Skip to main content
فهرست مقالات

دین و مذهب در وبلاگ های ایرانی

نویسنده:

(4 صفحه - از 40 تا 43)

خلاصه ماشینی:

"در مورد وبلاگ‌های مذهبی چیزی حدود 7 تا 8 وبلاگ وجود دارند که پس از گذشت مدت طولانی هنوز روزآمد نشده‌اند و یا نشانی خود را بدون درج نشانی جدید تغییر داده‌اند و یا در سیستم بلاگفا، تعداد زیادی وبلاگ مذهبی ثبت شده است؛ ولی مدت‌هاست که هیچ مطلبی در آنها درج نشده است. بنابراین، هیچ راه مطمئنی برای یافتن تعداد وبلاگ‌های مذهبی در حال حاضر وجود ندارد و به‌نظر می‌رسد بهترین شیوه مرور پیوندها، در وبلاگ‌هایی است که تا حدودی در این زمینه شناخته‌شده هستند مانند وبلاگ «منبرنت» (www. com) برخی از کاستی‌هایی که در وبلاگ‌های مذهبی ایرانی دیده می‌شوند عبارت‌اند از: انتخاب عنوان‌های نامناسب برای وبلاگ‌ها که بیانگر پوشش موضوعی وبلاگ نیستند؛ استفاده از تصاویر با گرافیک بالا و یا موسیقی و صفحات خوش‌آمد گویی که مدت زمان باز شدن وبلاگ را به شدت افزایش می‌دهد و مناسب وبلاگ‌های مذهبی نیست؛ استفاده از زمینه‌های سیاه و تیره که در اغلب وبلاگ‌ها مذهبی دیده می‌شود و بالاخره اینکه حجم بسیار بالایی از این وبلاگ‌ها را دیدگاه‌های شخصی آمیخته با وقایع سیاسی تشکیل داده است و بحث و جدل منطقی، معرفی پایگاه‌های اسلامی-علمی و علوم حوزوی کمتر مورد توجه قرار گرفته است. com) سخن آخر همراه با ورود یک پدیده جدید به دنیای اینترنت و اطلاع‌رسانی، تا مدتی تمام نگاه‌ها به سمت آن پدیده می‌باشد؛ اما پس از مدتی با توسعه فناوری و ورود فناوری و ابزارهای جدیدتر کم کم پدیده قبلی فراموش می‌شود؛ ولی خوشبختانه این اتفاق در مورد وبلاگ هنوز به وقوع نپیوسته است و روزبه‌روز در میان کاربران اینترنت جذاب‌تر می‌شود."

صفحه: از 40 تا 43
40 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

41 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

42 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

43 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

محتواى وبلاگ‏هاى مذهبى

بيشترين محتواى وبلاگ‏هاى دينى و مذهبى ايرانى را اخـبار‌ مـذهبى‌ و دينى‌، احاديث، روايات، نظرات مجتهدان درباره انواع مسائل روز، مناسبت‏هاى دينى و مذهبى و همچنين‌ برداشت‏هاى‌ شخصى نويسندگان وبلاگ‏ها تشكيل مى‏دهند و معمولاً اين اخبار به گونه‏اى با اخبار سياسى و اجتماعى همراه هستند‌. از‌ مواردى كه كمتر ديدهـ‏شده، مـى‏توان به دانلود مداحى و مولودى‏هاى مذهبى اشاره كرد‌، مانند‌ وبلاگ «بار الها عطر گل كى خواهد‌ آمد؟» (http‌://atregol‌.blogfa.com)

برخى از كاستى‏هايى كه در‌ وبلاگ‏هاى‌ مذهبى ايرانى ديده مى‏شوند عبارت‏اند از: انتخاب عنوان‏هاى نامناسب براى وبلاگ‏ها كه بيانگر‌ پوشش‌ موضوعى وبـلاگ نـيستند؛ استفاده از‌ تصاوير‌ با گرافيك‌ بالا‌ و يا‌ موسيقى و صفحات خوش‏آمد گويى كه مدت‌ زمان‌ باز شدن وبلاگ را به شدت افزايش مى‏دهد و مناسب وبلاگ‏هاى مذهبى نيست‌؛ استفاده‌ از زمينه‏هاى سياه و تيره كه در‌ اغلب وبلاگ‏ها مـذهبى ديدهـ‌ مـى‏شود‌ و بالاخره اينكه حجم بسيار بـالايى‌ از‌ اين وبـلاگ‏ها را ديدگـاه‏هاى شخصى آميخته با وقايع سياسى تشكيل داده است و بحث‌ و جدل‌ منطقى، معرفى پايگاه‏هاى اسلامى-علمى‌ و علوم‌ حوزوى‌ كمتر مورد توجه‌ قرار‌ گـرفته اسـت.

