Skip to main content
فهرست مقالات

سرنوشت غم انگیز تمدن های پیش کلمبی

نویسنده:

(4 صفحه - از 11 تا 14)

کلید واژه های ماشینی : تمدن ، پیش کلمبی ، اسپانیایی ، هنر ، اینکا ، مکزیک ، اقوام ، کتاب ، فرهنگ ، کتاب تمدن و هنر آمریکایی

فاتحان اسپانیایی در 1492 هنگام ورود به سرزمینی که بعدها آمریکا نام گرفت.با اقوامی مواجه‌ شدند که دارای تمدن‌های قدیمی‌ و غنی بودند.اسپانیایی‌ها برای‌ آنکه بتوانند بر این سرزمین و اقوام آن حکومت کنند.به غارت، نسل کشی،انتقال ثروت و تخریب‌ دست زدند.اما هیچ یک از این‌ اقدامات نتوانست ماتع تاثیر عمیق‌ تمدنهای این قاره در تمدنهای اروپایی‌ و در تمدن جهاین شود.مهم‌ترین‌ این تمدن‌ها که در حدود 1500 سال قبل از میلاد در حوزهء مکزیک‌ و پروی امروزی پدید آمدند، اولمک،مایا،امروزه تمدن‌های‌ پیش کلمبی نامیده می‌شوند. کتب زیر نمونه‌ای‌ از تلاش‌هایی است که در ایران‌ برای معرفی و شناخت تمدن‌های‌ پیش کلمبی صورت گرفته است. فرهنگ و تمدن آمریکای میانه پیش از کلمب‌ این کتاب در تشریح آثاری هنری(مجسمه سازی و معماری) این تمدنها می‌پردازد و نیم نگاهی به اساطیر و سازمان اجتماعی، اقتصادی و سیاسی تمدن‌های پیش کلمبی دارد. اقوام سرزمین آند-از فرهنگهای آغازین تا آزتکها، این کتاب تمدن و هنر آمریکایی میانه به ویژه مکزیک را از دیدگاه باستانشناسی بررسی می‌کند و تاریخ پیش کلمبی را به سه دورهء کلاسیک،کلاسیک و بعد از کلاسیک تقسیم می‌کند. جامعه اینکا-از نخستین دولتهای سوسیالیستی جهان. این کتاب نگاهی کلی و گذرا به تمدن اینکا دارد و ریشه‌های تمدن اینکایی،سازمان اقتصادی،سیستم‌ سوسیالیستی،مقایسه سوسیالیزم اینکایی با اشکال باستانی و جدید سوسیالیزم در اروپا،منابع تاریخ اینکا و مسئله امروزی‌ سرخپوستها را بررسی می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"نتیجه آن بود که بهشت‌ جدید تقریبا از سکنه سابق خود خالی شد و جا برای‌ ایگناسیو برنال ئی گارسیا پیمنتل و میرل سیمونی آبا اقوام سرزمین مکزیک از فرهنگ‌های آغازین تا آزتک‌ها (به تصویر صفحه مراجعه شود) ترجمه مهران کندری (به تصویر صفحه مراجعه شود) امپراطوری اینکا دارای‌ ارزش تاریخی خاصی است،زیرا نخستین نمونه از یک‌ حکومت«سوسیالیستی»به شمار می‌آید که‌ در عین حال یک حکومت دینی نیز بود (به تصویر صفحه مراجعه شود) مهاجرت میلیونها نفر از اروپاییانی که در سرزمین‌های‌ خود با فقر و تنگدستی روبرو بودند،همواره گردید. لومبرراس‌ برگردان‌ مهران کندری (به تصویر صفحه مراجعه شود) زمانی که ماجراجویان اسپانیایی‌ با گسترهء بزرگ فرهنگ بومی و غنای طبیعی در آمریکا روبرو شدند، نخستین انگیزهء آنها غارت و انتقال‌ ثروت‌های به دست آمده در این‌ تمدن‌ها و تخریب تمام آثاری بود که‌ نمی‌توانستند به یغما ببرند (به تصویر صفحه مراجعه شود) کرده است،و همچنین یک سالشمار،یک کتابنامه‌ تفصیلی به زبان‌های اروپایی،یک فهرست توصیفی‌ واژه‌های ناآشنا و چندین نقشه رنگی از منطقه،به‌ وسیله انتشارات سروش در سال 1377 منتشر شده‌ است. چهارمین کتابی که می‌توان دربارهء فرهنگ و تمدن پیش کلمبی معرفی کرد کتاب«جامعهء اینکا-از نخستین دولت‌های سوسیالیستی جهان»نوشتهء لویی‌ بودن و ترجمهء هوشنگ ساعدلو است که چاپ دوم آن‌ با ویرایش جدید در سال 1377 در 139 صفحه همراه با هشت صفحه تصویر سیاه و سفید،به وسیله انتشارات‌ علمی و فرهنگی منتشر شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.