Skip to main content
فهرست مقالات

دانش کاربری

(6 صفحه - از 74 تا 79)

خلاصه ماشینی:

"اما برخی دیگر از قابلیت‌های مهم TRX عبارت‌اند از: - امکان موزیک انتظار تلفن (Hold) جهت نگه‌داشتن موقت افراد در پشت خط؛ - ذخیره صداهای ضبط شده در فرمت wave و ارسال آنها به پست الکترونیکی مورد نظر کاربر؛ - محیط کاربری ساده و کاربرپسند؛ - کلیدهای میان‌بر بر روی صفحه کلید جهت کنترل ساده‌تر برنامه؛ - قابلیت جستجو در میان صداهای ضبط شده؛ - و تهیه گزارش‌های دقیق و قابل چاپ از اعمال صورت گرفته برنامه در تاریخ و زمان‌های مختلف؛ حداقل امکانات سیستم مورد نیاز جهت اجرا شدن این نرم‌افزار، از قرار ذیل است: - سیستم عامل‌های: 95/98/2000/me/xpWindowsیا Macosx10. Webloggar یک برنامه جالب برای به روز کردن وبلاگ به شمار می‌رود؛ بدین معنا که شما ابتدا برنامه را از پایگاه مذکور بارگذاری (Download) نمایید و بر روی رایانه خود نصب کنید و هر وقت که مایل بودید می‌توانید مطالبی جدید در وبلاگ‌تان قرار دهید؛ کافی است که این برنامه را اجرا کرده، با حوصله مطلب خود را در آن وارد کنید و تنظیمات دلخواه خود را نیز انجام دهید. Weblggar یک برنامه جالب برای به روز کردن وبلاگ به شمار می‌رود؛ بدین معنا که شما ابتدا برنامه را از پایگاه مذکور بارگذاری (Download) نمایید و بر روی رایانه خود نصب کنید و هر وقت که مایل بودید می‌توانید مطالبی جدید در وبلاگ‌تان قرار دهید؛ کافی است که این برنامه را اجرا کرده، با حوصله مطلب خود را در آن وارد کنید و تنظیمات دلخواه خود را نیز انجام دهید."

صفحه: از 74 تا 79
74 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

75 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

از اين پس، دستگاه‏هاى برقى خـانه را بـا صـداى‌ خود كنترل كنيد!

پژوهشگران وابسته به پژوهـشگاه فـناورى صـنعتى ژاپن بـا‌ هـمكارى‌ پژوهـشگران‌ شركت برقى »سانيو» موفق به ساخت سيستمى شدند كه با استفاده از آن مى‏توان لوازم برقى خانه ‌‌را‌ نه با كليد؛ بلكه به‏وسيله صداى انسان، روشن و خاموش كرد.

به گزارش بخش‌ خبر‌ شبكه‌ فـناورى اطلاعات ايران از ايرنا، در اين سيستم تنها كافى است كه مثلاً فرد به‌ وسيله صداى خود بگويد كه به اتاق نشيمن مى‏رود.

در اين حالت، صداى‌ فرد از طريق ميكروفون‌ بى‏سيم‌ موجود در خانه دريافت مى‏شود و پس از آن به كمك شـبكه ارتـباطاتى، به چراغ و يا دستگاه سردكننده و گرم‏كننده موجود در اتاق نشيمن فرمان روشن شدن مى‏دهد.

دست‏اندركاران گفتند كه اين سيستم‌ هوشمند به‏گونه‏اى عمل مى‏كند كه اگر فرد تنها بگويد: خاموش كن، از طريق بلندگو اين پرسش را مى‏كند كه چـه دسـتگاهى را خاموش كنم؟

در حافظ دستگاه سرور موجود در اين سيستم‌، حدود‌ 10 هزار واژه به ثبت رسيده و به همين دليل مى‏تواند تنها با شنيدن واژه‏هايى همچون هوا گرمه و يا سرده، مـنظور گـوينده را درك كرده، اقدام به بالا و يا پايين بردن‌ دمـاى‌ دسـتگاه سردكننده و يا گرم‏كننده خانه نمايد.

