Skip to main content
فهرست مقالات

از جامعه مدنی به مدینة النبی

نویسنده:

(5 صفحه - از 65 تا 69)

کلید واژه های ماشینی : جامعه مدنی ، ویژگی‌های جامعه مدینة‌النبی اشاره ، جامعه و ویژگی‌های جامعه مدینة‌النبی ، ساختار جامعه مدینة‌النبی ، جامعه مدنی و دینی ، جامعه مدنی و جامعه دینی ، مداهنه ، اصل عدم سازش و مداهنه ، رفق ، تعامل دین و دولت

این مقاله برآن است تا به بررسی تطبیقی جامعه مدنی و ساختار جامعه مدینة‌النبی بپردازد. اساسا دین چه نسبتی با جامعه مدنی دارد، تعامل دین و دولت در این جامعه چگونه است؟ آیا پیدایش جامعه مدنی در عصر جدید ارتباطی با این جامعه در عصر نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم دارد؟ جامعه مدنی و دین چه سنخیتی دارند؟ موضوع جامعه مدنی نسبت به جهت‌گیرهای مذهبی اشخاص چیست؟ معیار تشخیص جامعه مدنی و تفاوت آن با مدینة‌النبی چیست؟ این مقاله، تلاش می‌کند تا به سؤالاتی از این دست پاسخ دهد. نویسنده محترم، معتقد به تباین ماهوی و عمیق جامعه مدنی و دینی بود. و در پایان به تفاوت‌های این دو جامعه و ویژگی‌های جامعه مدینة‌النبی اشاره دارد.

خلاصه ماشینی:

"3. به نظر می‌رسد، حکم به تباین دو جامعه مدنی و دینی به طور مطلق از سوی نویسنده، چندان مورد پذیرش نیست؛ چرا که می‌توان به گونه‌ای دیگر نیز رابطه این دو را بیان نمود: اگر جامعه مدنی به عنوان مدل و قالب در نظر گرفته شود، بدون اینکه به مبانی نظری و اصول خاصی نظر داشته باشیم، و مراد از آن دیدگاه و نظریه‌ای خاص، در باب شکل مطلوب زندگی و شیوه اداره جامعه باشد، تحقق جامعه مدنی دینی ظاهرا خالی از اشکال نخواهد بود؛ زیرا منظور از جامعه مدنی دینی در این قرائت، جامعه‌ای توسعه یافته، قانون مدار، آزاد است که همه مردم در تعیین سرنوشت خویش ایفای نقش می‌کنند؛ به عبارت دیگر، جامعه مدنی، قالب نوینی است که می‌توان در این قالب، هنجارهای دینی را با استفاده از ابزارهای مشروع، اهداف، آموزه‌ها، بنیان‌ها و ارزش‌های آن در جامعه پیاده نمود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.