Skip to main content
فهرست مقالات

بایسته های اخلاقی همسران و نقش آن در تربیت فرزندان

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 119 تا 142)

کلیدواژه ها :

اخلاق ،دیدگاه اسلامی ،محبت ،یادگیری مشاهده‌ای ،آموزه‌های‌ روان‌شناختی

کلید واژه های ماشینی : همسران ، زن ، خانواده ، محبت ، بایسته‌های اخلاقی همسران و نقش ، تربیت فرزندان ، تربیتی ، قدردانی ، وظایف ، مرد

این مقاله،با رویکرد تحلیلی و نظری به بررسی بایسته‌های اخلاقی همسران و آثار آن در تحکیم خانواده می‌پردازد.از منظر آموزه‌های دینی و روان‌شناختی،هریک‌ از همسران در برابر دیگری وظایفی دارند که التزام به آنها در ایجاد فضای مثبت و بانشاط خانوادگی،تأثیر قابل توجهی دارد.تکریم،رعایت ادب،قدردانی، خوش‌خلقی،محبت،خوش‌بینی،صیانت از آبروی یکدیگر،مدارا و...از مسائلی‌ است که همسران با عمل به آنها،می‌توانند روابط میان خود را جذاب و مستحکم‌ سازند.با نگاهی روان‌شناختی به آموزه‌های مزبور،درمی‌یابیم که تعهد همسران به‌ وظایف اخلاقی،موجب احساس همگرایی و همدلی مثبت‌اندیش شده،و فضای‌ خانوادگی در اثر این نتایج،بالنده و بانشاط خواهد شد.همچنین فرزندان چنین‌ خانواده‌ای در اثر یادگیری اجتماعی و مشاهده‌ای،به سوی خیر،صلاح و تعهدمداری سوق پیدا می‌کنند.

خلاصه ماشینی:

"1. احترام و تکریم احترام و تکریم یکدیگر از آموزه‌های اخلاقی دوجانبه در روابط همسران است؛ یعنی همان طور که زن وظیفه دارد به شوهر خود احترام بگذارد و شأن و منزلت‌ او را در مقام همسر،مدیر خانواده و پدر فرزندان رعایت بکند،مرد نیز متقابلا باید زن را تکریم کند و منزلت همسری و مادری او را رعایت کند. امام صادق علیه السلام در این باره می‌فرماید: «از رحمت و مغفرت پروردگار دور است زنی که شوهر خود را آزار و اذیت کند و سعادت‌مند زنی است که شوهر خویش را اکرام و احترام کرده،اذیتش نکند و از او در همهء حالات اطاعت و فرمانبرداری نماید». جان‌گری،01یکی از روان‌شناسان غربی و از کسانی که در مشاوره و مسائل‌ خانواده مطالعات زیادی کرده است،می‌نویسد:«اگر همسران در طول شبانه‌روز لااقل چهار بار همدیگر را در آغوش بگیرند و اظهار محبت به همدیگر بکنند و به‌ویژه این کار را در موقع ورود همسر به خانه انجام دهند،بسیار در روابط آنان‌ مؤثر خواهد بود». این امر در عصر حاضر،بر خلاف نظام خانوادگی سنتی که انجام وظایف بیرونی و درونی منزل را از وظایف هرکدام از همسران می‌دانست و بدون چشمداشت انجام می‌شد، اهمیتی مضاعف پیدا کرده است و با توجه به تغییر ساختار خانواده،همسران‌ توقع بیشتری دارند تا در مقابل زحمات آنان قدردانی شود. 03رسول گرامی اسلام حضرت محمد صلی الله علیه و آله نیز فرمودند:«بهترین‌ زنان شما،آن زنی است که اگر شوهرش خشمگین شود به او(شوهر)بگوید: دستم در دست توست و اختیار من به دست توست،خواب نخواهم رفت تا از من راضی شوی»."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.