Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه زنان در جامعه اطلاعاتی؛ شکاف دیجیتالی بر مبنای جنسیت

نویسنده:

(5 صفحه - از 65 تا 69)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، جامعه اطلاعاتی ، زنان ، زنان در جامعه اطلاعاتی ، فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات ، شکاف دیجیتالی بر مبنای جنسیت ، جامعه اطلاعاتی و فن‌آوری ، عرصه فن‌آوری اطلاعات و اینترنت ، اینترنت ، بخش فن‌آوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی

نویسنده با اعتقاد به اینکه جامعه اطلاعاتی و فن‌آوری اطلاعات یک مفهوم نسبتا جدید است، ابتدا تعریفی از آن را ارائه کرده و آثار و خواص آن را به اختصار بیان می‌کند. سپس میزان حضور زنان در این عرصه را بررسی کرده و با ارائه آماری معتقد است که نابرابری و شکاف دیجیتالی بر مبنای جنسیت وجود دارد. ایشان در ضمن مباحث به علل و عوامل این شکاف و برخی راه‌کارهای حل آن اشاره کرده است.

خلاصه ماشینی:

"حضور یا غیبت زنان: مسئله شکاف دیجیتالی جنسیتی با در نظر گرفتن مباحث جنسیتی، گاه عنوان می‌شود که فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات می‌توانند آنچنان که در اعلامیه پکن و برنامه اقدام آن همانند سایر اسناد ملل متحد تشخیص داده شده است به عنوان ابزاری برای بهبود شرایط برابری جنسیتی و افزایش توانمندی‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زنان به خدمت گرفته شوند. با این حال، هر چند زنان به‌طور بالقوه پنجاه درصد مصرف‌کنندگان تولیدات و خدمات و نیز نیروی کار فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات را تشکیل می‌دهند که می‌توانند ایده‌های مفیدی برای تولید محصولات جدید، خدمات و سبک‌های مدیریتی نوین ارائه نمایند، اما در سطح کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه همانند سایر نقاط دنیا، زنان و مردان به‌طور برابر از گستره و رشد کاربرد فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات برخوردار نشده‌اند. همانطور که آمار ارائه شده در مقاله نشان می‌دهد، واقعیت آن است که حضور زنان در عرصه فن‌آوری اطلاعات و اینترنت حتی در کشورهای توسعه‌یافته مانند آمریکا و غرب نیز کمتر از مردان است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.