Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی رابطه حمایت اجتماعی از دانشجویان و گرایش آنها به ادامه تحصیل در خارج از کشور

نویسنده:

(26 صفحه - از 169 تا 194)

کلیدواژه ها :

حمایت اجتماعی ،اجتماع علمی ،حمایت معرفتی ،حمایت منزلتی ،حمایت مادی

کلید واژه های ماشینی : حمایت اجتماعی، دانشجویان، رابطه حمایت اجتماعی از دانشجویان، بررسی رابطه حمایت اجتماعی، گرایش، ارزیابی، ادامه تحصیل در خارج، رابطه، مشاوره، مادی

تمایل و گرایش به ادامه تحصیل در خارج از کشور در بین دانشجویان کارشناسی‌ارشد علل و عوامل مختلفی دارد. این تحقیق در پی آن است که رابطه حمایت اجتماعی از دانشجویان را با گرایش آنها به تحصیل در خارج از کشور بررسی نماید. یکی از عوامل موءثر در ایجاد انگیزه و گسترش فعالیتهای علمی و پژوهشی، حمایت اجتماعی از پژوهشگران و دانشجویان است. حمایت اجتماعی دارای ابعاد مختلفی است. در این پژوهش، حمایت اجتماعی استادان و سایر اعضای اجتماع علمی در سه جنبه معرفتی (با موءلفه‌های آموزش، مشاوره و راهنمایی)، مادی و منزلتی، و ارزیابی دانشجو از میزان حمایت اجتماعی سنجش می‌شود. همچنین میزان گرایش به ادامه تحصیل در خارج از کشور اندازه‌گیری شده و سپس وجود رابطه و معناداری روابط بین این دو متغیر بررسی می‌شود. رابطه بین حمایت اجتماعی و سایر متغیرهای زمینه‌ای و وضعیت علمی و پژوهشی دانشجویان نیز ارزیابی می‌شود.

خلاصه ماشینی:

") وجود مرکز مشاوره روانشناسی * کمک مالی برای انجام رساله * پرداخت حق‌الزحمه مناسب با کار پژوهشی به دانشجویان * ارائه طرحهای مورد نیاز مراکز علمی و تحقیقاتی به دانشجویان * تهیه کتب تخصصی * تهیه نشریات تخصصی * برخورد احترام‌آمیز با دانشجویان * تقدیر از فعالیت علمی و پژوهشی دانشجویان * تشویق دانشجویان برای ابراز شایستگیها * دریافت نظرات آنها برای تصمیم‌گیریها * توجه به ارزشهای انسانی دانشجویان بدون توجه به پایگاه اقتصادی و سیاسی جدول 2: مقیاس گرایش به ادامه تحصیل در خارج از کشور گرایش به ادامه تحصیل در خارج از کشور ابعاد جنبه شناختی جنبه عاطفی جنبه آمادگی رفتار شاخص کسب اطلاعات ارزیابی مثبت از ادامه تحصیل خارج از کشور خوشایندی یا ناخوشایندی آماده برای رفتار تشویق و حمایت معرف ـ از طریق اساتید ـ از طریق اینترنت ـ درباره حمایت از دانشجویان دکتری ـ درباره تبادل اطلاعات بین اعضای اجتماع علمی ـ دستیابی به آخرین یافته‌های علمی و فنی ـ دستیابی به آرامش روحی ـ دستیابی به احترام و ارزش واقعی کشور ـ اضطراب دوری از خانواده ـ پرکردن فرم پذیرش ـ جمع‌آوری و تهیه پس‌انداز ـ شرکت در آزمون زبان تشویق دانشجویان به خروج از کشور ـ اشتیاق برای خروج از جدول 3: توزیع فراوانی دانشجویان کارشناسی‌ارشد دانشگاههای مطالعه شده برحسب گروه رشته تحصیلی در سال تحصیلی 1381ـ1380 ه . نکته قابل توجه این است که؛ به‌رغم اینکه جمعیت مطالعه شده ارزیابی متوسط و پایینی درباره حمایت اجتماعی داشته و گرایش بالایی نیز برای ادامه تحصیل در خارج از کشور دارد، رابطه معنادار بین برخی از جنبه‌های حمایت اجتماعی و متغیر وابسته تحقیق با استفاده از آزمون آماری، مثبت و مستقیم است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.