Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی از نخستین جشنواره نرم افزارهای اسلامی

(10 صفحه - از 58 تا 67)

خلاصه ماشینی:

"اما یکی از چالش‌های موجود که توسط تدوین‌کنندگان برنامه چهارم مدنظر واقع شده، در معرض خطر قرار گرفتن زبان فارسی است و در این برنامه به حضور وسیع‌تر و مؤثرتر زبان فارسی در محیطهای مجازی اشاره شده است که در این زمینه تجربه مراکز اسلامی در سطح ملی می‌تواند کارگشا واقع شود و بالاخره چالش اساسی دیگر در این عرصه، تهاجم فرهنگی است که برنامه‌نویسان برای مقابله با این مسئله پیش‌بینی کرده‌اند که مراکزی طراحی شود تا امکان استفاده از آن برای عموم فراهم شود و این از مواردی است که حوزه دین می‌تواند با فعالیت در این عرصه و تولید محتوای فرهنگی، در جهت تقویت ارزش‌های فرهنگی و دینی گام بردارد. لطفا در خصوص سابقه جشنواره و چگونگی شکل‌گیری آن توضیح دهید؟ در ماه مبارک رمضان سال گذشته، به پیشنهاد وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه‌ای که با حضور جناب حجة الاسلام شبیری و جناب آقای سمیعی برگزار شده بود، بحث شکل‌گیری جشنواره مطرح شد؛ اما به دلیل کمی وقت برگزاری آن به اردیبهشت یا خرداد ماه 84 موکول شد و حدودا از میانه اردیبهشت ماه اعلان گردید که جشنواره تا قبل از 15 خرداد برگزار شود و اجرای آن به عهده شرکت تعاونی مراکز اطلاع‌رسانی علوم اسلامی گذاشته شد. نرم‌افزار جامع الاحادیث - نسخه 2/5 تولید: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در این برنامه 187 عنوان کتاب در 442 جلد از 90 مؤلف در موضوعات مختلف با امکانات قابل توجه ارائه شده است."

صفحه: از 58 تا 67
58 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

‌ ‌‌‌ويژنـامه‌ نخستين جشنواره نرم‏افزارى علوم اسلامى

310 عنوان نرم‏افزار و 400 پايگاه اسلامى در جشنواره‌ بالندگى‌ داده‏پردازى‌ اسـلامى

طـى مـراسمى با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى و مسئولان مراكز توليد كننده نرم‏افزارهاى اسلامى‌ و مديران پايگاه‏هاى اسلامى، بـرگزيدگان نخستين جشنواره نرم‏افزار علوم اسلامى معرفى شدند.اين جشنواره‌ به منظور گراميداشت 15‌ سال‌ دادهـ‏پردازى علوم اسلامى توسط مـعاونت فـرهنگى وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و شركت تعاونى مراكز اطلاع‏رسانى علوم اسلامى به صورت مشترك برگزار گرديد. مراسم معرفى برگزيدگان جشنواره، پنجم خرداد‌ 84 در تالار فرهنگسراى جوان استان قم برگزار شـد.

در ابتداى مراسم، حجة الاسلام سجادى، عضو هيئت مديره شركت تعاونى مراكز اطلاع‏رسانى علوم اسلامى، با راهگشا و مثبت خواندن برپايى چنين جشنواره‏هايى‌ در‌ بالندگى داده‏پردازى اسلامى به روند برگزارى جشنواره اشاره كرد و گفت: تـصميم اوليه جـهت برپايى اين جشنواره پيرو پيشنهاد وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامى در سال 1382 شكل گرفت و جهت انجام‌ امور‌ اجرايى جشنواره كميته كارى تشكيل شد. اين كميته، تصميمات كلى خود را در دو زمينه: تدوين مراحل داورى، عناوين كلى و مهم محصولات نرم‏افزارى و ميزان امـتيازات لازم در هـر گروه‌ تنظيم‌ كرد.

دبيرخانه در نخستين گام، اقدامات گسترده‏اى را جهت شناسايى آثار انجام داد و موفق شد 310 عنوان نرم‏افزار و بيش از 400 پايگاه اسلامى را شناسايى كند كه از اين‌ ميان‌، 42‌ اثر پس از دو مرحله‌ بررسى‌ براى‌ داورى نهايى برگزيده شـدند. اين آثـار در چهار رده موضوعى: اطلاع‏رسانى، متون، صوتى و تصويرى و آموزش جهت داورى نهايى تقسيم‏بندى شدند. سرانجام‌، نتيجه‌ نهايى‌ داورى در فهرست‏ها و نمودارهاى مختلف به مسئولان مربوطه‌ ارائه‌ گرديد.

در ادامه، آيةالله كورانى، مسئول مركز معجم فقهى آية الله گـلپايگانى، بـه ايراد سـخنرانى پرداخت و با تأكيد بر‌ اهـميت‌ عـلم‌ در اسـلام و تشويق قرآن و روايات به دانش‏اندوزى گفت، انقلاب اسلامى‌ ايران مقدمه‏اى براى انقلاب جهانى حضرت مهدى(ع) است. بنا بر روايات، قبل از ظهور امام زمان(عـج) يك‌ نـهضت‌ عـلمى‌ بزرگ از قم شروع شده، سراسر جهان را فرا مـى‏گيرد كهـ‌ امروز‌ شاهد به بار نشستن جوانه‏هاى اين نهضت علمى

59 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

60 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

61 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

62 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

63 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

64 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

65 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

66 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

67 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10