Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی از نخستین جشنواره نرم افزارهای اسلامی

(10 صفحه - از 58 تا 67)

خلاصه ماشینی:

"اما یکی از چالش‌های موجود که توسط تدوین‌کنندگان برنامه چهارم مدنظر واقع شده، در معرض خطر قرار گرفتن زبان فارسی است و در این برنامه به حضور وسیع‌تر و مؤثرتر زبان فارسی در محیطهای مجازی اشاره شده است که در این زمینه تجربه مراکز اسلامی در سطح ملی می‌تواند کارگشا واقع شود و بالاخره چالش اساسی دیگر در این عرصه، تهاجم فرهنگی است که برنامه‌نویسان برای مقابله با این مسئله پیش‌بینی کرده‌اند که مراکزی طراحی شود تا امکان استفاده از آن برای عموم فراهم شود و این از مواردی است که حوزه دین می‌تواند با فعالیت در این عرصه و تولید محتوای فرهنگی، در جهت تقویت ارزش‌های فرهنگی و دینی گام بردارد. لطفا در خصوص سابقه جشنواره و چگونگی شکل‌گیری آن توضیح دهید؟ در ماه مبارک رمضان سال گذشته، به پیشنهاد وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه‌ای که با حضور جناب حجة الاسلام شبیری و جناب آقای سمیعی برگزار شده بود، بحث شکل‌گیری جشنواره مطرح شد؛ اما به دلیل کمی وقت برگزاری آن به اردیبهشت یا خرداد ماه 84 موکول شد و حدودا از میانه اردیبهشت ماه اعلان گردید که جشنواره تا قبل از 15 خرداد برگزار شود و اجرای آن به عهده شرکت تعاونی مراکز اطلاع‌رسانی علوم اسلامی گذاشته شد. نرم‌افزار جامع الاحادیث - نسخه 2/5 تولید: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در این برنامه 187 عنوان کتاب در 442 جلد از 90 مؤلف در موضوعات مختلف با امکانات قابل توجه ارائه شده است."

صفحه: از 58 تا 67
58 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

59 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

60 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

نمايشگاه‏ها، خواستار توجه ويژه به اين نرم‏افزارها به عنوان يكى از‌ مهم‏ترين‌ اقلام صـادرات فـرهنگى كشور شد.

آقاى سميعى در پايان سخنان خود، پنج مورد از تأثيرات توليد ديجيتالى اطلاعات در حوزه علوم دينى را به شرح ذيل برشمردند:

1. تأسيس شركت‌ تعاونى‌ مؤسسات‌ اطلاع‏رسانى اسلامى بعنوان تشكلى منسجم‌؛

2. توان‌ مراكز‌ اسـلامى در بـرقرارى رابطه بـين اقتصاد و توليد ديجيتالى محصولات دينى؛

3. پيشگامى حوزه در استفاده از نرم‏افزار و اينترنت كه در نهايت باعث‌ ورود‌ و عرضه‌ سالم‏تر و بهتر اين دو مقوله در ايران شـد‌؛

4. بين‏المللى‌ كردن حوزه به گونه‏اى كه حوزه علميه توانست با توليد نرم‏افزار و فـعاليت در فـضاى ديجـيتال، سطح بين‏المللى خود را‌ بالا‌ ببرد‌ و خود را به عنوان يكى از مراكز فعال و تأثيرگذار در‌ اين عرصه معرفى كند؛

5. رشد سريع در مـقاله‏نويسى ‌ ‌تـخصصى و توليد علم با تكيه بر فناورى اطلاعات.

در اين‌ جشنواره‌، وزير‌ محترم فرهنگ و ارشاد اسـلامى، آقـاى مـسجد جامعى نيز حضور داشتند كه‌ در‌ ادامه به ايراد سخن پرداختند.

