Skip to main content
فهرست مقالات

دین و مذهب در وبلاگ های ایرانی

نویسنده:

(4 صفحه - از 40 تا 43)

خلاصه ماشینی:

"در مورد وبلاگ‌های مذهبی چیزی حدود 7 تا 8 وبلاگ وجود دارند که پس از گذشت مدت طولانی هنوز روزآمد نشده‌اند و یا نشانی خود را بدون درج نشانی جدید تغییر داده‌اند و یا در سیستم بلاگفا، تعداد زیادی وبلاگ مذهبی ثبت شده است؛ ولی مدت‌هاست که هیچ مطلبی در آنها درج نشده است. بنابراین، هیچ راه مطمئنی برای یافتن تعداد وبلاگ‌های مذهبی در حال حاضر وجود ندارد و به‌نظر می‌رسد بهترین شیوه مرور پیوندها، در وبلاگ‌هایی است که تا حدودی در این زمینه شناخته‌شده هستند مانند وبلاگ «منبرنت» (www. com) برخی از کاستی‌هایی که در وبلاگ‌های مذهبی ایرانی دیده می‌شوند عبارت‌اند از: انتخاب عنوان‌های نامناسب برای وبلاگ‌ها که بیانگر پوشش موضوعی وبلاگ نیستند؛ استفاده از تصاویر با گرافیک بالا و یا موسیقی و صفحات خوش‌آمد گویی که مدت زمان باز شدن وبلاگ را به شدت افزایش می‌دهد و مناسب وبلاگ‌های مذهبی نیست؛ استفاده از زمینه‌های سیاه و تیره که در اغلب وبلاگ‌ها مذهبی دیده می‌شود و بالاخره اینکه حجم بسیار بالایی از این وبلاگ‌ها را دیدگاه‌های شخصی آمیخته با وقایع سیاسی تشکیل داده است و بحث و جدل منطقی، معرفی پایگاه‌های اسلامی-علمی و علوم حوزوی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. com) سخن آخر همراه با ورود یک پدیده جدید به دنیای اینترنت و اطلاع‌رسانی، تا مدتی تمام نگاه‌ها به سمت آن پدیده می‌باشد؛ اما پس از مدتی با توسعه فناوری و ورود فناوری و ابزارهای جدیدتر کم کم پدیده قبلی فراموش می‌شود؛ ولی خوشبختانه این اتفاق در مورد وبلاگ هنوز به وقوع نپیوسته است و روزبه‌روز در میان کاربران اینترنت جذاب‌تر می‌شود."

صفحه: از 40 تا 43
40 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

‌ ‌‌‌دينـ‌ و مذهب در وبلاگ‏هاى ايرانى

طاهره كرمى

پديده‏اى به‏نام وبلاگ

اينترنت امكانات و ابزارهاى متعددى‌ را‌ بـه‌ مـنظور ارائه خـدمات در اختيار علاقه‏مندان قرار مى‏دهد. يكى از ويژگى‏هاى بسيار جذاب اينترنت ارائه‌ خدماتى است كه شما را قادر مى‏سازد بـا مخاطبان خود ارتباطى پويا و متقابل‌ برقرار نموده، از نقطه‏نظرات‌ آنان‌ در مورد يك مطلب، آگاه شويد. در اين راسـتا، هر يك از كاربران مى‏توانند دانـش و تـجارب خود را در اختيار ديگران قرار دهند و خود نيز به عنوان عضوى از يك جامعه‌ شبكه‏اى مطرح گردند. (اشتراك دانش)

فرض كنيد ابزارى ارزان قيمت براى انتشار مطالب در اختيار هر نويسنده و يا صاحب قلمى باشد كه بتواند بـا استفاده از آن، عقايد، اخبار و ديدگاه‏هاى خود‌ را‌ درباره موضوعات مورد علاقه، بدون محدوديت‏هاى مرسوم بيان نمايد. آيا شما علاقه‏مند به استفاده از چنين ابزارى مى‏باشيد؟ آيا تمايل به داشتن يك روزنامه شخصى داريد كه در آن بتوانيد مطالب‌ خود‌ را در خصوص برخى مـوضوعات، بـيان نماييد؟

بشريت در طى چند سال گذشته قدم در دنياى جديدى گذاشته است كه بدون شك يكى از مهم‏ترين دستاوردهاى آن تحول و دگرگونى اساسى‌ در‌ مورد چگونگى نشر اطلاعات است. وبلاگ (Weblog) و يا بلاگ (Blog)، نمونه‏اى در اين زمينه بوده كه با توجه بـه مـاهيت اينترنت، ويژگى دو طرفه بودن وب و تنوع خواسته استفاده‏كنندگان‌، در‌ كانون‌ توجه علاقه‏مندان قرار گرفته و ما‌ امروزه‌ شاهد‌ رشد و گسترش چشمگير آن هستيم.

واژه «وبلاگ»، از جمله واژه‏هاى جديدى است كه قدم در عرصه ادبيات جهانى اينـترنت گـذاشته است‌. وبلاگ‌، يك‌ صفحه وب و يا

41 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

42 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

43 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10