البـته آنچه‌ در‌ اينجا گفته‏شد، شامل تمام وبلاگ‏هاى مذهبى و دينـى نـمى‏شود؛ بلكه بيشتر آنها از اين نوع‌ كاستى‏ها‌ برخوردارند؛ مثلاً در وبلاگ «احكام شهيد‌»

(http‌://ahkam-shia‌.blogfa‌.com‌)

نويسنده وبلاگ به بررسى‌ نظرات مجتهدان شناخته شده دربـاره مـسائل روز پرداخـته است و يا وبلاگ «صد حديث»

(http://sadhadis‌.persianblog‌.com)

كه در زمينه احاديث فعال‌ است‌.

تعداد‌ وبـلاگ‏ها‌ در‌ ميان ساير فرق‌ مذهبى‌، از جمله اهل تسنن، بسيار كم و انگشت‏شمار است. در اين زمينه، وبلاگ «آنچه از اهل سنت‌ مى‏خواهيد‌ بدانيد‌» (http://sonnat.blogfa.com) بـه‏تازگى كار خـود‌ را‌ شـروع‌ كرده‌ است‌. برخى‌ از وبلاگ‏ها هم به طور اختصاصى مطالب خود را بـه يكى از امـامان و ائمه اطهار (ع) يا شخصيت‏هاى بزرگ اسلامى و دينى همچون امام خمينى (ره) و يا شهداء اختصاص‌ داده‏اند؛ مانند وبلاگ «هيئت يا حـسين (ع)» (http://h-yahosein.persianblog.com) و يا وبـلاگ (او خـواهد آمد» كه درباره شخصيت حضرت مهدى (عج) مى‏باشد.

(http://zohormahdi.persianblog.com)

سخن آخر

همراه با‌ ورود‌ يك پديده جـديد بـه دنـياى اينترنت و اطلاع‏رسانى، تا مدتى تمام نگاه‏ها به سمت آن پديده مى‏باشد؛ اما پس از مدتى با توسعه فـناورى و ورود فـناورى و ابـزارهاى جديدتر كم كم‌ پديده‌ قبلى فراموش مى‏شود؛ ولى خوشبختانه اين اتفاق در مورد وبلاگ هنوز به وقوع نـپيوسته اسـت و روزبه‏روز در ميان كاربران اينترنت جذاب‏تر مى‏شود. آنچه‌ در‌ اينجا حايز اهميت است، رشد‌ كيفـى‌ وبـلاگ‏هاست و نـه رشد كمى آنها. عواملى مانند استمرار در وبلاگ نويسى، روزآمد كردن‏هاى مرتب، ارائه مطالب موثق و مـستند، ارائه پيونـد (Link) به مطالب پايگاه‏هاى‌ شناخته‏شده‌ در هر موضوع، احترام‌ به‌ حقوق يكديگر و رعايت حق مـؤلف در دنـياى وبـلاگستان، از جمله مواردى هستند كه به رشد كيفى يك وبلاگ كمك شايانى مى‏كنند.

وبلاگ‏هاى دينى و مذهبى با رعـايت مـوارد فوق و افزايش جنبه‌ اطلاع‏رسانى‌ دينى و اسلامى علاوه بر ثبت خاطرات روزمره و داسـتان‏هاى دينـى مـى‏توانند ابزار بسيار مناسبى براى آموزش و پرورش استعدادهاى دينى و اسلامى جوانان و نوجوانان به شمار روند. افزون بـر اين، حـضور مـتخصصان مسائل‌ دينى‌ و طلاب حوزه‏هاى‌ علميه مى‏تواند با توجه به سادگى استفاده از ابـزارهاى وبـلاگ‏نويسى، گام بزرگى در معرفى علوم اسلامى به‌ شمار رود.

نكته آخر اينكه به نظر مى‏رسد براى بيان حـقايق‌ و مـعرفى‌ اسلام‌ واقعى و تفكيك مذاهب و فرق اين دين آسمانى، ظهور وبلاگ‏هايى به زبان‏هاى بين‏المللى از جـمله انـگليسى در آينده‏اى ‌‌نه‌ چندان دور ضرورى باشد. نمونه چـنين وبـلاگ‏هايى در كشـورهايى مانند مالزى بسيار ديده‌ مى‏شود‌، همچون‌ وبـلاگ

(Al-Muhajabah’s Islamic Blogs)

(http://www.muhajabah.com/islamicblog/index.php)

كه در واقـع‌ شامل سه وبلاگ در زمينه: اسلام و زنان، آيات قرآن و مقالات اسلامى به زبان‌ انگليسى اسـت كه در‌ كشـور‌ آمريكا فعاليت مى‏كند و يا وبلاگ (http://adfunk.blogspot.com Islamic Blog Adfund هـمت يك مـسلمان مالزيايى نـوشته مـى‏شود.

دانـشجوى كارشناسى ارشد كتابدارى و اطلاع‏رسانى دانشگاه تـهران