Skip to main content
فهرست مقالات

چیستی کلیومتریک

نویسنده:

مترجم:

(4 صفحه - از 20 تا 23)

کلیدواژه ها :

اقتصاد ،روش‌ها ،تاریخ ،اهداف ،کلیومتریک ،مطالعات میان رشته‌ای

کلید واژه های ماشینی : کلیومتریک ، تاریخ ، دیدگاه‌های نوین در پژوهش‌های کلیومتریک ، تاریخ اقتصادی ، اقتصاد تاریخی و تاریخ اقتصادی ، مقاله از مجله‌ی کلیومتریک ، رویکرد کلیومتریک ، علم اقتصاد ، چیستی کلیومتریک ، میان علم اقتصاد و تاریخ

نوشتار حاضر نخستین مقاله از مجله‌ی کلیومتریک(نشریه‌ی‌ اقتصاد تاریخی و تاریخ اقتصادی)و در واقع اعلام نامه‌ای از سوی‌ متخصصان و نظریه پردازان این روش نوین در مطالعات و پژوهش‌های‌ میان رشته‌ای تاریخ و اقتصاد به شمار می‌رود.ویژگی‌ها،ابعاد و زمینه‌های‌ پژوهشی رویکرد کلیومتریک‌در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است. بررسی آراء منتقدان و پاسخ به برخی ابهامات و ایجاد برخی دیدگاه‌های‌ نوین در پژوهش‌های کلیومتریک نیز بخشی از اهداف این مقاله را در برمی‌گیرد.این مقاله مرحله‌ی تازه‌ای از کلیومتریک را به عنوان رویکرد تازه‌ای در میان علم اقتصاد و تاریخ نشان می‌دهد.مرحله‌ای که این‌ روش توانسته است از میان انتقادات سر برآورده و نقش بسیار چشم‌گیری‌ در پیش‌برد اهداف علمی ایفا کند.

خلاصه ماشینی:

"اقتصاد تاریخی و تاریخ اقتصادی)و در واقع اعلام نامه‌ای از سوی‌ پژوهشی رویکرد کلیومتریک‌در این مقاله مورد بحث قرار گرفته است. است که وجود کلیومتریک به خودی‌خود شکاف میان تاریخ اقتصادی سنتی و نقش تازه‌ای برای تاریخ در اقتصاد برقرار ساخته است. در واقع کلیومتریک‌یک چیزی فراتر از تاریخ اقتصادی و مفاهیم کمی است. کلیومتریک به سوی طرح رویکردهای علمی‌تر در علم تاریخ و اقتصاد هدایت‌ این موضوع نشان می‌دهد که اگر تاریخ حوزه‌ی تفسیر باقی بگذارد،بعدها می‌تواند برای سازگاری منطقی و نیز در علم اقتصاد دورنمای کلیومتریک بعد تاریخی لازم را که اغلب در بسیاری‌ حتی گرایشی به این دیدگاه وجود دارد که اقتصاد صرفا شاخه‌ی دیگری‌ اولیه‌ای از کلیومتریک(دیدگاهی براین باور است که فناوری تنها از راه اقتصاد در یک نمونه‌ای که در اقتصاد سنتی مورد استفاده است ثبت می‌کند؛مانند به‌ در این الگوها را می‌توان با به کارگیری تکنیک‌های اقتصادی مورد سنجش‌ صرفا بخشی از یک انتقاد بسیار گسترده‌تر علیه خود علم اقتصاد به شمار می‌آید کلیومتریک‌یک چیزی فراتر از تاریخ اقتصادی و مفاهیم‌ نکته‌ای که به هر روی باید پذیرفته شود این است که نتایج به دست آمده از و مردم‌شناسی در تاریخ نشان داده شده است)اما باید با تحلیل‌های متفاوت‌ دانش و فهم ما از تاریخ و هم‌چنین پدیده اقتصادی است. کلیومتریک-مجله‌ی اقتصاد تاریخ و تاریخ اقتصادی در این گرایش برای‌ شده و نه تنها برای اقتصاد بلکه برای دیگر مورخان نیز به همین صورت انجام‌ این مقاله در اصل فاقد چکیده است و آن‌چه به عنوان چکیده و واژگان کلیدی آمده از"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.