Skip to main content
فهرست مقالات

اولین کتاب: سه تقدیر بنیادگرایی

مصاحبه شونده:

(1 صفحه - از 54 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : بنیادگرایی ، اسلام ، کتاب ، اسلام و دموکراسی ، کتاب اسلام و دموکراسی ، آشتی‌ناپذیری برداشت‌های سنتی و مدرن ، توسعه ، سازگاری ، تقدیر بنیادگرایی ، جامعه

سازگاری بین اسلام و دموکراسی از مباحث زنده و پرشور در محافل فکری و علمی جهان اسلام و غرب است.کتاب اسلام و دموکراسی، مجموعه مقالاتی است که در سمیناری با این عنوان و در سال 1992 عرضه شده است.کتاب سه رویکرد را نسبت به آینده بنیادگرایی مطرح می‌کند.رویکرد اول، بنیادگرایی را حاصل وضعیت گذار از توسعه‌نیافتگی به توسعه می‌داند و در نتیجه به موقتی بودن این گرایش اعتقاد دارد.رویکرد دوم به آشتی‌ناپذیری برداشت‌های سنتی و مدرن از اسلام معتقد است و برخورد میان آنها را پایان‌ناپذیر و مداوم می‌انگارد.رویکرد سوم معتقد است بر اثر تعامل بین این دو برداشت نهایتا برخی ارزش‌های مدرنیته از سوی جامعه پذیرفته می‌شود و توازن جدیدی بین این دو گرایش پدید می‌آید.

خلاصه ماشینی:

"رویکرد سوم معتقد است بر اثر تعامل بین این دو برداشت نهایتا برخی ارزش‌های مدرنیته از سوی جامعه پذیرفته می‌شود و توازن جدیدی بین این دو گرایش پدید می‌آید. در رویکرد اول، بنیادگرایی محصول دوره گذار جوامع در حال توسعه به وضعیت این کتاب، بسیاری از تفکرات مسلط در جامعه غرب را مبنی بر ناسازگاری اسلام و دموکراسی مورد تردید قرار می‌دهد کارشناسانی که روند توسعه را روندی خطی می‌دانند، معتقدند در مسیر تحول جامعه اسلامی، بنیادگرایی از میان خواهد رفت توسعه‌یافتگی است. به نحوی که پس از گذشت بیست و دو سال از انقلاب اسلامی ایران این بحث همچنان پرسش برانگیز است که آیا اسلام و دموکراسی با هم سازگاری دارند یا خیر؟ احتمال می‌دادی کتاب در محافل فکری و علمی مورد استقبال قرار گیرد؟ بله، با توجه به آنچه که پیش از این گفتیم ما انتظار استقبال و انتقاد و نقد را داشتیم."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.