Skip to main content
فهرست مقالات

بازتاب آگاهیهای تاریخی از اروپا در شعر فارسی (از قرن ششم تا قرن دوازدهم هجری)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (18 صفحه - از 65 تا 82)

کلیدواژه ها :

اروپا ،کفر ،فرنگ ،فرنگی ،غزا ،قید فرنگ ،صورت فرنگ

کلید واژه های ماشینی : فرنگ ، اروپا ، قرن ششم ، شعر فارسی ، اروپا در شعر فارسی ، قرن ششم هجری ، ایرانیان ، صائب ، صفوی ، قید فرنگ

یادکرد از مردمان و سرزمینهای مختلف در شعر فارسی، بازتاب آگاهیهای شاعران از موضوعات یاد شده است. مردم و سرزمین اروپا از روزگاران گذشته معمولا در میان شاعران پارسی‌گوی نامی آشنا داشته‌اند. از حدود قرن ششم هجری شاعران ایرانی از اروپا و اروپاییان با نامهای مصطلح جدید، بویژه فرنگ و فرنگی در اشعار خود یاد کرده‌اند. در این نوشته سعی شده است مجموعه‌ای از تصورات مثبت و منفی شاعران ایرانی نسبت به اروپائیان از قرن ششم تا دوازدهم هجری بررسی گردد.

خلاصه ماشینی:

"نمونه‌ای از این گونه اشعار، غزلی است از ملا اسماعیل ذبیحی معاصر نصر آبادی با مطلع زیر:وحــشــی تـر از آهوی نگاه تو فــرنگی\دارم دلــی از چــشــم سیـاه تو فرنگی (نصرآبادی،1361، 299-300) و نمونه‌های دیگر چنین یادکردی از فرنگیان در روزگار صفویان: صائب: اگر در کعبه رو می آورد بت‌خانه می‌سازد\فرنگی طلعتی کز دین مرا بیگانـه می سازد (صائب،136، ج3، 1466) میرزابسمل (معاصر نصر آبادی): هر که می خواهد بت خود را فرنگی می‌شود\هست خاطر جویی معشوق شرط عاشقی (نصر آبادی، 1361، 110) میرزا سید علی سبزواری(معاصر نصر آبادی): بــه نــاز بــالش گل تکیـه داد رنگ تـرا\نــمــود مــی شفقی چهرة فرنگ ترا (نصر آبادی، 1361، 97) میرزا جلال اسیر (معاصر نصر آبادی): شــمع سبـزی بر سـر لوح مـزار ما زنیـد\از فرنگی نـرگسی تیر نگاهی خورده‌ایم (نصر آبادی، 1361، 95) اندکی پیش از روی کار آمدن صفویان گویا در حکمرانی آق قویونلوها بر ایران، در زمانه‌ای که رفت و آمدهای سیاسی تجاری میان ایران و بخشهایی از اروپا از جمله جمهوری ونیز ایتالیا رونق گرفته بود ظاهرا بازرگانان اروپایی متاع جدیدی را به ایران آوردند که ایرانیان آن را نخست «شیشه فرنگ» و سپس عینک نامیدند ."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.