Skip to main content
فهرست مقالات

آیه بودن بسمله از دیدگاه فریقین

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (22 صفحه - از 43 تا 64)

کلیدواژه ها :

بسمله ،جزئیت بسمله ،قرائت بسمله ،اجماع صحابه

کلید واژه های ماشینی : بسمله، آیه بودن بسمله، قرآن، جزئیت بسمله، روایات، قرائت، اهل سنت، جزئیت بسمله و آیه بودن، عدم جزئیت بسمله و آیه، الرحیم

آیه بودن بسمله در سوره‌های قرآن و قرائت آن در نماز یکی از مسائل مورد اختلاف مسلمانان است. شیعه امامیه بر جزئیت بسمله و وجوب قرائت آن در نماز اجماع دارند. اما در میان اهل سنت در این مسأله اختلاف نظر وجود دارد. در این نوشتار به دیدگاه فریقین در این مسأله اشاره شده است و دلایل آیه بودن بسمله با استناد به روایات اهل بیت(ع) و اهل سنت، مورد بررسی قرار گرفته است، همچنین به منشأ این اختلاف و بررسی برآیند نظر اهل سنت در مورد عدم جزئیت بسمله و آیه بودن آن که سبب قائل بودن به تحریف در زیادتی و فزونی در قرآن می‌شود نیز پرداخته شده است.

خلاصه ماشینی:

"(3) 4ـ محمد بن مسلم می‌گوید: از ابا عبدالله(ع) درباره سبع مثانی و قرآن عظیم سؤال کردم که آیا همان سوره فاتحه است؟ فرمود: «آری» گفتم آیا بسم الله الرحمن الرحیم جزء هفت آیه است؟ گفت: بلی، برترین آیات آن است (طوسی، تهذیب، 2/289، حویزی، 1/8، مشهدی، 1/28). (1) روایات دیگری نیز از ائمه(ع) نقل شده که همه این روایات بر این مطلب دلالت می‌کند که بسم الله الرحمن الرحیم جزء قرآن و آیه‌ای از تمام سوره‌های آن غیر از برائت می‌باشد. (1) 5ـ1) بررسی روایات معارض در مورد روایت اول و دوم چند نکته قابل ذکر است: 1ـ این دو روایت با روایات زیادی که از طریق اهل بیت(ع) و نیز اهل سنت نقل گردیده که رسول خدا(ص) بسم‌الله را در نماز می‌خواند و آن را آیه‌ای از سوره حمد به شمار می‌آورد، تعارض دارد و نمی‌توان آن روایات را نادیده گرفت و این یک روایت را تصدیق کرد. ابن طاووس در رد جبایی که به شیعه نسبت تحریف داده است، به عقیده آنان در مورد عدم جزئیت «بسمله» اشاره می‌کند و می‌گوید: «تو در تفسیر خود ادعا کرده‌ای که «بسم الله الرحمن الرحیم» جزء قرآن نیست و عثمان آن را در سوره‌ها درج کرده است و این روش پیشینیان شما است که «بسم الله» را آیه‌ای از قرآن نمی‌دانند و حال آنکه یکصد و سیزده آیه قرآن را در مصحف شریف تشکیل می‌دهد و شما می‌پندارید که این آیه زاید است و جزء قرآن نیست."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.