Skip to main content
فهرست مقالات

وبلاگی که وب سایت شد

نویسنده:

(2 صفحه - از 46 تا 47)

خلاصه ماشینی:

"این وبلاگ بعد از گذشت 5 ماه از راه‌اندازی آن، توانسته است جایگاه خوبی در بین پژوهشگران و علاقه‌مندان عرصه نسخ خطی پیدا نماید؛ چنان که در شروع فعالیت خود ماهانه در حدود 2000 بازدیدکننده را جذب نموده است که 50 نفر آنها از بازدیدکنندگان ثابت در هر روز به شمار می‌آیند. 2. موضوع یادداشت‌ها در این بخش کلیه یادداشت‌های نوشته شده، به صورت موضوعی دسته‌بندی گردیده و بایگانی موضوعی آن نیز قابل دسترسی است؛ به گونه‌ای که کاربر با تقه (Clike) بر روی هر کدام از موضوعات ذیل می‌تواند یادداشت‌های نوشته شده در تاریخ‌های مختلف را مشاهده نماید: - کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی: معرفی نسخه‌های خطی به جامعه تحقیق به همراه شناساندن کتب تألیف‌شده در موضوعات مختلف، از جمله مواردی است که در این بخش به آن پرداخته می‌شود."

صفحه: از 46 تا 47
46 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

‌ ‌‌‌وبـلاگى‌ كه وب‏سايت شد

بياض، پاكنويس الكترونيكى ميراث كهن اسلامى

مجيد غلامى جليسه

شكل‏گيرى‌ پايگـاه‌ بـياض‌

امـروزه استفاده از ابزارهاى جديد براى اشاعه و ارائه آراء، نظريات، افكار و اطلاعاتى كه در دست‌ مى‏باشد، از اهميت ويژه‏اى برخوردار است و در جـهانى كه لحظه به لحظه اطلاعاتى‌ جديد توليد مى‏شود و توليدكنندگان‌ در‌ صدد ارائه آن به شكل‏هاى گوناگون مـى‏باشند، وبلاگ توانسته است بـه عـنوان يك رسانه شخصى جايگاه خوبى را در سراسر دنيا براى خود باز نمايد؛ كه رشد روزافزون اين پديده، خود‌ گواه اين مهم است.

حدود سه سال پيش به جهت علاقه وافر به دانش مخطوطات سعى نمودم تا از اينترنت در اين وادى اسـتفاده كنم. در اولين پژوهش‏هاى خود متوجه اين‌ موضوع‌ گرديدم كه در ايران و كشورهاى غربى و اروپايى نسبت به جنبه الكترونيكى نسخ خطى اسلامى خاصه نسخ خطى شيعى توجهى نشده است.

از همان زمان، انگيزه ايجاد يك پايگاه جامع شيعى‌ در‌ خـصوص نـسخه‏هاى خطى در ذهن نگارنده نقش بست و بعد از تحقيق و تفحص در اين زمينه به اين نتيجه رسيدم كه در حال حاضر با توجه هزينه و صرف وقت و نيروى‌ زياد‌ براى ايجاد يك پايگاه اينترنتى جامع در باره نسخ خطى، بهترين راهـكار ايجـاد يك وبلاگ است و وبلاگ مى‏تواند به عنوان يك رسانه اثرگذار، حتى در مواردى بهتر از يك‌ پايگاه‌ اينترنتى‌، پاسخگوى نيازهاى شخصى اينجانب و محققان‌ علوم‌ اسلامى‌ باشد.

نخست با استفاده از پايگاه پرشين‏بلاگ (www.persianblog.com) اقدام به تـأسيس وبـلاگ ميراث نمودم؛ اما به جهت مشكلاتى كه‌ اين‌ سيستم‌ براى كاربر ايجاد مى‏نمود، بعد از يك سال‌ وبلاگ‏نويسى‌، از نوشتن مطلب در اين سيستم خوددارى نمودم و به فكر تأسيس يك وبلاگ به نام بياض و بـا دومـين (Domin‌)هـاست‌ (Host‌) اختصاصى نمودم كه حاصل آن در حال حـاضر وبـلاگ «بـياض‌» است. اين وبلاگ بعد از گذشت 5 ماه از راه‏اندازى آن، توانسته است جايگاه خوبى در بين پژوهشگران و علاقه‏مندان‌ عرصه‌ نسخ‌ خطى پيدا نمايد؛ چنان كه در شروع فعاليت خـود مـاهانه در‌ حـدود‌ 2000 بازديدكننده را جذب نموده است كه 50 نفر آنها از بازديدكنندگان ثـابت در هـر روز‌ به‌ شمار‌ مى‏آيند. اميدوار است كه در آينده تعداد بازديدكنندگان آن، بيش از اين‌ فزونى‌ گيرد‌.

گزينه‏هاى پايگاه بياض

اين وبلاگ كه هم‏اينك به صـورت يك پايگـاه اطـلاع‏رسانى با نشانى‌ www‌.bayaz‌.net در آمده است، شامل بخش‏هاى عديده‏اى است كه عبارت‏اند از:

1. يادداشـت‏ها

در اين‌ بخش‌، يادداشت‏هاى شخصى در موضوعات مختلف ارائه مى‏گردد. مدت زمان ارسال يادداشت‏ها به طور‌ متوسط‌ در‌ هر هفته، سه مـطلب مـى‏باشد و تـا كنون بعد

47 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10