Skip to main content
فهرست مقالات

) آشنایی با ادبیات اولیپوoulipo)

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (24 صفحه - از 263 تا 286)

کلیدواژه ها :

اولیپو ،کارگاه ادبیات بالقوه ،رمون کونو ،قیود و الزامات

کلید واژه های ماشینی : اولیپو ، ادبی ، ادبیات ، ادبیات اولیپو ، الزامات ، نوشتار ، متن ، ترکیب ، اهداف اولیپو ، نویسندگان اولیپو

در این مقاله می‌خواهیم علاقمندان به ادبیات غرب را با حرکت ادبی موسوم به اولیپو آشنا سازیم. این حرکت ادبی در کشور ما هنوز ناشناخته است و مطالب و مقالات کافی در مورد آن نوشته‌ نشده است. با توجه به اینکه بیان گفتنی‌های مربوط به ادبیات اولیپو در قالب یک مقاله ‌امکان پذیــر نیست سعی خواهیم کرد راجع به اهداف اولیپو، پیشتازان، بنیان‌گذاران و ویژگی مهم آن سخــن بگوییم؛ بدون اینکه از ارائة نمونه‌هــایی از ادبیــات اولیپو و تکنیکهای نوشتاری آن غافل باشیم.

خلاصه ماشینی:

"پیشنهاد پانزدهم: نوشتاری که تحت الزامات اولیپی به وجود می‌آید معادل ادبی یک متن ریاضی است که بر مبنای روش زیر بنایی شکل می‌گیرد. ساختارها و تکنیکهای نوشتاری مربوط به اولیپو نویسندگان اولیپو، در قالب قیود و الزامات، متون مختلفی را آفریده‌اند که در اینجا به ذکر چند نمونه از این متون اکتفا خواهیم نمود؛ بدون اینکه تکنیکهای موجود در آنها را فراموش کرده باشیم. ب: ایزوگرام، (Isogramme) : و آن عبارت از نوشتن دو متنی است که در آنها از حروف یکسان استفاده است؛ یعنی در هر دو متن حروف به طور یکسان تکرار شده‌اند؛ اما این دو متن هم از نظر معنی کاملا با همدیگر متفاوت هستند و هم از نظر کلمات با هم تفاوت دارند. Duc : Truc … un tumulus d''''humus d''''un punk … un cru dru, plus mur-plus d''''jus sur ! با این فکر که ادبیات می‌تواند از ساختارهای ریاضی کمک بگیرد، احتمالا در اینجا علائم عدم و یا ضعف اطمینان به قدرتهای زبان طبیعی ملاحظه می‌شود گویی که فقط عقلانیتهای جزئی و انسجامهای ویژه (مثل انسجام ریاضی) وجود خواهند داشت؛ و اثر یک شکل صوری به خود می‌گیرد که آفرینش آن باید همواره از سرگرفته شود زیرا که هیچ عقلانیت کلی هرگز به دست نیامده است. اما چون چشم‌اندازها و راههایی که با استفاده از رایانه مهیا شده بود از برنامه‌ها و پروژه‌های نویسندگان اولیپو پا فراتر گذاشت، تــأسیس آلامو در جهت روشن ساختن اهداف امری مفید بود و در واقــع ویژگی گروه آلامــو این است که می‌خواهــد خلاقیت ادبی را که به وسیلة رایانه عملی می‌شود، پیشاپیش بر مبنای تحلیل مکانیزمهای زبانشناختی، متنی، ادبی و الگاریتمی که در قلمرو زبان، آفرینش هنری را هدایت می‌کنند، مبتنی سازد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.