Skip to main content
فهرست مقالات

مفهوم شناسی توسعه علمی

نویسنده:

(5 صفحه - از 7 تا 11)

کلید واژه های ماشینی : علم ، دینی ، توسعه علمی ، مفهوم ، رشاد تعبیر ، نافع ، تکامل علمی ، علم‌الابدان ، کارکرد ، تکامل علم و ملاک ابطال‌پذیری

آقای رشاد تعبیر «توسعه علمی» را تعبیری مبهم می‌داند و معتقد است که باید به جای آن از تعبیر «تکامل علمی» استفاده کرد. در نظر ایشان علمی که در اسلام توصیه شده است، علم مفید است که مشتمل بر علم الابدان و علم الادیان است. در دینی شدن علم نیز پنج وجه محتمل است.

خلاصه ماشینی:

"مراد از «تکامل علمی» چیست؟ آیا افزایش گزاره‌های یک علم مورد نظر است، یا عمق یافتن دانش؟ آن‌گاه عمق یافتن دانش چه معنایی دارد؟ آیا به معنای افزایش دانش به ابعاد دیگر یک موضوع نیست؟ در این صورت چه تفاوتی با حالت گسترش کمی گزاره‌ها دارد؟ چه حالت مفروض دیگری، برای گسترش کیفی علم می‌توان در نظر گرفت؟ آیا «تکامل علمی» به معنای ابطال گزاره‌های ناصواب و جایگزینی آنها با گزاره‌های درست است؟ در این صورت آیا به گسترش دامنه کمی علم، باز می‌گردیم یا به جای دیگری می‌رسیم؟ آیا می‌توان گفت که تکامل علمی، هیچ یک از اینها نیست، بلکه تغییر چارچوب‌های ذهنی (پارادایم) دانشمندان است؟ چه نوع تغییری؟ آیا هر گونه تغییری را می‌توان تکامل دانست؟ اگر این تغییر به سمت نظریه‌ها و چارچوب‌های قدیمی که مهجور مانده‌اند باشد، باز هم می‌توان از تکامل سخن گفت؟ اگر بلی، چگونه؟ و اگر نه، چرا؟ اینها، تنها بخشی از پرسش‌هایی است که در باب مفهوم تکامل علمی مطرح می‌شوند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.