Skip to main content
فهرست مقالات

معرفی نخستین نرم افزار فارسی، عربی و انگلیسی سازماندهی و استناددهی منابع؛ پژوهیار

(8 صفحه - از 48 تا 55)

کلیدواژه ها :

استناد ،مدیریت استناددهی ،پژوهیار ،معرفی نرم‌افزار

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، پژوهیار ، استناددهی ، نرم‌افزار ، منابع اطلاعاتی ، انگلیسی سازماندهی و استناددهی منابع ، استناد ، کتابخانه ، ذخیره ، سازماندهی منابع اطلاعاتی

جستجو، گردآوری و سازماندهی منابع اطلاعاتی، تحقیقاتی و پژوهشی از یک سو و استناددهی به منابع مورد استفاده قرار گرفته از سوی دیگر، همواره یکی از مسائل مهم و ضروری پژوهشگران بوده است. به موازات رشد و توسعه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، کتابخانه‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز اطلاع‌رسانی، علمی و پژوهشی، به ابزارهای ذخیره و بازیابی اطلاعات مناسب و سودمند مجهز شدند و همچنین، ایجاد و توسعه شبکه وب و اینترنت جهانی، منجر به دسترسی پژوهشگران به منابع بی‌شمار اطلاعاتی شد. به این ترتیب، چالش اولیه پژوهشگران در زمینه چگونگی دسترسی به منابع اطلاعاتی تا حد زیادی برطرف شده است. اما چالش دوم، یعنی چگونگی استناددهی و ارجاع به منابع اطلاعاتی استفاده‌شده، همچنان مشکلاتی را برای پژوهشگران ایجاد می‌کرد. نوشتار حاضر، با مروری کلی به برخی چالش‌های موجود در زمینه استناددهی به منابع علمی، به معرفی نرم‌افزار پژوهیار، به عنوان اولین نرم‌افزار فارسی‌زبان مدیریت استناددهی و ارجاعات می‌پردازد، ویژگی‌ها و قابلیت‌های آن را در همه مراحل جستجو، ذخیره و بازیابی اطلاعات برمی‌شمارد و امکانات آن را در زمینه مدیریت استناددهی معرفی می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"3. استناددهی در محیط واژه‌پرداز Word بعد از نصب افزونه پژوهیار برای Word، یک نوار ابزار در محیط آن تحت عنوان برگه Pajoohyar ایجاد می‌شود که به کمک آن می‌توان از منابع موجود در کتابخانه پژوهیار به هنگام نوشتن مقاله استفاده کرد. مطالعات آینده پژوهشی پژوهیار مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) برای گسترش نرم‌افزار پژوهیار به عنوان نخستین نرم‌افزار فارسی‌زبان مدیریت استناددهی و ارجاعات، امکاناتی را در نظر گرفته که گزیده‌ای از آن‌ها به شرح زیر است: - امکان همزمان‌سازی 1 (استفاده همزمان از کتابخانه شخصی خود در پژوهیار در مکان‌های مختلف): به طوری که پژوهشگر را قادر می‌سازد، از طریق هر رایانه‌ای که به اینترنت متصل است، به داده‌ها و منابع خود در نرم‌افزار دسترسی و نسبت به روزآمدسازی اطلاعات خود اقدام کند؛ - امکان استفاده از بانک‌های جانبی «مستند مشاهیر»: به گونه‌ای که کاربر می‌تواند بانک‌های جانبی قابل پشتیبان را در نرم‌افزار به کار گیرد؛ - ارائه نسخه مستقل از مرورگر موزیلا فایرفاکس: در این حالت، کاربر می‌تواند بدون اتصال به اینترنت و بدون نیاز به مرورگر، نسبت به مدیریت استنادها و منابع علمی خود اقدم کند؛ - افزودن موتور جستجو در پایگاه‌های داده‌ای نور: در این حالت، کاربر از طریق مکانیزم‌های جستجوی تعبیه‌شده در محیط خود نرم‌افزار و بدون نیاز به مراجعه به پایگاه اطلاعاتی مجموعه نور، قادر به جستجو و فراخوانی اطلاعات از این پایگاه‌ها خواهد بود؛ - افزوده شدن پایگاه‌های فارسی بیشتر تحت پشتیبانی پژوهیار؛ - افزوده شدن شیوه‌های استناددهی استاندارد فارسی؛ - افزوده شدن امکانات جانبی از قبیل: فیش‌برداری، ضبط صدا و ذخیره آن به عنوان فایل صوتی و‌..."

