Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نقش استرس و سبکهای شخصیتی اجتماع مداری و استقلال مداری در افسردگی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 135 تا 152)

کلیدواژه ها :

افسردگی ،استرس ،اجتماع‌مداری ،استقلال‌مداری ،همگونی استرسها

کلید واژه های ماشینی : استرسهای ، افسردگی ، بیماران افسرده ، سبکهای شخصیتی ، استرسهای بیماران افسرده استقلال‌مدار ، سبکهای شخصیتی اجتماع مداری ، اجتماع ، استقلال‌مداری ، استرس و سبکهای شخصیتی اجتماع ، استرسهای همگون با سبکهای شخصیتی

طرح مسئله: بک (1983)، سبکهای شخصیتی اجتماع‌مداری و استقلال‌مداری را عامل ابتلا به افسردگی می‌داند که در صورت تعامل با استرسهای همگون با همان سبک شخصیتی منجر به افسردگی می‌شود. روش: در این پژوهش نقش استرس و متغیرهای شخصیتی استقلال‌مداری و اجتماع‌مداری در افسردگی در قالب یک طرح پس رویدادی و کنترل ـ شاهد بررسی شد. بدین منظور 156 بیمار افسرده با 78 فرد عادی از نظر سن و جنس همتاسازی شدند و استرسهای زندگی، استرسهای همگون با سبکهای شخصیتی استقلال‌مداری و اجتماع‌مداری مورد مقایسه و تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. یافته‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد که بیماران افسرده در مقایسه با افراد عادی به‌طور معنی‌داری استرسهای بیشتری تجربه کرده بودند. همچنین، نوع استرسهای بیماران افسرده استقلال‌مدار و اجتماع‌مدار به‌طور معنی‌دار متفاوت و کاملا همگون با سبکهای شخصیتی آنان بود. نتایج: این پژوهش از نقش استرس در افسردگی و همچنین فرضیه همگونی استرسهای بک حمایت کرد.

خلاصه ماشینی:

"نکته مهم دربارة این سبکهای شخصیتی آن است که فقط استرسهایی می‌تواند فرد را دچار افسردگی کند که همگون با زمینه شخصیتی باشد، نه هر استرسی (فرضیه همگونی[3] استرسها) (Clark, Beck & Alford, 1999)؛ یعنی یک استقلال مدار زمانی که در دستیابی به موفقیت مشکلی پیدا کند بیشتر احتمال دارد دچار افسردگی شود تا یک فرد اجتماع مدار. (26/80 = F، 01/0 P <) به منظور بررسی دقیق‌تر، این سؤال مطرح شد که آیا تعامل استرسهای همگون با زمینه‌های شخصیتی اجتماع‌مداری و استقلال‌مداری بیشتر قادر به پیش‌بینی افسردگی است یا یک نمره کلی استرس؟ بدین منظور، سه تحلیل رگرسیون چند متغیری انجام شد که به ترتیب مربوط به کل بیماران افسرده، بیماران افسرده اجتماع‌مدار و بیماران افسرده استقلال‌مدار بود و نمره افسردگی (بک) به‌عنوان متغیر وابسته و تعامل سبکهای شخصیتی استقلال‌مدار و اجتماع‌مدار و استرس کل به‌عنوان متغیر مستقل در تحلیلها وارد جدول 4: خلاصه تحلیل رگرسیون دربارة ارتباط استرسهای خاص با سبکهای شخصیتی * 01/0 P < شد. به این ترتیب، بیماران افسرده در چرخه معیوبی از استرس و افسردگی قرار می‌گیرند که مرتبا به عود و تشدید بیماری آنها می‌انجامد ساتو (نقل از Romanowska،2003 ) نیز معتقد است تأکید و توجه افراطی که فرد به یکی از ابعاد ارتباط یا موفقیت می‌گذارد، باعث تضعیف قسمت دیگر وی شده در نتیجه یکپارچگی خود در اثر این بی‌توجهی آسیب دیده از بین می‌رود و به همین دلیل زمینه ابتلای به افسردگی ایجاد می‌شود."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.