Skip to main content
فهرست مقالات

اسلام، توسعه و نقش زن مسلمان (1) و (2)

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : زن ، توسعه ، اسلامی ، نقش‌زن ، مرد ، نقش ، محیط سالم خانوادگی ، اجتماعی ، روند توسعه ، توسعه و نقش‌زن مسلمان

زن در جایگاه انسان، محور توسعه و از ارکان اساسی آن است و توسعه ایده‌آل توسعه‌ای است که موقعیت انسانی و طبیعی زن را لحاظ کرده و تفاوت‌های او را با مرد به فراموشی نسپارد و نقش‌های متناسب با ویژگی‌های او را در نظر بگیرد. نقش زن در فراهم آوردن محیط سالم خانوادگی، فراهم آوردن فضای سالم برای تربیت نسل فعال و کارآمد و حضور فعال و تأثیرگزار در عرصه سرنوشت اجتماعی، از نقش‌های مهم زنان در توسعه اسلامی است.

خلاصه ماشینی:

"3. فراهم آوردن فضای شورانگیز عاطفی با استفاده از استعدادهای طبیعی زن در برآوردن این نیاز ضروری انسان از یک سو، و ایجاد حالت‌های عاطفی مورد نیاز برای گذر از دشواری‌ها و موانع و ایجاد توسعه اجتماعی پایدار از سوی دیگر: جامعه‌ای که فاقد چنین محیط یا فضای عاطفی و گرم باشد، جامعه‌ای خاموش و محیط مرده‌ای است که به رغم پیشرفت احتمالی، در برخی عرصه‌های مادی، فاقد جلای انسانی مطلوب و در نتیجه ناتوان از ایجاد توسعه متعادل خواهد بود. ولی با نگاهی به اسناد پیشنهادی و یا قطعنامه‌های پایانی آنها ملاحظه می‌شود که این اسناد طوری تنظیم و تدوین شده‌اند که آنها را از روند متعادل دور می‌سازد؛ نقش دین در زندگی را به فراموشی می‌سپارد؛ تأثیر عناصر معنوی در این عرصه را نادیده می‌انگارد و حتی فرصتی برای سوء استفاده از زن به عنوان کالا یا بازیچه برای سوق دادن جامعه به لاابالیگری و از هم گسستن روابط خانوادگی و هموار کردن زمینه سقط جنین فراهم می‌آورد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.