صفحه: از 48 تا 55
48 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

‌ ‌‌‌مـعرفی‌ نخستین نرم‌افزار فارسی، عربی و انگلیسی سازماندهی و استناددهی منابع؛

پژوهیار

چکیده

کلیدواژگان:

پژوهیار چیست؟

پژوهـیار‌، اولیـن‌ نـرم‌افزار‌ رایگان فارسی‌زبان است که پژوهشگران را در امر مدیریت استناددهی و ارجاعات علمی یاری می‌کند. فقدان‌ چنین بـرنامه‌اي برای زبان فارسی منجر شد که معاونت تهران مرکز تحقیقات کامپیوتری‌ علوم اسـلامی (نور) به‌ طراحی‌ و بـومی کـردن نرم‌افزار استناددهی بپردازد. که در اواخر سال 1389 فعالیت خود را در این راستا آغاز کرد. در فرایند کار، پژوهش‌ها و مشاوره‌هایی توسط متخصصان کتابداری، فنی و ادبیات صورت گرفته است‌.

متخصصان حوزه‌های مختلف علوم می‌توانند با کـمک این نرم‌افزار به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی منابع علمی مورد نیاز خود را جستجو، ذخیره، سازماندهی و با بهره‌گیری از شیوه‌نامه‌های استناددهی موجود در‌ آن‌، به آن منابع استناد کنند. این نرم‌افزار که بر پایـه نـرم‌افزار زوترو طراحی شده است، به کاربران کمک می‌کند تا گردآوری، سازماندهی و تجزیه و تحلیل منابع علمی خود را به‌سهولت به‌ انجام‌ رسانند و سپس با تکیه بر آن بتوانند به شكلي مناسب و بر اسـاس شـیوه‌نامۀ استناددهی مورد نظر خود، به مستندسازی حاصل پژوهش خود در قالب کتاب، پایان‌نامه و مقاله اقدام کنند‌. پژوهیار‌ دارای قابلیت‌های بسیاری از جمله: ذخیره و طبقه‌بندی اطلاعات، یادداشت‌گذاری، برچسب‌گذاری، جستجوی اطلاعات ذخیره‌شده و... است. هـمچنین ایـن نرم‌افزار پیوند محکمی با منابع آنلاین دارد؛ به گونه‌ای که پژوهشگر در هنگام‌ جستجو‌ و بازیابی‌ اطلاعات کتب، مقالات، صفحات وب‌، تصاویر‌ و انواع‌ مختلف منابع دیداری و شنیداری، به طور خودکار می‌تواند اطـلاعات کـتاب‌شناسی و چـکیده‌های علمی مورد نیاز خود را در ایـن نـرم‌افزار ذخـیره کند‌ و سپس‌ برای‌ استناددهی از این منابع اقدام نماید.

استناد، يکي‌ از‌ عناصر شاخص در نگارش علمي است و نقش بارزي در توليد و نشر اطلاعات دارد. اطـمينان از درسـتي مـنابع با استناد‌، اعتبار‌ نوشته‌ علمی تضمين می‌گردد و مـی‌توان بـه نتايج حاصل از آن اعتماد‌ کرد (حقيقي، 1381).

پژوهیار به چه کسانی کمک می‌کند؟

مخاطبان پژوهیار پژوهشگران حوزه‌های مختلف علوم هستند که مـی‌توانند بـه‌ سـه‌ زبان‌ فارسی، عربی و انگلیسی منابع مورد نیاز خود را جستجو، ذخـیره و سازماندهی‌ کنند‌ و به آن‌ها استناد دهند.

پژوهیار، نرم‌افزاري قدرتمند برای گردآوری، مدیریت، فراخوانی و انتشار اطلاعات علمی است کـه‌ بـه‌ کـمک‌ آن می‌توان یک کتابخانه دیجیتالی قابل حمل ایجاد کرد. نرم‌افزار پژوهیار، دارایـ‌ ویـژگی‌های‌ شاخصی‌ است که هر پژوهشگری را متقاعد می‌کند از این برنامه استفاده کند.

49 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

50 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

51 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

52 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

53 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

54 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40

55 ره آورد نور , پاییز 1391 - شماره 40