گفتنى است كه تا چهار سال آينده قرار است كه در ژاپن اين سيستم نوين در خانه‏هاى جديد استفاده شود.

پويشگرى (Scanner) براى‌ تهيه‌ تصاوير سه بـعدى از اعـضاى داخلى بدن

ژاپنى‏ها پويشـگر (Scanner) تـازه‏اى را در اختيار مراكز پزشكى در سطح جهان قرار داده‏اند كه مى‏تواند با تهيه تصوير از لايه به‌ لايه‌ اجزاى‌ بدن، عكس‏هاى سه بعدى دقيقى‌ از‌ درونى‏ترين‌ اندام‏ها فراهم آورد.

به گزارش بخش خبر شبكه فناورى اطلاعات ايران از ايرنـا، در حـال حاضر، اين پويشگر جديد در چهار‌ بيمارستان‌ در‌ سطح اروپا، از جمله بيمارستان «هيستينگ» در ساسكس‌ شرقى‌ در انگليس مورد استفاده قرار گرفته است.

اين دستگاه «سى‏تى اسكنر چند لايه‏اى» نام دارد و مى‏تواند در عرض 11‌ ثانيه‌ تصاويرى‌ از بخش‏هاى مختلف آنـاتومى افـراد تهيه كنـد. از اين پويشگر‌ (Scanner) مى‏توان برخلاف پويشگرهاى كنونى براى تهيه تصوير از همه بخش‏هاى بدن استفاده كرد.

از آنجا كه سرعت‌ تهيه‌ تصوير‌ بـا اين دستگاه بسيار زياد است، نيازى به ساكن ماندن و بى‌ حركت‌ ايستادن يا نـفس را در سـينه حـبس كردن از سوى بيماران نيست.

علاوه بر اين، تصاويرى‌ كه‌ به‌ وسيله اين اسكنر تهيه مى‏شود، از دقت به مراتب بالاترى بـرخوردار ‌ ‌اسـت‌ و مى‏تواند‌ حتى‌ تجمع كلسيم در رگ‏هاى خونى بيمار را آشكار سازد.

با اين پويشگر مى‏توان سـرعت‌ كار‌ در‌ مـحيطهاى بـيمارستانى را تا 50% افزايش داد و در عين حال، ميزان پرتوايكسى كه به‌ بدن‌ بيماران مى‏رسد، كمتر از حدى است كه با دسـتگاه‏هاى عادى به بدنشان وارد‌ مى‏شود‌.

دستگاه‌ مزبور در تهيه هر تصوير، لايه به لايه از سطح بيرونى بـدن به بخش‏هاى‌ درونى‏تر‌ نـفوذ مـى‏كند و در هر تراز، تصويرى از بافت‏ها و نسوج مربوط به آن تراز‌ آماده‌ مى‏سازد‌ تا اينكه در نهايت، به پايين‏ترين تراز مى‏رسد و از استخوان‏ها و رگ‏ها نيز تصوير تهيه مى‏كند‌.

اثر‌ انگشت به جاى كلمه عبور(Password)

شركت Secu Gen بـه تازگى نرم‏افزار‌ جديدى‌ را‌ عرضه كرده است كه به كاربران اجازه مى‏دهد تا به جاى استفاده از كلمه عبور‌ براى‌ ورود‌ به شبكه‏هاى تحت ويندوز، از اثر انگشتان استفاده كنند. نرم‏افزار مذكور موسوم‌ به‌ SNAP از يك شيوه زيست‏سنجى بـا دقـت 500 dpiاستفاده مى‏كند كه برخلاف كلمه عبور، امكان‌ فراموشى‌ يا سرقت آن وجود ندارد. امروزه اين نرم‏افزار بر مبناى الگوى زيست‏سنجى‌ كار‌ مى‏كند.

