Skip to main content
فهرست مقالات

برنامه ریزی شهری نیازمند توجه به رویکردهای جدید

نویسنده:

(4 صفحه - از 18 تا 21)

کلید واژه های ماشینی : شهری ، برنامه‌ریزی شهری ، شهر نشینی و تحولات اقتصادی ، کتاب ، روند شهر نشینی در ایران ، اجتماعی ، شهر نشینی ، شهر نشینی و شهر سازی ، برنامه‌ریزی شهری در ایران ، اقتصادی

کتاب حاضر در چهار فصل اصلی تنظیم شده‌ است:نگاهی بر روند شهر نشینی در ایران.شهر نشینی‌ و تحولات اقتصادی-اجتماعی دهه‌های اخیر.شهر و برنامه‌ریزی شهری در ایران در دورهء باستان و پس از اسلام و در مرحله تحول و دگرگونی. در کتاب حاضر مبنای نظری مشکلات برنامه‌ریزی‌ و طرح‌های شهری در ایران به نفوذ استعمار،وابستگی‌ اقتصادی و توسعه برون‌زا نسبت داده شده است. در مجموع سه ایراد کلی به کتاب وارد است: 1-موضوع کتاب به درستی تعریف و تعیین نشده‌ است. 2-به مبنای نظری و روش‌های تحقیق در موضوع‌ مورد بحث توجه کافی نشده است. 3-مرزهای پژوهش توصیفی و پژوهش تحلیلی‌ در آن،به هم آمیخته است. منتقد می‌گوید نویسنده فقط در فصل 4 یعنی‌ فقط 30% کتاب به موضوع و عنوان کتاب پرداخته است. این کتاب در مجموع بیشتر تاریخچهء توصیفی‌ تحولات و اقدامات اخیر شهر سازی در کشور را به دست‌ می‌دهد که همراه است با حشو و زواید فراوان:و در ارائه«تحلیل ویژگی‌های برنامه ریزی شهری در ایران» چندان توفیقی به دست نمی‌آورد.

خلاصه ماشینی:

"ویژگی اکثر این منابع آن است که در تحلیل ریشه‌یابی‌ برنامه‌ریزی شهری،یک دانش‌ میان رشته‌ای است که به جای‌ قوانین قطعی و محدود،با گرایش‌ها و متغیرهای وسیع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی سر و کار دارد رویکرد برنامه‌ریزی جامع و طرحهای جامع،خصلتی متمرکز، آمرانه و انتزاعی دارد و بر عوامل کالبدی و مهندسی تاکید دارد و به عوامل‌ اجتماعی بی توجه است مسائل و مشکلات موجود،بیشتر به چگونگی روشها و فنون‌ تهیه و اجرای طرحهای جامع شهری پرداخته‌اند و کمتر به‌ مبانی نظری و نظریه‌های اساسی حاکم بر آن توجه نشان‌ داده و یا حداکثر به نظریه رشد سرمایه‌داری وابسته و اثرات‌ منفی آن در نحوه توسعه و عمران شهری ایران توسل‌ جسته‌اند. 5 (به تصویر صفحه مراجعه شود) به نظر بسیای از نظریه پردازان‌ علوم اجتماعی،ریشه‌های مشکلات‌ شهر نشینی و شهر سازی جدید، به تغییر بنیادهای تمدن و شیوه‌های زندگی‌ و پیچیده‌تر شدن ساختار شهرها، از یک طرف،و نارسایی دانش‌های‌ مربوط به برنامه‌ریزی و مدیریت اجتماعی،از طرف دیگر مربوط می‌شود تحقیق حاضر،در بررسی علل‌ عدم موفقیت طرحهای شهری در ایران، به یک رشته از عوامل کلی و جزیی پرداخته است، ولی طبقه بندی روشنی از نوع این عوامل و سطح‌ تاثیر آنها ارائه نشده است با توجه به تجارب جهانی می‌توان گفت که اصولا الگوی برنامه‌ریزی جامعه و متمرکز،در ماهیت خود با انواع‌ تعارضات نظری و علمی روبرو بوده و اصولا با ساختار و عملکرد واقعی شهرها انطباق نداشته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.