Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی از نخستین جشنواره نرم افزارهای اسلامی

(10 صفحه - از 58 تا 67)

خلاصه ماشینی:

"اما یکی از چالش‌های موجود که توسط تدوین‌کنندگان برنامه چهارم مدنظر واقع شده، در معرض خطر قرار گرفتن زبان فارسی است و در این برنامه به حضور وسیع‌تر و مؤثرتر زبان فارسی در محیطهای مجازی اشاره شده است که در این زمینه تجربه مراکز اسلامی در سطح ملی می‌تواند کارگشا واقع شود و بالاخره چالش اساسی دیگر در این عرصه، تهاجم فرهنگی است که برنامه‌نویسان برای مقابله با این مسئله پیش‌بینی کرده‌اند که مراکزی طراحی شود تا امکان استفاده از آن برای عموم فراهم شود و این از مواردی است که حوزه دین می‌تواند با فعالیت در این عرصه و تولید محتوای فرهنگی، در جهت تقویت ارزش‌های فرهنگی و دینی گام بردارد. لطفا در خصوص سابقه جشنواره و چگونگی شکل‌گیری آن توضیح دهید؟ در ماه مبارک رمضان سال گذشته، به پیشنهاد وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه‌ای که با حضور جناب حجة الاسلام شبیری و جناب آقای سمیعی برگزار شده بود، بحث شکل‌گیری جشنواره مطرح شد؛ اما به دلیل کمی وقت برگزاری آن به اردیبهشت یا خرداد ماه 84 موکول شد و حدودا از میانه اردیبهشت ماه اعلان گردید که جشنواره تا قبل از 15 خرداد برگزار شود و اجرای آن به عهده شرکت تعاونی مراکز اطلاع‌رسانی علوم اسلامی گذاشته شد. نرم‌افزار جامع الاحادیث - نسخه 2/5 تولید: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در این برنامه 187 عنوان کتاب در 442 جلد از 90 مؤلف در موضوعات مختلف با امکانات قابل توجه ارائه شده است."

صفحه: از 58 تا 67
58 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

59 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

60 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

61 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

62 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

63 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

64 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

65 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

66 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

ب - موضوع متون

1. نرم‏افزار‌ جامع‌ الاحاديث - نسخه 2/5

توليد: مركز تحقيقات كامپيوترى‌ عـلوم‌ اسـلامى

در‌ اين‌ برنامه‌ 187 عنوان كتاب در‌ 442 جلد از 90 مـؤلف در مـوضوعات مختلف بـا امـكانات قـابل توجه ارائه شده است‌. مـتن‌ كامل قرآن كريم، نهج‏البلاغه، صحيفه سجاديه‌، كتب‌ اربعه‌، وسائل‏الشيعة‌، مستدرك‌ الوسائل، منابع بحارالانوار‌، كتب‌ هشتگانه رجـال و مـجموعه كتاب‏هاى شيخ مفيد، شيخ صدوق، سـيد ابـن طـاوس و لغـت‏نامه‏هاى: كتـاب العين، لسان العـرب‌ و مـجمع‌ البحرين‌، در اين كتابخانه بزرگ گنجانده شده است‌.

افزون‌ بر‌ اين‌، امكاناتى‌ همچون‌ پژوهش و جستجوهاى مختلف در آيات قرآن، احـاديث و لغـت‏نامه، حـاشيه‏زنى، علامت‏گذارى، نمايه‏زنى و رنگى كردن متون و مديريت آنها، مـقايسه مـتن‏ها بـا يكديگـر و نـيز امـكان جستجو در محيطها و دامنه‏هاى مختلف‌ در اين برنامه قابل دستيابى است.

2. نرم‏افزار دانش‏نامه جامع نهج‏البلاغه

توليد: مركز تحقيقات رايانه‏اى حوزه علميه اصفهان

دانش‏نامه جامع نهج‏البلاغه، صدها جلد كتاب به صـورت تطبيقى، هزاران موضوع با ساختار‌ درختى‌، قديم‏ترين نسخه خطى، آيات و احاديث نبوى، مصادر، اعلام، امثال و حِكَم نهج‏البلاغه و ده‏ها امكان پژوهشى و كاربردى ديگر توسط را عرضه نموده است. اين نرم‏افزار كه مورد استقبال و تحسين مـراجع مـعظّم‌ تقليد‌، علماء و اساتيد محترم حوزه‏هاى علميه و دانشگاه‏ها نيز واقع شد، داراى امكانات مفيدى همچون:

تطبيق متون، موضوع‏بندى، متن داراى اعراب، كلمات فعّال در متن‌، معجم‌ المفهرس، مصادر و اساتيد، نسخه خطى‌، فهارس‌، مـقالات عـلمى و محيط كاربرى 3 زبانه مى‏باشد.

3. نرم‏افزار المجعم الفقهى

توليد: مركز المعجم الفقهى

متن بيش از 3000 جلد از منابع فقهى، تفسيرى، تاريخى، رجالى‌ و اصولى‌ شيعيان و ساير فـرقه‏هاى اسـلامى‌ در‌ اين برنامه گرد آمده است. بـرنامه اول اين نـرم‏افزار، مشتمل بر 600 جلد از مهم‏ترين مصادر فقهى مذهب اهل بيت(ع) تا عصر حاضر به همراه ديگر مذاهب اسلامى است و برنامه‌ دوم‌، شامل اساسى‏ترين مصادر تـفسير روايى شـيعه و اهل سنت مى‏باشد. مـصادر حـديثى شيعه تا قرن هشتم همراه با كتاب بحارالانوار به همراه مهم‏ترين منابع حديثى اهل تسنّن و مصادر اصول فقه شيعه‌ تا‌ زمان حاضر‌ در اين لوح فشرده ارائه شده و قابليت جستجو در متون و امكانات متنوع پژوهـشى نـيز در دسترس پژوهشگر‌ قرار دارد.

ج - موضوع برنامه‏هاى چند رسانه‏اى

1. نرم‏افزار صبا

توليد: مؤسسه فرهنگى‌ ياسين‌

اين‌ نرم‏افزار به منظور آموزش روخوانى و تجويد و ارائه اطلاعات عمومى قرآنى براى گروه سنى نوجوان توليد شده اسـت‌. ‌‌اينـ‌ برنامه بـا رعايت كليه اصول آموزش و با توجه به نيازهاى روحى اين گروه‌ سنى‌ تدوين‌ گرديده است و عناوين مهم آن عبارت‏اند از: آمـوزش تجويد، آموزش روخوانى ، بيان نكات تربيتى و اخلاقى‌ با استفاده از آيات قرآن ، مـعرفى سـوره‏هاى قـرآن ،بيان آداب و احكام تلاوت و حفظ‌ قرآن كريم.

2. نرم‏افزار نورالجنان‌

توليد‌: مركز تحقيقات كامپيوترى علوم اسلامى

نور الجنان، افزون بـر ‌ ‌قـرآن كريم، متن كامل 68 عنوان كتاب اخلاقى و منابع اصلى و شرح و ترجمه دعاها را در خود جاداده اسـت .

صـوت كامـل ادعيه مفاتيح‌ الجنان

67 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10