Skip to main content
فهرست مقالات

هرمنوتیک و بازیابی اطلاعات

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 31 تا 46)

کلیدواژه ها :

هرمنوتیک ،بازیابی اطلاعات ،ربط ،چرخه هرمنوتیک

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، بازیابی اطلاعات ، هرمنوتیک ، نظام‌های بازیابی اطلاعات ، هرمنوتیک و بازیابی اطلاعات ، زمینه‌های مشترک بازیابی اطلاعات ، ربط ، کاربر ، فهم ، نظام اطلاعاتی

مفهوم هرمنوتیک به منزلهء شاخه‌ای خاص از دانش،مربوط به دوران‌ مدرنیته است.واژهء یونانی‌ Hermeneutike از زمان افلاطون به کار می‌رفته‌ اما معادل لاتینی آن،یعنی‌ Hermeneutice ،از قرن هفدهم به بعد تداول‌ یافته است. در دورهء معاصر،هرمنوتیک فلسفی براین نکته تأکید دارد که مفسر در فهم‌ خود بی‌طرف نیست؛بلکه افق معنایی مفسر و ذهنیت و پیش‌داوری‌های‌ او دخالت دارد و اینکه افق معنایی حادثه یا متن بدون دخالت ذهنیت مفسر فراچنگ آید انتظاری بیجا و نامعقول تلقی شده است.دانش اطلاع‌رسانی‌ و مؤلفه‌هایی از آن نیز چون نمایه‌سازی،بازیابی اطلاعات،ربط،و مانند آن از یک‌سو با اظهارات و تجلیات انسانی معناداری سروکار دارد که باید به واسطهء عاملی فهم‌کننده درک شود؛و از سوی دیگر عامل فهم‌کننده، خود در مجموعه‌ای از معانی،ارزش‌ها،و نگرش‌هایی به سر می‌برد که باید به آنها توجه شود.از آنجا که ممکن است برخی مطالب مرتبط با مباحث‌ رایج هرمنوتیک در این حوزه نیز راه یافته باشد مقالهء حاضر قصد دارد تا زمینه‌های مشترک بازیابی اطلاعات را در چرخهء هرمنوتیکی مورد بررسی‌ قرار دهد.

خلاصه ماشینی:

"رایج هرمنوتیک در این حوزه نیز راه یافته باشد مقالهء حاضر قصد دارد تا فرایند بازیابی اطلاعات نیز در اصل فرایندی هرمنویکی است زیرا از سویی با درست به‌همین ترتیب،فرایند بازیابی اطلاعات مانند آزمایش یک فرضیه است. موضوعی تغییر کرده و همان موضوع سابق نیست مسبوق به این پرسش است که آیا فرایندی که بازیابی اطلاعات تلقی می‌گردد،جست‌وجوی پرسشی است متن یا نظام‌ به بیانی تفسیری از نیاز اطلاعاتی بسنده کنیم و این بیان نارساتر از آن است که صرفا با اطلاعات پدیدهء نامملوسی است که به مفهوم‌سازی و درک وجود انسانی بستگی دارد. به‌همین سبب است که سوانسون بازیابی اطلاعات را استعاره‌ای گمراه کننده تلقی می‌کند مشکلی که فرد با آن روبه‌رو است و برای حل آن نیاز به اطلاعات دارد؛ هستهء ربط در نظام‌های بازیابی اطلاعات بر موارد زیر تأکید دارد: در هر نظام بازیابی اطلاعات هرگاه موقعیت دانش استفاده‌کننده را مدنظر قرار دهیم‌ مدرک ممکن است در صورت همخوانی با موضوع مورد درخواست مرتبط تلقی گردد مدارک بازیابی شده تحت تأثیر قرار می‌دهد حائز اهمیت است. لنکستر1(9791)نیز مقولهء ربط و انطباق را مورد توجه قرار داده است. دخالت داشتن سویهء کاربردی در این فرایند توجیه‌گر مفهوم ربط و نسبتی است که در یافتن اطلاعات لحظه‌ای است که پرسش کاربرپاسخ خود را از نظام یا یک اثر کاربر یا موقعیت هر منو تیکی او و یا سویهء کاربردی اطلاعات پیوند خورده است. مدارک یا هر اطلاعاتی که توسط نظام بازیابی اطلاعات کتابشناختی مدارک،زمانی برای فرد دارای‌ حال تغییر است و حتی در حین مطالعهء مدارک بازیابی شده از پایگاه اطلاعاتی نیز این‌"


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.