Skip to main content
فهرست مقالات

سرمایه اجتماعی و سیاستهای اجتماعی (بررسی وضعیت سرمایه اجتماعی در ایران امروز)

نویسنده:

ISC (46 صفحه - از 155 تا 200)

کلیدواژه ها :

ایران ،سیاست اجتماعی ،سرمایة اجتماعی

کلید واژه های ماشینی : اجتماعی، سیاسی، سرمایة اجتماعی، ایران، انقلاب، دولت، اعتماد، سرمایة اجتماعی در ایران کمک، بنیاد، مشارکت

مقالة حاضر خلاصه‌ای از تحلیل نخست چهار پژوهش تجربی است که می‌تواند به روشن‌تر شدن موضوع سرمایة اجتماعی در ایران کمک کند: 1) موقعیت فعلی سرمایة اجتماعی؛ 2) تحلیل نقش عوامل سیاسی و عقیدتی که پس از انقلاب سال 13۵7 گفتار عمومی در باب سرمایة اجتماعی را شکل داده‌اند؛ 3) نقش بنیادها در این زمینه؛ ۴) بررسی دگرگونیهای تاریخی ماهیت و نقش مؤسسات خیریه از دوران مشروطه تا سال 13۵7.

خلاصه ماشینی:

"جدول ۶ ـ بررسی وضعیت نگرش نسبت به مهمترین مسائل جامعه حفظ نظم و قانون(امنیت) دخالت مردم در سیاست(مشارکت) مقابله با تورم و گرانی(رفاه) آزادی بیان (آزادی) به‌ چهار مسئله در کشور اشاره می‌کنم، به‌نظر شما کدام‌یک از آنها بیشترین اهمیت را دارد؟ 2/۴۶% ۴/8% ۵/31% 9/13% به‌جز این موارد که گفتید، دومین مسئله از نظر اهمیت کدام است؟ ۴/29% ۵/1۴% 8/39% 2/1۶% ارقام جدول ۶، حاکی از آن است که نه فقط مشارکت کمترین اهمیت را برای مردم دارد، بلکه در میان دومین انتخاب هر فرد نیز آخرین انتخاب به‌شمار می‌آید. نکات کلی این بحث می‌تواند در مباحث زیر ارائه شود: 1) نقطة شروع بحث از چه زمانی است؟ 2) مقاطع زمانی مورد بحث را چگونه می‌توان ارزیابی کرد؟ 3) انواع خیریه‌ها (از نظر محتوا) کدام‌اند؟ 4) انواع خیریه‌ها (از نظر شکل) کدام‌اند؟ 5) عوامل تأثیرگذار بر فعالیت خیریه‌ها کدام‌اند؟ 6) فرضیات کلی در رابطه با فعالیت خیریه‌ها طی یک قرن اخیر کدام‌اند؟ پیش از شروع به طرح مباحث بالا، نظر به اینکه کلیت بحث در زمینة تاریخ معاصر است، می‌باید این نکته را خاطرنشان ساخت که منابع موجود تاریخی یعنی به‌ترتیب اهمیت: 1) جراید همزمان، 2) اسناد، و 3) کتابها، ظرفیت مناسب و کافی را برای انجام بحث و تحقیقی عمیق در زمینه‌ها و علل شکل‌گیری، فعالیت و دستاوردهای گروهها و سازمانهای خیریه‌ای و نیز اساسا بحث خیریه‌ها در تاریخ معاصر ایران فراهم می‌کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.