Skip to main content
فهرست مقالات

کتاب های خارجی: تورستن وبلن و تأسیس اقتصاد نهادگرا

نویسنده:

مترجم:

(2 صفحه - از 91 تا 92)

کلید واژه های ماشینی : وبلن ، تورستن وبلن و تأسیس اقتصاد ، وبلن و تأسیس اقتصاد نهادگرا ، روانشناسی ، روانشناسی غریزی و زیست‌شناسی تکاملی ، کتاب ، زیست‌شناسی تکاملی استوار ، بلن و تأسیس اقتصاد نهادگرا ، وبلنی بر مبنای فلسفه ، مکتب نهادگرایی در حوزهء علم

تورستن وبلن،پایه‌گذار مکتب نهادگرایی در حوزهء علم‌ اقتصاد،از آمریکائیهای‌ نروژی تبار است.نهادگرایی‌ وبلنی بر مبنای فلسفهء علمگرا روانشناسی غریزی و زیست‌شناسی تکاملی استوار است.نهادگرایی بعد از دههء 1930 به سرعت افول کرد. بیشتر به این دلیل که‌ دیدگاه‌هایی از این دست در علوم اجتماعی رفته رفته جای‌ خود را به فلسفه پوزیتیویستی‌ و روانشناسی رفتارگرا داد.اما در سال‌های اخیر،پوزیتیویستی‌ هم بی‌اعتبار شده است و رفتارگرایی هم سخت مورد انتقاد است.این تحولات زمینهء مناسب را برای بازبینی آرای‌ وبلن فراهم کرده است.

خلاصه ماشینی:

"تیلمان ضمن بررسی تاثیر روانشناسی بر علم‌ اقتصاد از دیدگاه وبلن بخشی از کتاب خود را به بررسی‌ آرای ویلیام جیمز. بسیاری از مناقشات فلسفی‌ و روان‌شناختی و زیست‌شناختی در کتاب ریک تیلمان به (به تصویر صفحه مراجعه شود) طرزی ثمر بخش مورد بررسی قرار گرفته است. مطالعه کتاب تیلمان این اعتقاد راسخ را استحکام‌ می‌بخشد که چرایی این که اقتصاد نهادگرایی وبلنی به طور گسترده‌تری مورد توجه قرار نمی‌گیرد در این نیست که‌ مبانی فکری‌اش در کمل نومیدی از مد افتاده است. تیلمان با دقت تمام وجوه افتراق و اشتراک‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) آثار وبلن اغلب فهمیده می‌شود و آورده بنیاد گذارانه‌اش برای ژانر جدیدا رواج یافته«اقتصاد تکاملی» اغلب مورد غفلت قرار می‌گیرد وبلن ترغیب‌مان می‌کند که‌ مرزهای تفکر تعادل مدار را درنوردیم و تکامل و تغییر ساختاری را ملحوظ داریم میان این دو متفکر را بررسی می‌کند ولی می‌گوید تفاوت‌ها بس بزرگ‌تر از آن است که اغلب پنداشته می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.