌های گفتگو فضایی است با افکار گوناگون که فکر دینی در آن قوت چندانی ندارد و محل آماده‌ای است برای آنان‌که توان تبلیغ دین را از راه نوشتاری دارند. پس با کمال صراحت باید گفت که جبهه دین چه در انجمن مذهبی و چه در انجمن‌های دیگر در موضع قدرت و قوت نیست و در بعضی مواقع در مهجوریت کامل قرار دارد؛ به‌گونه‌ای که نظر دینی را در بعضی مسائل به‌خاطر برخورد شدید مدیران نمی‌توان مطرح کرد. نگارنده به عنوان کسی که برای مدتی در این انجمن‌ها به بحث و گفتگو پرداخته، نمونه‌های زیادی را سراغ دارد که افرادی عالم‌نما و به ظاهر مطلع از مسائل و احکام دینی در مورد موضوعی چه حرف‌ها که مطرح نکرده‌اند و حتی گاهی به روایات و منابع دینی هم استدلال کرده‌اند؛ اما پس از مدتی گفتگو و تخصصی شدن مباحث، فورا جبهه مباحثه را به حریف واگذار نموده، با عرضه صحبت‌های غیر منطقی و خارج از روال بحث، میدان را ترک کرده‌اند. اما در صورت اول، این مزیت وجود دارد که وقتی کسی مثلا به‌عنوان طلبه در آن انجمن‌ها حضور می‌یابد، افراد مذهبی زود به او اطمینان می‌کنند و با او به‌راحتی درد دل می‌کنند و سؤالات مختلف خود را از او می‌پرسند؛ یعنی در صورت ورود آشکار، علاوه بر دافعه شدید جاذبه خوبی نیز ایجاد می‌شود که معلوم نیست در صورت ورود غیر آشکار ایجاد گردد."

صفحه: از 32 تا 35
32 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

‌ ‌‌‌در‌ انـجمن‏هاى مذهبى پايگاه‏هاى گفتگو چه مى‏گذرد؟

على كريمى

a_karimi@aalulbayt.org

اينترنت با همه‌ ابزارها‌ و امكانات‌ متنوعش، زمـينه‏اى مـناسب را بـراى طرح و ارائه عقايد و تأثيرگذارى بر افكار و اعتقادات ديگران فراهم آورده‌ است. انجمن‏هاى گفتگو يكى از راه‏هاى تبادل نـظر و انديشه است كه اين روزها‌ در اينترنت مخاطبان زيادى‌ را‌ به خود جذب نموده است. در اين نوشتار، ضمن مـرورى كلى بر ويژگى‏ها و شرايط حـاكم بـر انجمن‏ها، درباره جايگاه انجمن‏هاى مذهبى، كاربران آن و موضوعات و مباحثى كه در آنها مطرح مى‏شود، سخن‌ رفته است. نگارنده با بيان مصاديقى از وضعيت محتوايى بحث‏هاى دينى و مذهبى در انجمن‏ها، گزارش مختصرى را در اين مورد ارائه كرده است.

واژگان كليدى:

بحث و گـفتگو، انجمن‏هاى مذهبى، گفتگوهاى دينى‌ و تبليغ‌

اينترنت، شبكه جهانى اطلاع‏رسانى است كه در آن جابه‏جايى اطلاعات به‏سرعت و سهولت صورت مى‏پذيرد. يكى از انواع اطلاعاتى كه در اينترنت ارائه مى‏شود، مطالبى است كه از عقايد و افكار گوناگون‌ حكايت‌ دارد و زمينه تأثيرگذارى بر افكار ديگـران را فـراهم مى‏كند.

به عبارت ديگر، اينترنت در اين عرصه وسيله تبادل افكار است؛ يعنى در قسمت‏هايى از اينترنت افراد صرفاً به قصد‌ تبادل‌ نظرات و عقايد و بحث و بررسى در مورد آن حضور مى‏يابند. در اين ميان، كسى موفق‏تر است كه بـهتر بـتواند با مخاطب ارتباط برقرار كند و افكار خويش را مستدل‏تر به او‌ عرضه‌ كند‌ و او را به قبول وادارد‌. در‌ اين‌ محيط، عمدتاً به مطلب نظر مى‏شود و نه به گوينده آن.

انجمن‏هاى گفتگو

يكى از راه‏هاى تبادل نظر و انـديشه، انـجمن‏هاى گفتگو است‌ كه‌ تبادل‌ اطلاعات در آن نوشتارى است. نحوه گفتگو در‌ انجمن‏هاى‌ اينترنتى غير مستقيم است؛ به‏گونه‏اى كه هر كدام از طرفين يا اطراف بحث مى‏توانند بعد از ديدن نوشته طرف‌ مقابل‌، كاملاً‌ درباره آن بينديشند و جواب‏هاى خـوب و مـستدلى ارائه كنـند. برخلاف چت‌ گفتارى و نوشتارى كه بـه‏خاطر لزوم فـوريت در جـوابگويى احياناً دقت آن كم مى‏شود، انجمن‏هاى گفتگو در اينترنت فراوان‌ است‌. در‌ سال‏هاى اخير، انجمن‏هاى

33 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

34 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

35 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10