Skip to main content
فهرست مقالات

تغییرات عرضه مواد در بم طی سال اول پس از زلزله

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (16 صفحه - از 163 تا 178)

کلیدواژه ها :

اعتیاد ،بم ،زلزله ،عرضه مواد

کلید واژه های ماشینی : هرویین ، معتادان ، تریاک ، مصرف مواد ، اعتیاد ، بررسی تغییرات عرضة مواد ، تغییرات عرضه مواد در بم ، مرد ، مصرف ، قیمت

طرح مسئله: هدف از این مطالعه،بررسی تغییرات عرضة مواد غیرقانونی اعتیادآور در طی سال پس از زلزله در بم بوده است. این مطالعه در شهر بم و روستای باغچمک انجام شد. روش: در این مطالعة کیفی از سه روش مباحثة متمرکز گروهی، مصاحبة عمیق فردی و مشاهدات اتنوگرافیک استفاده شده است. جمعیت مورد مطالعه معتادان، فروشندگان مواد، مردم، درمانگران و سایر افراد کلیدی بودند. یافته‌ها و نتایج: اکثر پاسخ‌دهندگان معتقد بودند خلوص تریاک پس از زلزله افت کرده ولی دستیابی بدان مثل قبل است. ابتدا قیمت تریاک پس از زلزله ارزان‌تر شد و سپس بالا رفت، ولی در زمان این مطالعه، پایین‌تر از قیمت قبل از زلزله بوده است. کیفیت هرویین افت کرده، ولی قیمت و چگونگی دسترسی بدان تغییر محسوسی نسبت به قبل از زلزله نداشته است. تغییری در عرضة حشیش و الکل ذکر نشد. از نظر اکثر افراد، فعالیت نیروی انتظامی در مبارزه با مواد مانند قبل از زلزله است. اکثر مردم خواستار اقدامات جدی‌تر برای نظارت بر مواد بودند. در این جهت سیاستگذاری واحد و برنامه‌ریزی برای پیشگیری و درمان اعتیاد و ادامة برخورد جدی با خرید و فروش هرویین در بم پیشنهاد می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"1) سوابق پژوهش هدف این مقاله اختصاصا بررسی روند تغییرات در عرضة مواد شامل قیمت، خلوص، میزان و نحوة دسترسی به انواع مواد اپیوئیدی، الکل، حشیش و عوامل مؤثر بر آن در طی سال اول پس از زلزله در شهر بم و روستای باغچمک بوده است. در این مطالعه (Deren et al, 2002:409) که پس از حادثه 11 سپتامبر انجام شد، مصرف‌کنندگان هرویین و کوکایین، به کاهش کیفیت مواد و افزایش مصرف آن اشاره کرده‌اند. 4ـ3) نحوة برخورد نیروهای انتظامی از نظر بیشتر معتادان، مردم و فروشندگاه مواد، برخورد و سختگیری در مورد مواد مثل قبل از زلزله است. در مصاحبة گروهی معتادان در باغچمک، اتفاق نظر وجود داشت که چند ماه اول خرید و فروش و مصرف مواد آزادتر بود و نیروهای انتظامی کمتر دستگیر می‌کردند، ولی در زمان انجام دادن مصاحبه مثل قبل از زلزله سخت می‌گرفتند. بنابراین تغییرات در تقاضای مواد، شامل افزایش مصرف تریاک و هرویین که در بخش دیگری از این مطالعه یافته شده و در جای دیگری گزارش شده است (فرهودیان و همکاران، 1384: در دست چاپ)، احتمالا ارتباط زیادی با تغییرات در دسترسی یا قیمت مواد ندارد. حساسیت بیشتر نیروهای انتظامی به هرویین مثبت تلقی می‌شود، چرا که تریاک کمابیش در جامعه بم قبل از زلزله نیز وجود داشته، ولی هرویین چنین وضعیتی نداشته است و بهتر است مراقبتهای لازم برای جلوگیری از گسترش مصرف هرویین صورت گیرد. (2002), Increased Use of Cigarettes, Alcohol, and Marijuana Among Manhattan, New York, residents after the September 11th Terrorist Attacks."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.