Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی از نخستین جشنواره نرم افزارهای اسلامی

(10 صفحه - از 58 تا 67)

خلاصه ماشینی:

"اما یکی از چالش‌های موجود که توسط تدوین‌کنندگان برنامه چهارم مدنظر واقع شده، در معرض خطر قرار گرفتن زبان فارسی است و در این برنامه به حضور وسیع‌تر و مؤثرتر زبان فارسی در محیطهای مجازی اشاره شده است که در این زمینه تجربه مراکز اسلامی در سطح ملی می‌تواند کارگشا واقع شود و بالاخره چالش اساسی دیگر در این عرصه، تهاجم فرهنگی است که برنامه‌نویسان برای مقابله با این مسئله پیش‌بینی کرده‌اند که مراکزی طراحی شود تا امکان استفاده از آن برای عموم فراهم شود و این از مواردی است که حوزه دین می‌تواند با فعالیت در این عرصه و تولید محتوای فرهنگی، در جهت تقویت ارزش‌های فرهنگی و دینی گام بردارد. لطفا در خصوص سابقه جشنواره و چگونگی شکل‌گیری آن توضیح دهید؟ در ماه مبارک رمضان سال گذشته، به پیشنهاد وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه‌ای که با حضور جناب حجة الاسلام شبیری و جناب آقای سمیعی برگزار شده بود، بحث شکل‌گیری جشنواره مطرح شد؛ اما به دلیل کمی وقت برگزاری آن به اردیبهشت یا خرداد ماه 84 موکول شد و حدودا از میانه اردیبهشت ماه اعلان گردید که جشنواره تا قبل از 15 خرداد برگزار شود و اجرای آن به عهده شرکت تعاونی مراکز اطلاع‌رسانی علوم اسلامی گذاشته شد. نرم‌افزار جامع الاحادیث - نسخه 2/5 تولید: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در این برنامه 187 عنوان کتاب در 442 جلد از 90 مؤلف در موضوعات مختلف با امکانات قابل توجه ارائه شده است."

صفحه: از 58 تا 67
58 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

59 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

60 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

61 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

62 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

63 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

64 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

65 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

نگاهى به آثـار بـرگزيده جـشنواره

الف - موضوع اطلاع‏رسانى‌

1. پايگاه‌ اطلاع‏رسانى‌ تبيان Tebyan.net

اين پايگاه از فعال‏ترين پايگاه‏هاى اطلاع‏رسانى مى‏باشد كه‌ در‌ سال 1381 فعاليت خـود را شـروع كرد و بخش‏هاى متنوعى را در زمره فعاليت‏هاى خود ارائه داد‌ كه‌ مهم‏ترين‌ آنها عبارت‏اند از:

1. بخش معارف، با امـكان دسـترسى بـه حجم عظيمى از‌ اطلاعات‌ اسلامى‌؛

2. مجتمع آموزشى، به عنوان يكى از مهم‏ترين بخش‏هاى پايگاه؛

3. حوزه علميه، شـامل آمـوزش دروس‌ سطوح‌ مختلف‌ حوزه؛

4. پرسش و پاسخ، دريافت سؤالات از طريق پيام نگار (mial-E) و پاسخ سؤالات در كوتـاه‏ترين‌ زمـان‌ مـمكن؛ 5. بخش مسابقات فرهنگى؛

6. معرفى صدها پايگاه اسلامى، فرهنگى، اجتماعى، علمى و آموزشى.

شايان‌ توجه‌ است‌ كه در دهـمين نـمايشگاه بين‏المللى قرآن كريم سال 81، سازمان تبليغات اسلامى به دليل‌ طراحى‌ پايگاه تبيان به عـنوان خـادم قـرآن كريم مفتخر گرديد.

2. پايگاه اطلاع‏رسانى آل‏البيت (ع) al‌-shia‌.com‌

اين پايگاه خدمات منحصر به فرد و گران‏قدرى را به تمامى شيفتگان و دلسـوختگان اهـل‏بيت عـصمت و طهارت‌(ع) در‌ گستره گيتى ارائه مى‏دهد.

در حال حاضر، اين پايگاه به بيست و هفت‌ زبان‌ رايجـ‌ دنـيا مشغول به فعاليت است.

برنامه‏هاى بخش فارسى در پايگاه مذكور، از يازده كليدواژه تشكيل‌ شده‌ كه‌ عبارت‏اند از: قرآن كريم، عترت، شـيعه، مـراجع و علما، خاورشناسان، اجتماعى، كتابخانه، تالار‌ همايش‌، بانك صوتى، ساير خدمات، مراكز و مـؤسسات.

پايگـاه اطلاع‏رسانى آل‏البيت (ع) به طور تخصصى در علوم قـرآنى و نـهج‏البلاغه‌ نـيز‌ فعاليت مى‏كند و اخيراً پايگاه اينترنتى الشيعه را نـيز راهـ‏اندازى كرده است.

3. پايگاه‌ اطلاع‏رسانى‌ شيعه‏سرچ

shiasearch.com

ضرورت طراحى جستجوگر تخصصى‌ پايگاه‏هاى‌ دينى‌ شيعيان به مـنظور راهـنمايى كاربران اين گونه‌ پايگاه‏ها‌، موجب شـد تـا به‏تدريج بـزرگ‏ترين جـستجوگر تـخصصى پايگاه‏هاى شيعى به نام Shia Search‌ در‌ اينترنت راهـ‏اندازى شـود و امكان جستجوى‌ موضوعى‌ همراه با‌ خدمات‌ متنوع‌ را فراهم آورد.

با مراجعه به‌ اينـ‌ پايگـاه، به بانك كاملى از اطلاعات درباره مـكتب تشيع كه توسط پايگاه‏هاى‌ شـيعى‌ در فـضاى اينترنت نشر داده شده‌ است، دسـترسى پيدا مـى‏كنيد‌. حجم‌ اطلاعات اين بانك كه به‌ چهار‌ زبان فارسى، عربى، انگليسى و اردو مى‏باشد، روزبه‏روز افزوده مـى‏شود و تـا پايان سال 1383‌ بيش‌ از 1500 پايگاه به آنـ‌ پيونـد‌ (Link‌) داده شـده و از‌ اين‌ طريق، 27827 كتـاب، 21473‌ مـقاله‌، 66689 صوت و فيلم و 7766 قطعه عـكس بـه كاربران ارائه شده است.

66 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

67 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10