Skip to main content
فهرست مقالات

رویکرد تجاری و تبلیغاتی در بررسی مسائل زنان

مصاحبه شونده:

کلید واژه های ماشینی : زنان، انتقادی، دینی، شعارهای انقلاب اسلامی، مسایل زنان، اجتماعی، دانشگاهیان، پارادوکس، مردان، فمینیستی

در این گفت‌وگو زهرا رهنورد از عدم حضور دانشگاهیان در عرصه مطالعه جدی و علمی مسایل مربوط به زنان و از ورود به این حوزه با نگاه تجاری، شعاری و تبلیغاتی انتقاد می‌کند. رهنورد، شعارهای انقلاب اسلامی را متضمن اندیشه‌هایی والا و موجب افزایش حضور زنان در جامعه می‌داند اما معتقد است در بخش مربوط به حقوق زنان، کارنامه ضعیفی داشته‌ایم و از این‌رو لازم است قرائت دوباره‌ای از موضع دین نسبت به زنان داشته باشیم.قرائتی که به منابع اصیل دینی نزدیک باشد، نه منابعی که بعدها به متون دینی اضافه شده است. به اعتقاد زهرا رهنورد، ملت ایران به گونه شگفت‌انگیزی وارد دوره انتقادی نسبت به خود و عملکرد خود شده است و گستره این انتقاد از نخبگان فراتر رفته و همه اقشار جامعه و حتی خود حکومت را دربر گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"چه در سطح بین‌الملل و چه در سطح‌ کتاب‌هایی که با فضای غالب فمینیستی نوشته شده‌اند، عمدتا فاقد مباحث تازه و راهگشا برای زنان‌اند و عاجزند از این‌که سعادت را تقدیم زنان کنندپرداختن به مسایل زنان بیشتر متأثر از یک نگاه تجاری است تا علمی و دانشگاهی؛اما نمی‌توان انکار کرد که در مواردی که فعالیت‌های علمی در این عرصه انجام شده، به افق‌های تازه و ابداعات جدید در نظریه‌پردازی دست یافته‌ایمملی، کتاب‌هایی که مباحث جدید و جدی درباره زنان داشته باشند، بسیار محدود و انگشت‌شماراند. در زمینه انتشار کتاب‌های علوم اجتماعی سهم دانشگاهیان چه میزان است؟آیا آنها توانسته‌اند تحولات مربوط به زنان را در کتاب‌های خود نشان دهند؟یا این‌که سهم افراد و گروه‌های غیردانشگاهی در این رشد کمی و تا حدودی کیفی بیشتر است؟آن گرایش‌های عمده نسبت به مسئله زنان که در پاسخ به پرسش نخست شما عنوان کردم در کشور ما نیز وجود دارد. ما نیازمند قرائت دوباره‌ای از موضع دین نسبت به زنان هستیم؛ قرائتی که به منابع اصیل دینی نزدیک باشد، نه منابعی که بعدها به متون اضافه شده استدر جامعه ما به جای این‌که استفاده از فرصت‌ها و امکانات عرصه اجتماعی سبب رشد فکری و اجتماعی انسان‌ها شود، احتمال ارتقاء علمی و سلامت فکری و رفتاری را کاهش می‌دهدما وارد یک مرحله شگفت‌انگیز انتقادی شده‌ایم که به روشنفکران اختصاص ندارد بلکه تمام اقشار جامعه را دربر می‌گیرد. این مسئله به نوبه خود بسیار مهم است و نشان می‌دهد در مورد مسایل زنان اقداماتی در جامعه ما انجام گرفته است و حالا باید یک‌سری بایدها و دگم‌ها که به اشتباه یا به دروغ بر قامت آنها لباس مشروعیت دینی پوشانده شده است، برداشه شود و البته تحت لوای آموزه‌های اصیل دینی و مبتنی بر نگرش جدید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.