Skip to main content
فهرست مقالات

جامعه اطلاعاتی همچون اتوپیایی فن آورانه

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 155 تا 168)

کلیدواژه ها :

اتو پیا ،آرمانشهر ،جامعه اطلاعاتی ،سرمایه‌دارای اطلاعاتی

کلید واژه های ماشینی : جامعه اطلاعاتی ، اتو پیایی ، جامعهء اطلاعاتی ، جامعه ، آرمانی ، اتو پی‌ای طبقهء مسلط ، فن‌آوری ، اتو پی‌ای جامعهء اطلاعاتی ، سرمایه‌داری اطلاعاتی ، اتو پیایی فن‌آورانه

اتو پیا به معنی شرایطی آرمانی همواره در ذهن بشر بوده است.زمانی‌ اندیشه‌ای اتو پیایی است که از دل نظام موجود و برای برپایی نظامی آرمانی‌ برمی‌خیزد.اتو پیاها در طول تاریخ بشر به چندین شکل بروز کرده‌اند. می‌توان‌"جامعه اطلاعاتی‌"را،که مفهومی جدید است و نوید تمدنی آرمانی‌ را می‌دهد.نیز نوعی اتو پیا محسوب کرد.بحران‌ها و رکوردهای پیایی، سرمایه‌داری را وادار کرد که در دههء 7091 دست به بازسازی خود بزند. شکلی جدید از ساختار طبقاتی درپی این بازسازی پدید آمده است که در آن مدیران متخصص اطلاعات و فنآوری‌های اطلاعاتی طبقهء مرفه و مسلطاند.این شکل جدید را بعضی از متفکران‌"سرمایه‌داری اطلاعاتی‌" خوانده‌اند."جامعهء اطلاعاتی‌"را می‌توان اتو پیای طبقهء مسلط جدید در کشورهای شمال دانست.

خلاصه ماشینی:

"*جامعهء اطلاعاتی همچون اتو پیایی فن آورانه اتو پیا به معنی شرایطی آرمانی همواره در ذهن بشر بوده است. اندیشه‌ای اتو پیایی است که از دل نظام موجود و برای برپایی نظامی آرمانی‌ شکلی جدید از ساختار طبقاتی درپی این بازسازی پدید آمده است که در این شکل جدید را بعضی از متفکران‌"سرمایه‌داری اطلاعاتی‌" مهدی داودی‌ جامعهء اطلاعاتی همچون اتو پیایی فن آورانه در دایرة المعارف بریتانیکا برای تعریف کلمهء اتو پیا آمده است:"جامعه‌ای آرمانی که‌ اتوپیای نسبی از نظر او"اتو پیایی است که فقط از نقطهء نظر نظام اجتماعی معین‌ تمدن موج سوم به این معنا دقیقا همان است:یک آرمانشهر عملی‌ برآمدن چنین جامعه‌ای:"این تمدن نوین آن‌چنان عمیقا انقلابی است که پیش‌فرض‌های‌ نظام تکنولوژیک-اقتصادی جدید را سرمایه‌داری اطلاعاتی‌[تأکید از خود کتاب است‌] شده که تولید نرم‌افزار کامپیوتری نمونهء اعلای این تغییر شکل است اشاره می‌کند که‌ اشاره می‌کند که در تاریخ ظهور کرده‌اند و اشاره دارد به آنکه هر نوعی از این اتو پیاها نمایندهء می‌گیرند و باتوجه به اینکه خاستگاه این اتو پیا نیز کشورهای شمال است،اکنون در پرتو در حال توسعه)،اتو پیای‌"جامعهء اطلاعاتی‌"شکل و معنای دیگری نیز به خود می‌گیرد. امروزه ما شاهد صدور این اتو پیا از شمال به جنوب نیز هستیم. جامعهء پسا-صنعتی نتیجه‌ای اجتناب‌ناپذیر در تاریخ است اما او چنین می‌اندیشد که‌ چنان‌که در ابتدای این مقاله نیز آمد،کاستلز معتقد است که سازمان سرمایه‌داری و ما در جامعه‌ای به سر تغییر سیاستی کلی در نظام سرمایه‌داری-یعنی نظا حاکم جهانی-است و هیچ‌ Pamela McLean کریستیانسن است:"مسئله ساختن‌"جامعه‌ای اطلاعاتی برای همه نیست بلکه‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.