Skip to main content
فهرست مقالات

آسیب شناس ها جای نظریه پردازان را گرفته اند (1) و (2)

نویسنده:

(5 صفحه - از 24 تا 28)

کلید واژه های ماشینی : علوم اجتماعی ، منزلت علوم اجتماعی ، جامعه ، جامعه‌شناسی ، غرب ، نگرش ، دین ، ایران با علوم اجتماعی ، فرهنگ ، دانش

منزلت علوم اجتماعی از جمله جامعه‌شناسی در ایران در این مصاحبه بررسی شده است. چند عامل مطرح گردیده است مبنی بر اینکه چرا در ایران با علوم اجتماعی به مثابه علوم دسته دوم برخورد می‌شود، و در نتیجه همین نگرش، جامعه‌شناسان و جامعه‌شناسی در جامعه ما منزلت درخوری نیافته است.

خلاصه ماشینی:

"قطعا این نوع نگرش به علم و جهان در تضاد با مسلمات عقلی، دینی و فرهنگی ما است و شاید به همین دلیل این علوم در نظر برخی ضد فرهنگ و ضد دین هستند. کوزر، لئویس؛ زندگی و اندیشه بزرگان جامعه‌شناسی، ترجمه محسن ثلاثی، چ 9، تهران، انتشارات علمی، 1380، ص 36 اهمیت ندادن برخی از بزرگان جامعه‌شناسی ایران به فرهنگ بومی و تا حدودی ستیز نامحسوس آنان با ارزش‌های حاکم بر فرهنگ غرب در بلند، مدت اعتماد عمومی را نسبت به صداقت آنان سلب کرد که البته ثمره آن در افت منزلت علوم اجتماعی مشخص می‌شود. در فضایی که پیشگامان یک رشته علمی از کنار مسائل مهم دینی و فرهنگی کشور خود به راحتی عبور می‌کنند، و پیوند چندانی با اوضاع و شرایط جامعه خود ندارند، چگونه می‌توان انتظار داشت که این حوزه علمی رشد کرده و یا مورد حمایت اداره کنندگان یک جامعه اسلامی قرار گیرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.