Skip to main content
فهرست مقالات

اصول منطقی حاکم بر تفسیر قانون اساسی

نویسنده:

(7 صفحه - از 302 تا 308)

کلید واژه های ماشینی : تفسیر، تفسیر قانون اساسی، اصول منطقی حاکم، قانون اساسی، اصول، حقوق، حاکمیت، تشریفات، اهمیت تفسیر قانون اساسی، حاکمیت قانون اساسی

در تاریخ 23 آذرماه 1383 همایشی تحت عنوان«حاکمیت قانون اساسی؛راهکارها و موانع»به همت هیات پیگیری و نظارت بر اجرای قانون اساسی در تهران و در سالن کنفرانس‌ کشورهای اسلامی برگزار شد.استاد فرزانه جناب آقای دکتر ناصر کاتوزیان نیز مقاله‌ای را تحت عنوان«اصول منطقی حاکم بر تفسیر قانون اساسی»به این همایش ارایه دادند. نظر به جایگاه و اهمیت راهبردی تفسیر در حوزه حقوق اساسی،بویژه جایگاه برجسته آن‌ در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران،ذیلا متن سخنان استاد کاتوزیان تقدیم خوانندگان‌ محترم می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"(1)-با سپاس فراوان از جناب آقای دکتر کاتوزیان به خاطر تجویز نشریه حقوق اساسی به انتشار این متن،در اصول منطقی حاکم بر تفسیر قانون اساسی را به دو شکل می‌توان مطرح کرد:یکی به‌ این کار را می‌کند و قانون اساسی گل زرینی نیست که تنها بر سینه شورا زده شده باشد. قانون کند؛منتها هرچه این تفسیر وسیع‌تر و عام‌تر باشد اهمیت آن بیشتر است و شورای‌ یکی از دردهای ما این است که گاهی به نام تفسیر قانون اساسی محتوای‌ آن تغییر می‌یابد و به این سبب بدعت در قانون اساسی بسیار مهم و شایسته توجه ویژه‌ شورای نگهبان تا به حال از قانون اساسی کرده است با انگیزه‌ای سیاسی بوده و این خارج‌ که در مورد قانون عادی،خود قانونگذار است که تفسیر می‌کند و اگر بدعت گذاشته شود، مانند آن است که قانونگذار قانونی جدید وضع کرده است،اما در مقام تفسیر قانون اساسی، هیاتی دیگر است که می‌بایست از بدعت‌گذاری در تفسیر قانون اساسی جلوگیری کند. چون بسیار گران تمام می‌شود بلکه باید با کمال احتیاط،مقصود نویسندگان قانون اساسی را قانون اساسی نمود خارجی این قرارداد است. مردم برای حفظ و استیفای حقوق و آزادی‌های خود در برابر دولت به قانون نیاز دارند. در تفسیر قانون اساسی باید به قواعد مهم و الهام‌بخشی که در مقدمه یا فصول دیگر قانون‌ وقتی قانون اساسی حکم می‌کند که جرم سیاسی در دادگاه دادگستری باید با حضور هیات‌ آخرین اصل اهمیت تشریفات در تفسیر قانون اساسی است. هم که حقوقی داده‌اند،ذیل آن گفته شده که این حقوق با تشریفاتی است که در قانون‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.