Skip to main content
فهرست مقالات

چالش های سازماندهی موضوعی منابع وب

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 35 تا 54)

کلیدواژه ها :

سازماندهی موضوعی ،وب ،دسترسی موضوعی

کلید واژه های ماشینی : وب ، اطلاعات ، سازماندهی موضوعی منابع وب ، موتورهای کاوش ، یاهو ، جست‌وجو ، کاربران ، موتورهای کاوش وب ، سازمان‌دهی ، منابع وب

رشد سریع منابع در وب چالش‌های بی‌سابقه‌ای برای کسانی که‌ مسئولیت سازمان‌دهی،اداره و تأمین دسترس‌پذیری را برعهده‌ دارند ایجاد کرده است.در میان چالش‌های متعددی که در زمینهء کشف‌ منابع سودمند شبکهء جهانی وب وجود دارد،بخش عمده به میزان‌ دسترسی و موانع زبانی اختصاص یافته است.راهکارهایی که بتواند این منابع را برای بازیابی مفیدتر و مؤثرتر سازمان‌دهی کند از اولویت و اهمیت بیشتری برخوردار است.به منظور نیل به‌ بازیابی کیفی،گرایش‌های تازه‌ای در زمینهء استفاده از رده‌بندی‌ موضوعی یا ساختارهای سلسله مراتبی برای ساختن راهنماها به وجود آمده است.در این میان،نیاز مبرم به برنامه‌هایی برای‌ سازگار کردن زبان‌های چندگانه احساس می‌شود.به منظور ارائهء خدمات به جمعیت‌های چند زبانه و چند فرهنگی در سراسر جهان،تعداد زیادی از موتورهای کاوش وب،خدمات تازه‌ای از قبیل‌ افزوده‌های منطقه‌ای،جست‌وجوی چند زبانه،و جست‌وجو در منطقه‌ای ویژه را عرضه کرده‌اند.مقاله حاضر قصد دارد با بررسی‌ رهیافت‌های موجود نقاط قوت و ضعف هریک را باز نماید.

خلاصه ماشینی:

"سازماندهی آنها مورد توجه قرار گرفته است. راهکارهایی که بتواند این منابع را برای بازیابی مفیدتر و مؤثرتر سازمان‌دهی کند از داده شده هرگاه لازم باشد که در طرح طبقه‌بندی یا مقوله‌بندی موضوعی تجدید نظر این است که آیا باید با الگوهای رایج طبقه‌بندی سازگار شد یا اینکه طرحی نو ارائه کرد. است که میان محتوای موضوعی در دو روش طراحی شده برای طبقه‌بندی،تضاد وجود این جا منظور صفحات وب است)آغاز شده سپس گروه‌بندی و سازمان‌دهی می‌شوند و این ویژگی‌هایی است که برای بازیابی مؤثر از مجموعه‌ای بزرگ اهمیت دارند. Macrocosm آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که زمان نشان خواهد داد که نظام‌های از بالا به‌ اگر برای سازمان‌دهی منابع در وب رویکرد ساختاری را مورد توجه قرار دهیم، به هر زبانی جست‌وجو کنند؛اما تعداد زبان‌های تحت پوشش آنها متفاوت است و موضوعی ممکن است به دو زبان انگلیسی و ژاپنی نوشته شده باشد. رادر 41 مقولهء اصلی قرار داده است به طوری که تقریبا همهء موارد مورد نیاز موضوعی را در این راهنما هیچ جدول نظام‌مند یا روش منطقی برای‌ مقوله‌بندی موضوعات به کار نرفته است. مربوط به نمایش تقسیمات فرعی هنر و علوم انسانی در مدل زیر قابل توجه است: رده‌بندی انگلیسی)در مرتبهء سوم سلسله مراتب قرار دارد و به عنوان یک تقسیم فرعی از ویژه برای جست‌وجو به زبان‌های آسیای شرقی پدید آورده است. موتورهای کاوش برای مرتب کردن یا دسته‌بندی منابع بر پایهء ابر نشانه‌ها1(مانند سازمان‌دهی شده و منابع مرتبطی که از طریق موتورهای کاوش کشف می‌شوند برقرار"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.