Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی تطبیقی شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان در نظاام انتخاباتی ریاست جمهوری ایران و فرانسه

نویسنده:

(12 صفحه - از 45 تا 56)

کلیدواژه ها :

ایران ،فرانسه ،انتخابات ،ریاست جمهوری

کلید واژه های ماشینی : انتخابات، انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و فرانسه، نظام انتخاباتی، نظام انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، نظاام انتخاباتی ریاست‌جمهوری ایران، بررسی تطبیقی شرایط انتخاب‌کنندگان، شرایط نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری، فرانسه، نظام انتخاباتی ایران، نظام انتخاباتی جمهوری اسلامی

مطالعه حقوقی نظام‌های انتخاباتی مختلف و بررسی تطبیقی آنها،همواره زمینه‌ساز بهینه‌سازی‌ مقررات و قوانین مرتبط با انتخابات در ادبیات حقوقی اساسی کشورها است. بررسی تطبیقی دو نظام انتخاباتی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری پنجم فرانسه می‌تواند در شناخت‌ بهتر نقاط ضعف و قوت هردو نظام بسیار مفید باشد. با عنایت به وجود وجوه افتراق کم‌وبیش زیاد در موضوع شرایط انتخاب‌کنندگان و انتخاب شوندگان در دو نظام انتخابات ریاست جمهوری ایران و فرانسه،برآن شدیم تا موضوع مذکور به صورت تفصیلی در مقررات و قوانین دو کشور مطالعه تطبیقی گردد و بدین‌سان نقاط قوت و ضعف هریک تا حدودی آشکار گردد. در ابتدا شرایط رای دهندگان در دو نظام انتخاباتی مطالعه شده و سپس شرایط واجدین شرایط نامزدی‌ در انتخابات ریاست جمهوری ارزیابی تطبیقی شده است. در موضوع شرایط انتخاب‌کنندگان به نظر می‌رسد نظام انتخاباتی ایران تمایل به افزایش جمعیت شرکت‌ کننده در انتخابات داشته و احتمالا این امر را از عوامل ثبات و پایداری نظام دانسته است. در نظام حقوقی فرانسه،بجای متغیر تعداد شرکت‌کنندگان،کیفیت مشارکت افراد و توانمندی ذهنی و اجتماعی رای دهنده بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. در نظام انتخاباتی ایران حصول پاره‌ای از شرایط کمی و کیفی قابل ملاحظه برای احراز صلاحیت یک‌ نامزد ریاست جمهوری ضروری است ولی در نظام انتخاباتی فرانسه،شرایط انتخاب شوندگان کمی است و از شروط کیفی پرهیز شده است.

خلاصه ماشینی:

"دو نظام انتخابات ریاست جمهوری ایران و فرانسه،برآن شدیم تا موضوع مذکور به صورت تفصیلی در در نظام انتخاباتی ایران حصول پاره‌ای از شرایط کمی و کیفی قابل ملاحظه برای احراز صلاحیت یک‌ برای بهبود قوانین تلقی می‌شود و قسمت ب بند 6 اصل دوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز انتخاب شوندگان در دو نظام انتخابات ریاست جمهوری ایران و فرانسه،برآن شدیم تا موضوع مذکور در نظام انتخاباتی ایران براساس ماده 36 قانون انتخابات ریاست جمهوری(مصوب 5/4/1364)سه‌ لذا حمل بر این می‌شود که فردی که دارای جنون به مفهوم عرفی آن است حق رای دادن ندارد. ماده 22 قانون مدنی فرانسه اعلام داشته است که هر فردی که تابعیت فرانسوی را کسب‌ مشکل شرکت در انتخابات برای افرادی که تابعیت فرانسوی را به صورت اکتسابی و یا تبعی اخذ برای صلاحیت نامزدی ریاست جمهوری را قید کرده است. برپایه این اصل،شرایط لازم برای احراز صلاحیت نامزدی موارد ذیل است: (8)-نجفی،استاد،مرتضی فرید محسنی؛حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران،انتشارات بین المللی الهدی،1379،ص 292 تابعیت در ایران بندهای 2،3،4 و 5 ماده 976 قانون مدنی واجد تابعیت ایرانی شده‌اند،باید حقوقی فرد مناسب است ولی آیا واقعا این ترکیب اعضا می‌تواند از زوایای دیگر به صورت تخصصی‌ تابعیت فرانسوی خارج شوند،محدودیت‌های لحاظ شده است و در غیر این صورت هر شهروند البته ترکیب اعضای شورای قانون اساسی به نحوی است که سعی شده تعادل لازم میان قوه مقننه و الگوی شرایط احراز صلاحیت در نظام انتخاباتی فرانسه نیز دارای اشکالاتی است. در ارتباط با شرایط انتخاب شوندگان،حساسیت فوق العاده نظام انتخاباتی ایران برای ویژگی‌های‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.