ايشان با بررسى نخستين نمايشگاهى كه مـجموعه مراكز فرهنگى در حوزه‌ فناورى‌ اطلاعات‌ دينى در سال گذشته برگزار كرده بودند، برگزارى نخستين جـشنواره نرم‏افزارى علوم‌ اسلامى‌ را‌ بـه عـنوان يك خيز عظيم فناورى اطلاعات در عرصه علوم اسلامى برشمردند. ايشان همچنين‌ با‌ اشاره‌ به اينكه در حوزه تفكرات اسلامى چند قطب عمده در سطح جهان، مانند ايران‌، مصر‌ و عربستان شناخته شده‏اند، نگاهى را كه در سطح رسـانه‏اى جهانى به ايران شده‌ است‌، بسيار‌ متمايز و ويژه دانستند.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامى همچنين افزودند: در باب توليدات، حوزه دين‌ در‌ جاهاى مختلف دنيا مورد توجه خاص است و اين مقوله روزبه‏روز در حال گسترش‌ است‌؛ به‌ عنوان نـمونه، در مـعرفى كتاب سال در حوزه دين با انبوه كتب ارائه‏شده مواجه شديم‌ كه‌ اين مورد، هر سال رشدى چشمگير به خود مى‏گيرد. امسال، حجم مطالعات‌ به‌ حدى‌ بود كه جهان را از نظر جغرافيايى به 5 قسمت تـقسيم كرديم و در هـر قسمت به‌ معرفى‌ پنج‌ اثر برگزيده پرداختيم. آقاى مسجد جامعى در ادامه با مقايسه آمار منتشره‌ از‌ سوى مخابرات مبنى بر وجود سه ميليون كاربر اينترنتى و آمار موجود از شمار (تيراژ) دو مـيليونى‌ مـطبوعات‌ و يك ميليونى چاپ كتب در كشور، برابرى آمار كاربران اينترنتى و آمار ارائه‌ شده‌ در زمينه نوشتارهاى مكتوب را جالب توجه‌ خواندند‌ و گفتند‌: با توجه به گسترش روزانه استفاده از‌ اينترنت‌ براى حضور در جمع شـبكه‏هاى اينـترنتى در سـطح ملى و بين‏المللى، نيازمند سازماندهى مـناسب‌ اطـلاعات‌ هـستيم.

ايشان در پايان سخنان‌ خود‌ به مواردى‌ از‌ برنامه‌ چهارم اشاراتى داشتند و افزودند: در برنامه‌ چهارم‌ توسعه در زمينه فناورى اطلاعات و ارتباطات، بر توليد محتوا تـأكيد خـاص شـده‌ است‌ و در نمايشگاه نرم‏افزارهاى قرآنى كه در‌ سال گذشته برگزار شـد‌، تـوليد‌ محتوا از جانب توليدكنندگان به‌ صورت‌ جدّى مدنظر قرار گرفته بود. اما يكى از چالش‏هاى موجود كه توسط تدوين‏كنندگان‌ برنامه‌ چهارم مدنظر واقـع شـده، در‌ مـعرض‌ خطر‌ قرار گرفتن زبان‌ فارسى‌ است و در اين برنامه‌ به‌ حضور وسـيع‏تر و مؤثرتر زبان فارسى در محيطهاى مجازى اشاره شده است كه در اين‌ زمينه‌ تجربه مراكز اسلامى در سطح ملى‌ مى‏تواند‌ كارگشا واقـع‌ شـود‌ و بـالاخره‌ چالش اساسى ديگر در‌ اين عرصه، تهاجم فرهنگى است كه برنامه‏نويسان براى مقابله بـا اين مـسئله پيش‏بينى كرده‏اند كه‌ مراكزى‌ طراحى شود تا امكان استفاده از‌ آن‌ براى‌ عموم‌ فراهم‌ شود و اين از‌ مواردى‌ اسـت كه حـوزه دين مـى‏تواند با فعاليت در اين عرصه و توليد محتواى فرهنگى، در جهت تقويت‌ ارزش‏هاى‌ فرهنگى‌ و دينى گـام بـردارد.

در پايان اين مـراسم‌، پس‌ از‌ قرائت‌ بيانيه‌ هيئت‌ داوران، لوح تقدير به پديدآورندگان آثار برتر اهداء شد.

61 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

62 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

63 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

64 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

65 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

66 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

67 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10