Skip to main content
فهرست مقالات

فن آوری اطلاعات و جایگاه آن در ساختار فنی کتابخانه های دیجیتالی

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 145 تا 168)

کلیدواژه ها :

مدل‌سازی ،فن‌آوری اطلاعات ،کتابخانه دیجیتالی

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، دیجیتالی، کتابخانه‌های دیجیتالی، کتابخانهء دیجیتالی، کاربران، فن‌آوری، پیشرفت سریع فن‌آوری اطلاعات، فن‌آوری اطلاعات در جهان، نیازهای اطلاعاتی کاربران کتابخانه‌ها، شبکه

پیشرفت سریع فن‌آوری اطلاعات در جهان و نیازهای اطلاعاتی‌ کاربران کتابخانه‌ها را دچار تحول اساسی کرده است.یکی از این‌ تحولات،در هزارهء سوم،کتابخانه‌های دیجیتالی است؛که در نتیجهء آن کتابخانه‌ها به سمت خودکارسازی و ایجاد شبکه‌های اطلاعاتی‌ و محیط دیجیتالی سوق یافتند.برای ایجاد کتابخانه‌های دیجیتالی‌ در جهان طرح‌های تحقیقاتی بسیاری اجرا شده است و مدل‌های‌ مختلفی نیز پیشنهاد گردیده است.در مقالهء حاضر،پس از پرداختن‌ به تعاریف و اهداف و ویژگی‌ها،فن‌آوری کتابخانه‌های دیجیتالی، مدل‌ها و طرح‌های تحقیقاتی یاد شده در کشورهای مختلف‌ مورد بررسی قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"کتابخانهء دیجیتالی باید توانایی و امکان دسترسی خردمندانه به منابع اطلاعاتی و نیز امکان‌ بنابراین،لازم است که طرح ایجاد کتابخانهء دیجیتالی به عنوان یک‌ بحث مربوط به کتابخانه‌های دیجیتالی موضوعی جدی است و افراد بسیاری در درازمدت،تلاش‌های بسیاری کرده و پیشرفت‌هایی نیز در این حوزه حاصل شده است. کتابخانه در پی راهی برای دیجیتالی کردن مجموعه‌های ارزشمند موجود است تا بتواند 2. تسهیل دسترسی به منابع و شبکه‌های اطلاعاتی ملی و بین المللی برای همهء کانادایی‌ها. اسناد دولتی،و طرح ملی اشتراک منابع اطلاعاتی خدمات زیادی را تا این زمان ارائه کرده است. کتابخانهء ملی استرالیا با ایجاد پایگاه اطلاعاتی نظام‌مند و استفاده از نرم‌افزار ابر متن‌4 فراهم شده است می‌توان به کاوش مجموعهء عظیمی از منابع و اطلاعات پرداخت. سنگاپور ایجاد شده است امکان دستیابی سریع به منابع و مراجع کتابخانه‌های معتبر اطلاعات مرتبط با نیاز کاربران توسط کتابداران کتابخانهء دیجیتالی شناسایی شده و @ارتباط میان کتابخانه‌های دیجیتالی و خدمات اطلاعاتی آنها برای کاربران شفاف‌ نیز از این امر مستثنی نیستند و اهدافی که برای آنها در نظر گرفته شده به شرح زیر است: این روش بسیار ساده است و در آن هیچ ارتباطی میان حافظهء پنهانی و عملگر وجود مدل کتابخانهء دیجیتالی فضایی شامل تعدادی انبار اطلاعاتی برای ذخیرهء اطلاعات فضایی‌ یکی از این تحولات در هزارهء سوم ایجاد کتابخانهء دیجیتالی است که،در نتیجهء آن، برای ایجاد کتابخانهء دیجیتالی در جهان طرح‌های تحقیقاتی زیادی اجرا شده و ایجاد کرده کمبود منابع مالی و فقدان پشتیبانی ملی و دولتی از این مسئله بوده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.