Skip to main content
فهرست مقالات

زن، اشتغال و فرهنگ

نویسنده:

(9 صفحه - از 45 تا 53)

کلید واژه های ماشینی : زنان ، اشتغال ، اشتغال زنان ، خانواده ، نگرش ، حق ، بررسی موانع فرهنگی اشتغال زنان ، فرهنگی ، باورهای دینی و باورهای فرهنگی ، مسئله اشتغال زنان

توجه به نقش زنان در تشکیل خانواده و تربیت فرزندان و تفاوت نگرش در این زمینه، مسئله اشتغال زنان را تحت تأثیر قرار داده است. نویسنده سعی کرده است تا با توجه به جایگاه زن مسلمان ایرانی و سیاست‌گذاری‌های دولت جمهوری اسلامی ایران و بررسی باورهای دینی و توجه به قوانین حقوقی ناظر بر امور خانواده، به برخی از معضلات توجه کند و آراء متفاوت در این زمینه را بیان و نقد نماید. در بررسی باورهای دینی و باورهای فرهنگی، به نمونه‌هایی از قرآن کریم و سنت نبوی مراجعه شده است تا معلوم شود هر نوع سیاست‌گذاری در خصوص زنان، حقوق و وظایف آنان و به ویژه مسئله اشتغال، مبتنی بر نوع نگرش نسبت به زن است. اساسا این بحث در گروی نگرش به انسان و جایگاه او در نظام هستی است. بررسی موانع فرهنگی اشتغال زنان و پیشنهادهایی برای رفع آن، هدف اساسی مقاله می‌باشد.

خلاصه ماشینی:

"برای نمونه، آیات قرآنی به اشتغال دختران حضرت شعیب پیامبر علیه‌السلام در نگهداری از گوسفندان اشاره می‌نماید که در آن زمان ـ بنا به بیان قرآنی ـ از مشاغل مردان محسوب می‌شد و ازاین‌رو، آنان سعی می‌نمودند که از اختلاط با همکاران مرد خویش پرهیز کنند و گوسفندان خود را پس از آنها آب دهند تا در ضمن رعایت تقوای الاهی، به وظیفه خود عمل نموده باشند. اگر بسیاری از زنان به دلیل فقر مالی خانواده به سخت‌ترین مشاغل روی می‌آورند تا با همسر خویش در تأمین معاش خانواده همراهی کنند، آیا این‌گونه اشتغال نیز مطلوب و مورد توصیه و سفارش است؛ یا آنکه نظام اسلامی باید شرایطی را فراهم سازد تا زنان با آسودگی خاطر در کنار کانون خانواده، قبل از هر چیز به رشد فکری و علمی و معنوی خود و خانواده بپردازند، تحصیل کنند و در جریان مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه باشند، یا آنکه به دلیل نیاز جامعه به اشتغال آنان در مواردی که خود آنان تمایل و علاقه دارند یا نظام اسلامی وظیفه آنان می‌داند، ایفای نقش نمایند؟ به هر حال، نباید فراموش کنیم که در فرهنگ و اندیشه اسلامی، انجام فعالیت‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی، همگی وسیله و مقدمه کمال و قرب انسان‌ها به سوی مبدأ کمالات یعنی خداوند متعال است و هیچ‌یک خود به‌خود مطلوب نیست."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.