Skip to main content
فهرست مقالات

آزادی از فقر یا آزادی برای ثروت؟

نویسنده:

مترجم:

(6 صفحه - از 30 تا 35)

کلید واژه های ماشینی : آمریکا ، آمریکا ، هایک ، آزادی از فقر ، اریک لیدمن استاد تاریخ ، روزولت ، غربی ، لیدمن استاد تاریخ عقاید ، کتاب ، سیاسی

سون اریک لیدمن استاد تاریخ عقاید و علوم در دانشگاه گوتنبرگ سوئد، کتابی با عنوان: Tanks Latthet, Tingens Tyngd;om Frithet نگاشته است که در آن مفهوم آزادی در تاریخ اندیشه غرب را دنبال می‌کند. این کتاب به قلم «سعید مقدم» و تحت عنوان «سبکی فکر، سنگینی واقعیت؛ درباره آزادی» ترجمه شده است. مکتوب حاضر گزیده‌ای از فصل اول کتاب است که در آن بحث چهار آزادی بنیادی، آزادی مثبت و منفی، آزادی از ترس و نیاز و ضرورت برابری آمده است.

خلاصه ماشینی:

"اشاره انتشار گزیده فصلی از نوشته سون اریک لیدمن درباره آزادی، گرچه نمی‌تواند تمام فکر وی را در این‌باره منعکس نماید اما با این وصف هم عنوان انتخاب شده برای مقاله و هم متن گزیده مذکور نگاه انتقادی وی در باب وضعیت زیست انسان مدرن غربی و تأکید برای حرکت به سمت برابری اقتصادی و آزادی از فقر و نیاز و حرکت به سمت وضعیتی مطلوب را نشان می‌دهد. در چنین شرایطی آیا انسان می‌باید با فقر و درد و رنج خود مقابله کند یا راه دست‌یابی به مناصب و مقامات عمومی که متأثر از تربیت فکری و اخلاقی و استقلال و ابتکار شخصی است را جست‌وجو نماید؟ گرچه می‌توان با این وضعیت و این نقد از وضعیت نظام‌های لیبرال دموکراسی در غرب به حق همراه شد، اما جای طرح این پرسش به‌طور کلی وجود دارد که آیا با رفع فقر و درد و رنج و محرومیت از دامان انسان، راه ناهموار و دشوار دست‌یابی به مناصب و مقامات سیاسی و تأثیر گذاری در حوزه عمومی برای آدمی هموار خواهد شد؟ آیا به صرف ایجاد رفاه و تأمین و تضمین معیشت، می‌تواند انسان را در ارتقای وضعیت اجتماعی و سیاسی و حتی اقتصادی یاری دهد؟ مسلما این‌گونه نگاه کردن به موضوع تک‌بعدی است. چنان‌که نویسنده نیز در متن متذکر شده است، فرانکلین روزولت، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا، در پیام ششم ژانویه سال 1941 به کنگره این کشور تأکید کرده بود که در سراسر جهان می‌بایست چهار گونه آزادی تأمین شود: نخست، آزادی نطق و بیان و عقیده؛ دوم، آزادی دین؛ سوم، آزادی و رهایی از احتیاج و چهارم، آزادی از ترس."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.