Skip to main content
فهرست مقالات

مباحث نظری/ سیاست اجتماعی چیست؟

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 9 تا 30)

کلیدواژه ها :

سیاست اجتماعی ،رفاه اجتماعی ،بهزیستی ،خدمات اجتماعی

کلید واژه های ماشینی : اجتماعی ، بهزیستی ، سیاست اجتماعی ، رفاه ، دولت ، حمایت اجتماعی ، مفهوم سیاست اجتماعی بر خدمات ، اقتصادی ، بهزیستی و حمایت اجتماعی ، حقوق

کاربرد سیاست اجتماعی در موارد ذیل نمود آشکاری دارد: 1) سیاستهای اعمال شده از طرف دولت برای بهزیستی و حمایت اجتماعی؛ 2) روشهایی که با به‌کارگیری آنها بهزیستی در جامعه گسترش می‌یابد؛ 3) و مطالعات آکادمیک یا دانشگاهی در مورد این مقوله (سیاست اجتماعی). در اولین نگاه، مفهوم سیاست اجتماعی بر خدمات اجتماعی متمرکز است که زمینه‌های آن را دولت فراهم کرده است. اما در برداشت دوم، سیاست اجتماعی به مثابه طیفی از مفاهیم گسترده ورای قوانین و احکام دولتی است؛ یعنی امکانات، راهکارها یا وسایلی که به کمک آنها بهزیستی می‌تواند ارتقا یابد و همچنین شرایط اقتصادی و اجتماعی‌ای که موجب شکل‌گیری، گسترش و توسعة بهزیستی و بهورزی افراد می‌گردد. باید به خاطر داشت که هدف نهایی سیاست اجتماعی صرف بقا نیست، بلکه دستیابی فراگیر و شمول اجتماعی، وقار، فرهمندی و شایستگی اجتناب‌ناپذیر انسانی برای رسیدن به یک جامعة نیک و پسندیده است.

خلاصه ماشینی:

"دکتر مهدیس کامکار* کاربرد سیاست اجتماعی در موارد ذیل نمود آشکاری دارد: 1) سیاستهای اعمال شده از طرف دولت برای بهزیستی و حمایت اجتماعی؛ 2) روشهایی که با به‌کارگیری آنها بهزیستی در جامعه گسترش می‌یابد؛ 3) و مطالعات آکادمیک یا دانشگاهی در مورد این مقوله (سیاست اجتماعی). در این اصلاحیه، برای تحرک بخشیدن به افراد جویای کار و نیز تصحیح ذهنیت آنان مبنی بر داشتن احساس شرم و ننگ در پذیرش یا درخواست کمکهای دولتی بر اصول کلیدی (Key principles) به شرح ذیل تأکید شده بود: الف)\هیچ فردی مزیتی بر فرد دیگر از نظر نظام پرداخت دستمزدها ندارد. سیاست اجتماعی فراهم کردن فهرستی از حوزة سیاستهای عمومی است که تحت تأثیر برنامه‌ریزیهای دولتی قرار می‌گیرد و شامل آموزش، بهداشت و درمان، رفاه و تأمین اجتماعی، مسکن و غیره می‌گردد (Alcock, 1997). طی چهل سال اخیر، به طیف این مقوله افزوده شده و دامنة آن نیز گسترش یافته و حوزة اصلی آن مرتبط است با: الف) سیاست و روشهای اجرایی در خدمات اجتماعی شامل بهداشت و درمان، آموزش، امنیت اجتماعی، خدمات استخدامی و کارگزینی، مراقبتهای اجتماعی (عامه) و اقدامات مسکن و سرپناه امن. بعضی از محققان معتقدند که دولت باید عملکرد خود را به طیف محدودتری منحصر کند اما اگر چنین فعالیتهایی به‌صورت مشروع و موجه مورد توجه سازمانهای غیردولتی قرار می‌گیرد، این سؤال پیش می‌آید که چرا انجام این اعمال مشروع و موجه از سوی یک دولت برگزیده، مناسب و درخور، متوقف می‌شود؟ ۶) تعریف رفاه (Welfare) رفاه واژه‌ای چندپهلوست که در سه مفهوم اصلی به‌کار می‌رود: 1) رفاه عموما به بهزیستی (Well-being) اشاره دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.