Skip to main content
فهرست مقالات

نظارت شورای نگهبان بر انتخابات، استصوابی یا استطلاعی

نویسنده:

(18 صفحه - از 27 تا 44)

کلیدواژه ها :

قانون اساسی ،شورای نگهبان ،نظارت استصوابی ،نظارت استطلاعی ،اصل 99 قانون اساسی

کلید واژه های ماشینی : انتخابات، نظارت شورای نگهبان بر انتخابات، نظارت، شورای نگهبان، نظارت شورای نگهبان، نظارت استصوابی شورای نگهبان، قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، قانون، مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی

از جمله وظایف شورای نگهبان که در قانون اساسی به آن تصریح شده است،نظارت بر انتخابات می‌باشد.اصل 99 قانون اساسی با صراحت کامل نظارت بر چهار انتخابات ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی،خبرگان رهبری و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی را بر عهده شورای‌ نگهبان قرار داده است. اما از چگونگی نظارت اعمالی از طرف شورای نگهبان در اصل مذکور سخنی به میان نیامده و همین امر، موجب بروز برداشت‌های حقوقی متفاوت از نوع نظارت شورای نگهبان شده است. بعضی از حقوقدانان به نظارت استطلاعی و بعضی دیگر به نظارت استصوابی شورای نگهبان اعتقاد دارند. در این مقاله سعی شده که فارغ از جدال‌های سیاسی و صرفا از نقطه نظر حقوقی،این موضوع مورد بررسی قرار گرفته و تمام دلایلی که امکان تمسک به هریک از آنها در تأیید نظارت استصوابی و یا استطلاعی‌ وجود دارد،به تفصیل بیان شود.

خلاصه ماشینی:

"به چه دلیل انتخابات شوراها(اصل 100 قانون اساسی)از"نظارت شورای نگهبان‌"مستثنا شده است؟ به نظر می‌رسد که به لحاظ نوع وظایف شوراهای مذکور در اصل 100 قانون اساسی که به اداره محلی امور هر روستا،بخش، علیرغم اینکه در اصل 99 قانون اساسی به نظارت شورای نگهبان بر انتخابات مهم کشور تصریح‌ نظارت مذکور در اصل 99 قانون اساسی،استصوابی است و شامل تمام مراحل اجرایی انتخابات از به نظر می‌رسد که شورای نگهبان در تفسیر اصل 99 قانون اساسی از نظریهء اول خویش تبعیت کرده و مصلحت اندیشی را بر (8)-اصل 6 قانون اساسی:"در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید با اتکای آرای عمومی اداره شود،از راه انتخابات: (11)-اصل 73 قانون اساسی:"شرح و تفسیر قوانین عادی در صلاحیت مجلس شورای اسلامی است،مفاد این اصل مانع از (16)-اصل 93 قانون اساسی:"مجلس شورای اسلامی بدون وجود شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد مگر در مورد تصویب‌ 11-یکی دیگر از دلایل مخالفان نظارت استصوابی شورای نگهبان،به تفسیر این شورا از اصل 99 توضیح آنکه شورای نگهبان معتقد است که اصل 99 قانون اساسی عام و مطلق بوده و به همین‌ قرار داده شده است در صورتی که به تصریح اصل 99 باید بر عهده تمام اعضای شورای نگهبان قرار (20)-اساسا شمول نظارت استصوابی شورای نگهبان بر تأیید و یا رد صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان آن‌طور که در تبصره‌ (22)-ماده 11 این قانون اعلام می‌دارد:"نظر شورای نگهبان در مورد ابطال یا توقف انتخابات قطعی و لازم الاجرا است. قطعی بودن نظر شورای نگهبان را که ناشی از"استصوابی بودن‌"نظارت این شورا می‌باشد،از این‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.