Skip to main content
فهرست مقالات

تساوی جنسیتی در اسناد بین المللی با تأکید بر تساوی در اشتغال

نویسنده:

(12 صفحه - از 44 تا 55)

کلیدواژه ها :

حقوق زنان ،تساوی جنسیتی ،کنوانسیون حقوق زنان

کلید واژه های ماشینی : زنان ، حقوق ، تبعیض ، اشتغال ، اعلامیه جهانی حقوق بشر ، حقوق زنان ، کنوانسیون ، مردان ، کنوانسیون حقوق سیاسی زنان ، تساوی حقوق زنان و مردان

حقوق زن یکی از مهمترین رشته‌های تحقوق بشر است.به اعتقاد بسیاری از حقوقدانان بررسی وضعیت حقوقی زنان در هراجتماع،بهترین شاخص برای‌ سنجش وضعیت حقوق بشر در آن اجتماع است. بر اساس یک اصل پذیرفته شده،جوامع زمانی به توسعه و. پیشرفت می‌رسند که زنان آن پیشرفته و توسعه‌یافته باشند.موضوع حقوق زن بخشی از کل رشته‌ های علوم انسانی را به خود اختصاص داده است و از مباحث پررونق در محافل‌ علمی و اجرایی در سطح ملی و بین المللی شده است. اندیشه تساوی و برابری زن و مرد به قرن نوزدهم بر می‌گردد.در اصل قرن نوزده‌ آغاز نهضت تساوی و برابری زنان است.البته این بدان معنی نیست که امروزه،تمام‌ اشکال تبعیض علیه زنان که به صرف زن بودن با آنها مواجه بوده‌اند،از میان رفته‌ است.بلکه هنوز هم زنان جهان برای رسیدن به برابری حقوق انسانی خویش با مردان، راه طولانی در پیش دارند.یکی از تبعیضاتی که زنان در حال حاضر نیز با آن روبرویند در زمینه اشتغال و داشتن کار است.

خلاصه ماشینی:

"». با عنایت به اینکه اعلامیه جهانی حقوق بشر شامل مواد کلی و عمومی بود لذا نیاز مواد آن به تفسیر باعث شد تا کمیسیون حقوق بشر برای تبیین مواد اشاره شده دو میثاق بین‌ المللی را به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل برساند: الف-میثاق بین المللی حقوق اقتصادی،اجتماعی،فرهنگی‌6 میثاق مذکور در ارتباط با مواردی چون حق انسان به کار کردن،ممنوعیت از تبعیض(از جمله تبعیض جنسیتی)و تساوی حقوق زنان و مردان است. ماده 2 از کنوانسیون یادشده اظهار می‌دارد:«دولت‌های عضو،تبعیض علیه زنان را در کلیه اشکال آن محکوم و موافقت می‌کنند که بدون درنگ سیاست محو تبعیض علیه‌ زنان را با کلیه ابزارهای مناسب دنبال کرده و بدین منظور موارد ذیل را متعهد می‌شوند: الف)گنجاندن اصل مساوات میان زنان و مردان در قانون اساسی یا سایر قوانین‌ مربوط به هرکشور،چنان‌که تا کنون منظور نشده باشد و تضمین تحقق عملی این اصل به‌ وسیله وضع قانون یا سایر طرق مناسب دیگر. ماده 11 این کنوانسیون اختصاص به حقوق شغلی زنان دارد:«دولت‌های عضو،کلیه‌ اقدامات مقتضی را به عمل خواهند آورد تا هرگونه تبعیض علیه زنان در اشتغال از بین‌ برود و بر اساس اصل تساوی زنان و مردان،حقوق مشابه برای آنها به ویژه در موارد زیر تضمین شود: الف)حق اشتغال به کار به عنوان حق جدایی‌ناپذیر تمام افراد بشر."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.