Skip to main content
فهرست مقالات

اقتصاد نهادگرا: آموزه ها و مبانی

مصاحبه شونده:

(5 صفحه - از 74 تا 78)

کلید واژه های ماشینی : نورث ، اقتصاد نهادگرا ، اقتصادی ، نئوکلاسیک ، اقتصاد نئوکلاسیک ، رفتار ، داگلاس نورث آراء اصلی نورث ، انسان ، مترجم مهمترین اثر داگلاس نورث ، اثر داگلاس نورث آراء اصلی

در این گفت‌وگو محمد رضا معینی مترجم مهمترین اثر داگلاس نورث آراء اصلی نورث را مرور می‌کند. او می‌گوید:نئوکلاسیک‌ها قائل به علم اقتصاد واحد برای جهان هستند.در حالی که نهادگرایان معتقدند به‌ دلیل تفاوت شرایط تاریخی و نهادی کشورها.نمی‌توان به‌ چنین قواعد عامی دست پیدا کرد.نورث قواعد جهان‌ شمول و عام را رد می‌کند و معتقد است در چارچوب‌ نهادهای خاص یک جامعه می‌توان به قواعد رفتاری انسان‌ها دست یافت.نورث بر این باور است آن‌چه که موجب‌ تغییر نهادی می‌شود تغییر نگاه ما به جهان است نه‌ قیمت‌های نسبی.او می‌گوید تغییرات نهادی همیشه ذره به‌ ذره و تدریجی است و تغییر ناگهانی نهادی اصلا سودمند نیست و به سیاستگذاران توصیه می‌کند که نهادهای مهم‌ و تاثیرگذار را شناسایی کنند و برای کارآیی آنها بکوشند.

خلاصه ماشینی:

"او می‌گوید تغییرات نهادی همیشه ذره به‌ ذره و تدریجی است و تغییر ناگهانی نهادی اصلا سودمند نیست و به سیاستگذاران توصیه می‌کند که نهادهای مهم‌ و تاثیرگذار را شناسایی کنند و برای کارآیی آنها بکوشند. به همین دلیل نهادگرایان بر خلاف نئوکلاسیک‌ها به جای تأکید بر قیمت‌های نسبی و مفهوم‌ انسان اقتصادی،به اثر نهادها و مفهوم انسان اجتماعی توجه دارد بخش ویژه اقتصاد نهادگرا علم اقتصاد نئوکلاسیک طبیعت اجتماعی انسان را که بر انتخاب او تأثیر می‌گذارد،نادیده گرفته است باید گفت که این علم با نقیصه‌ای جدی روبروست. آیا نورث منکر تعمیم قواعد به جهان موجود است یا نگاه تاریخی دارد،یعنی این مشکل تعمیم را بین جوامع‌ مختلف تاریخی قائل است؟به عبارت دیگر،گزاره خود را در زمانی می‌بیند یا همزمانی؟ این سؤال ما را به بخش سوم نظرات نهادگرایان‌ در مورد ناتوانی نئوکلاسیک در تبیین پویایی اقتصادی‌ هدایت می‌کند. ابزار نئوکلاسیکها چیست؟ قیمت نسبی!به زعم ایشان این عامل است که باعث اگر هزینه نهادی کاهش یابد،مانند آن است که اصطکاک کاهش یابد؛ در آن صورت چرخ اقتصاد با سرعت و روانی بیشتری می‌گردد بخش ویژه اقتصاد نهادگرا نهادگرایان به سیاستگذاران توصیه می‌کنند که نهادهای مهم و تاثیرگذار را شناسایی و برای کارایی آنها بکوشند،اما این که چگونه می‌توان آنها را کارآمد کرد به عواملی مختلفی بستگی دارد تحول می‌شود. مثلا فرض کنید در بازار شاخ آفریقا یا مراکش یا خاورمیانه،چگونه‌ مجموعه‌ای از هنجارهای رفتاری باعث افزایش‌ نهادگرایان می‌گویند نمی‌توان‌ یک مدل جهان شمول اقتصادی را برای هر نوع اقتصادی تجویز کرد، چرا که شرایط نهادی و ویژگی‌های‌ فرهنگی و اجتماعی جوامع‌ با یکدیگر متفاوت است هزینه‌های معاملاتی می‌شوند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.