Skip to main content
فهرست مقالات

تشیع و چالش مردم سالاری

نویسنده:

(4 صفحه - از 92 تا 95)

کلید واژه های ماشینی : خاتمیت ، میان اسلام و مردم‌سالاری سخن ، فقه ، اسلام ، شیعه ، ولایت ، سن ، نسبت میان اسلام و مردم‌سالاری ، پیامبر ، تشیع و چالش مردم‌سالاری

در این مقاله، از نسبت میان اسلام و مردم‌سالاری سخن به میان آمده است. به نظر آقای سروش تمدن اسلامی، فقه‌محور است و به همین دلیل با قانون آشناست. اما نقیصه فقه فعلی تکلیف‌محور بودن آن است. فقه باید به حقوق نیز توجه کند. در این جهت شیعه و سنی مشترک‌اند. اما اختلاف آنها، در چند چیز است. یکی در مفهوم ولایت، که در شیعه بسیار پررنگ است و نافی خاتمیت است و دیگری مفهوم مهدویت است که آن نیز مخالف خاتمیت است.

خلاصه ماشینی:

"یک دوره دیگری را نیز پشت سر گذاشتیم، که در آن، عده‌ای در کشورهای عموما اسلامی عربی و کمتر در کشور ما به دنبال استخراج دموکراسی از اسلام بودند، یعنی می‌خواستند بگویند، همان چیزی که در مکاتب لیبرال دموکراسی هست می‌توان از تعالیم اسلامی بیرون آورد. در میان شیعیان این، اولیاء الاهی، نام برده شده‌اند همان‌ها که امامان شیعه نامیده می‌شوند و نیز شخصیتی که به این افراد داده شده، تقریبا برابر با شخصیت پیامبر، که می‌توانیم بگوییم مفهوم خاتمیت پیامبر را دچار تزلزل کرده است. اما شأن و مرتبتی که برای امامان شیعه قائل بودند، دقیقا همان شأن پیامبر بود؛ یعنی قائل مقام عصمت درست مثل پیامبر و سخن ایشان همردیف کلام پیامبر و قرآن می‌باشد. زیرا فلسفه خاتمیت این است که با خاتمیت، آدمیان به رهایی می‌رسند؛ اما اگر شما بگویید که یک پیامبر صفت دیگری در آخرالزمان خواهد آمد، که همان اتوریته پیامبر را خواهد داشت؛ آن‌گاه آن رهایی تحقق نخواهد یافت."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.