گفتنى است كه نرم‏افزار مذكور با‌ ويندوزهاى‌ NT‌ ، 2000 و 3000 سرور سازگار است. اين نرم‏افزار‌ به‌ مديران شـبكه اجـازه مى‏دهد تا تمامى نمايه‏هاى سيستم را مديريت كرده، فايل‏هاى log‌ را‌ مشاهده نمايند و تنظيمات سيستم را‌ عوض‌ كنند. قيمت‌ اين‌ نرم‏افزار‌ براى استفاده در يك شبكه با‌ بيست‌ كاربر، 710 دلار است و با اضافه شدن هر كاربر بـه آن، 37‌ دلار‌ بـه هزينه مزبور اضافه مى‏شود.

مكالمه‌ بدون صوت

محققان سازمان‌ تحقيقاتى‌ وزارت دفاع آمريكا در حال‌ تحقيق‌ بر روى فناورى نوينى هستند كه به كمك آن كاربران تلفن همراه مى‏توانند‌ بدون‌ استفاده از هيچ صوتى بـا‌ اينـ‌ وسـيله‌ مكالمه كنند. اين‌ سازمان‌ در حـال كار بـر‌ روى‌ پروژهـ‏هاى موسوم به كدگذارى گفتارى پيشرفته است كه در آن به جاى صوت از‌ حسگرهاى‌ غير صوتى براى تشخيص كلام از‌ طريق‌ فعاليت‏هاى عصبى‌ و عضلانى‌ كاربر‌ استفاده مـى‏شود.

سـيستم ديگـرى‌ نيز توسط يك متخصص مؤسسه پلى‏تكنيك در ماساچوست طراحى شـده اسـت كه داراى حسگرهايى است‌ كه‌ دور گردن قرار مى‏گيرد و گردنبند تشديدگر‌ الكترومغناطيسى‌ موجى‌ ناميده‌ مى‏شود‌. اين فناورى در‌ اختيار‌ سربازان در هنگام انجام مأموريت، خـدمه وسـايل نـقليه پرسروصدا و يا غواصانى كه در زير آب هستند‌، قرار‌ خواهد‌ گرفت. اما براى كاربران شـهرى، از نسخه‌ اصلاح‌ شده‌ و مناسب‌ براى‌ به‌ كارگيرى در رستوران‏ها و مراسم ويژه استفاده خواهد شد.

برنامه‏هاى كاربردى و نرم‏افزارى مفيد

چگونگى رايت بـر روى CDهـاى سـوخته

اگر به هنگام رايت اطلاعات روى اطلاعات روى‌ CD ، دچار مشكلى به نام سوختن سـى‏دى شـديد، ناراحت نباشيد؛ چون چنانچه مايل باشيد، مى‏توانيد مجدداً به عمل رايت بپردازيد و حتى فايل‏هايى را كه به طور سـالم رايت شـده‏اند، حـفظ‌ كنيد‌. براى اين كار، كافى است كه از برنامه NERO 6به بالا استفاده كنيد.

CD سوخته را در رايتر قـرار بـدهيد و در خـصوص تعيين چگونگى عمل رايت، دو باره DATA‌ را‌ انتخاب كنيد و فايل‏هايى را كه مى‏خواهيد رايت نماييد، مجدداً اضافه (Add)كنيد.

در اين حالت، رايتـر از شـما CD سـوخته را قبول مى‏كند‌ و ديگر‌ نيازى به CD خام نداريد‌.

توجه‌ داشته باشيد كه حتماً قبل از استفاده از گـزينه ADD ، بـايد بدانيد كه در CDچه مقدار فضاى خالى سوخته داريد. اين موضوع را‌ مى‏توان‌ از ميزان پر بودن‌ حلقه‌ پشت CDحـدس زد.

76 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

77 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

78 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10

79 ره آورد نور , بهار 1384 - شماره 10