Skip to main content
فهرست مقالات

علل ناکامی تاریخی مسلمانان، ناشی از دینداری نیست

نویسنده:

(3 صفحه - از 77 تا 79)

کلید واژه های ماشینی : دین ، علت عقب‌ماندگی مسلمانان دین ، علل عقب‌ماندگی مسلمانان ، علل ناکامی تاریخی مسلمانان ، نداشتن مسلمانان در علوم تجربی ، پرسشگری ، عقب‌ماندگی اختصاص به جوامع اسلامی ، دست نداشتن مسلمانان در علوم ، آفات حداکثری دانستن دین ، اسلامی

نویسنده در دو گفتار، علل عقب‌ماندگی مسلمانان را مورد بحث قرار می‌دهد و سه نظریه را مطرح می‌کند. الف) علت عقب‌ماندگی مسلمانان دین است. وی با رد این نظریه می‌گوید: عقب‌ماندگی اختصاص به جوامع اسلامی ندارد. ب) از آنجا که مسلمانان دین را پاسخگوی همه نیازهای خویش می‌دانند، روح پرسشگری در آنها مرده است؛ ازاین‌رو، پویایی را از دست داده‌اند. ایشان با تقسیم دینداران به دو دسته، این مطلب را در مورد کسانی که دین را حداکثری می‌دانند قبول می‌کند. او یکی از آفات حداکثری دانستن دین را از دست رفتن روحیه پرسشگری می‌شمارد. ج) دست نداشتن مسلمانان در علوم تجربی.

خلاصه ماشینی:

"باید گفت نگاه این افراد به دین برگرفته از بررسی تاریخی نیست، بلکه نگاهی انتزاعی است حتی فیلسوفی مثل هگل با تمام رتبه بالای فلسفی‌اش، یک پروتستان مؤمن است و از تثلیث مسیحیت در برابر سایر ادیان دفاع می‌کند. مسئله فراز و فرود تمدن اسلامی و علل عقب‌ماندگی مسلمانان، از مسائل مهمی است که همواره مورد توجه اندیشمندان قرار داشته و دیدگاه‌های گوناگونی درباره آن ابراز شده است. مگر نه این است که شخصیتی مانند پیامبر خاتم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم که پایه گذار تمدن بزرگ اسلامی بود، دین را حداکثری می‌دانست و خود به عنوان رهبر سیاسی و اجتماعی ایفای نقش می‌کرد. افول تمدن اسلامی از قرن پنجم به بعد آغاز شده است و عوامل دیگری در این انحطاط و ناکامی مسلمانان مؤثر بوده‌اند که در جای خود مورد بحث قرار گرفته‌اند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.