Skip to main content
فهرست مقالات

مقایسه کارآیی موتورهای کاوش عمومی و تخصصی وب در بازیابی اطلاعات کشاورزی

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 125 تا 144)

کلیدواژه ها :

کشاورزی ،ارزیابی ،وب ،موتورهای کاوش عمومی ،موتور کاوش تخصصی ،بازیابی اطلاعات

کلید واژه های ماشینی : موتورهای کاوش، بازیابی اطلاعات، موتورهای کاوش تخصصی کشاورزی وب، اختلاف معنی‌داری میان موتورهای کاوش، موتورهای کاوش عمومی، وب، موتور کاوش تخصصی وب جست‌وجو، موتورهای کاوش عمومی و تخصصی، کشاورزی، مقایسه کارآیی موتورهای کاوش عمومی

هدف اصلی این پژوهش مقایسهء کارآیی موتورهای کاوش عمومی‌ و موتورهای کاوش تخصصی کشاورزی وب در بازیابی‌ اطلاعات حوزهء کشاورزی است.بدین منظور،عناوین پنج طرح‌ تحقیقاتی وزارت جهاد کشاورزی به صورت تصادفی انتخاب شده‌ و در 7 موتور کاوش عمومی و 2 موتور کاوش تخصصی وب‌ جست‌وجو شدند.02 نتیجهء نخست در هر بار جست‌وجو با استفاده‌ از معیارهای ارتباط،اعتبار،روزآمد بودن،و تعداد پیوندهای غیر فعال‌ مورد بررسی قرار گرفتند.برای پاسخ به این سؤال که آیا میان‌ موتورهای کاوش در بازیابی اطلاعات در هر یک از معیارها اختلاف‌ معنی‌داری وجود دارد،از آزمون آماری بلوک تصادفی فریدمن‌ استفاده گردید.یافته‌ها نشان می‌دهد که اختلاف معنی‌داری میان‌ موتورهای کاوش در بازیابی مدارک مرتبط و معتبر وجود داشته‌ ولی اختلاف معنی‌داری میان آنها در بازیابی اطلاعات روزآمد شده‌ و نیز تعداد صفحات غیر فعال دیده نمی‌شود.در همهء معیارها موتورهای کاوش عمومی بهترین و موتورهای کاوش تخصصی‌ ضعیف‌ترین نتایج را باز گرداندند.در این پژوهش،موتورهای کاوش‌ گوگل و یاهو در همهء معیارها در میان سه موتور کاوش نخست دیده‌ می‌شوند.بهترین موتور کاوش در باز گرداندن نتایج مرتبط و معتبر موتور کاوش گوگل بود و موتور کاوش لیکس در دو معیار ارتباط و اعتبار در جایگاه دوم قرار گرفت.

خلاصه ماشینی:

"نتیجهء نخست در هر موتور کاوش بررسی شده و مرتبط بودن آنان با پرسش مطرح شده‌ مقایسهء کارآیی موتورهای کاوش عمومی و تخصصی کشاورزی مورد بررسی در بازیابی اطلاعات مرتبط و معتبر حوزهء کشاورزی و نیز مقایسهء این موتورهای کاوش در 1. آیا اختلاف معناداری میان موتورهای کاوش منتخب در بازیابی مدارک مرتبط 2. آیا در تعداد مدارک مرتبط معتبر بازیابی شده در هر موتور کاوش با دیگر موتورها 3. آیا تفاوت معنی‌داری میان موتورهای کاوش در مورد تعداد پیوندهای کور1یا 4. آیا اختلاف معنی‌داری میان موتورهای کاوش منتخب در این پژوهش در ارائهء نتایج و تعیین معنی‌دار بودن اختلاف موجود در میان موتورهای کاوش با توجه به‌ برای پاسخ به این پرسش که آیا موتورهای کاوش مورد بررسی در بازیابی مدارک‌ برای پاسخ به این سؤال که آیا در بازیابی صفحات روزآمد شده اختلاف معنی‌داری در میان موتورهای کاوش مورد بررسی وجود دارد یا خیر،میزان ؟؟؟ برای مجموع‌ رتبه‌های به دست آمده از موتورهای کاوش محاسبه گردید: ؟؟؟ اختلاف معنی‌داری میان موتورهای کاوش مورد مقایسه در این پژوهش،در طریق رتبه‌بندی مشاهده گردید که اختلاف معنی‌داری میان موتورهای کاوش مورد در خصوص معیار اعتبار مدارک نیز براساس آزمون فریدمن، اختلاف بسیار معنی‌داری میان موتورهای کاوش دیده می‌شود و این بیانگر اثبات‌ در این معیار نیز سه موتور کاوش گوگل،لیکس،و یاهو از گروه موتورهای کاوش‌ موتورهای کاوش مورد بررسی در بازیابی پیوندهای غیر فعال در نتایج کاوش، اختلاف معنی‌داری میان موتورهای کاوش در مدارک روزآمد و پیوندهای غیر فعال نشان‌ همیشه در میان سه موتور کاوش برتر در کلیهء معیارهای مورد بررسی در این پژوهش‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.