Skip to main content
فهرست مقالات

جنبه های اجتماعی اطلاعات

نویسنده:

مترجم:

ISC (10 صفحه - از 39 تا 48)

کلیدواژه ها :

اطلاع‌رسانی ،سازماندهی ،رده‌بندی ،نمایه‌سازی ،فهرست‌نویسی،سرعنوان موصوعی ،دسترس‌پذیری ،موانع‌ دسترسی به اطلاعات

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، اجتماعی، جنبه‌های اجتماعی اطلاعات، کتابخانه، توصیفگرها، کتابداران، کتاب‌ها، کاربران، سرعنوان‌های موضوعی، متن

نوشتار حاضر به بررسی زمینه‌های تأثیرگذار اجتماعی بر فرایند دسترس‌پذیرسازی منابع کتابخانه‌ای می‌پردازد.نقاط دسترسی‌ مانند کلیدواژه‌ها،شماره‌های راهنما،سرعنوان‌های موضوعی و توصیفگرها که توسط متخصصان کتابداری به منابع داده می‌شود، نقش پیوند بین منابع و کاربران کتابخانه را ایفا می‌کند.اما با توجه‌ به سرشت اجتماعی انسان و نوع برداشت و خوانش وی از متون که‌ از عوامل محیطی،فرهنگی،حرفه‌ای و پیشینهء ذهنی و شناختی ریشه‌ می‌گیرد،ابزارها و نقاط دسترسی موجود نمی‌توانند محتوای حقیقی‌ متون و منابع را برای کاربران نمایان کنند.درحالی‌که خواست‌ کتابداران،رائه مطلوب اطلاعات است،موانع بوم‌شناختی، واژه‌شناختی،معناشناختی اطلاعات و نیز تفاوت‌های دیدگاهی خود کتابداران و مالا روش سازماندهی اطلاعات سبب می‌شود از دسترس‌پذیری و کاربردپذیری اطلاعات مربوط کاسته شود.نوشتار با ذکر نمونه‌هایی از ناتوانی نقاط دسترسی موجود در بازنمودن‌ محتوای منابع پایان یافته است.

خلاصه ماشینی:

"کتابداری نیز می‌بایست برای پاسخگویی به نیازهای بومی،در این راستا حرکت کند. به این مهم که واژهء مورد استفاده در زبان طبیعی نمی‌تواند به صورت انتزاعی به کار رود متون مربوط به جنبه‌های اجتماعی اطلاعات در کتابداری نیز نسبتا پراکنده است. اما در بستری خاص هویت و ارزش اخلاقی می‌یابد که به ما کتابداران مربوط است. اشاره کرد که دربارهء نیاز به خلق مبنایی کلی برای هویت بخشی به اطلاعات و فن‌آوری‌ پارهء اطلاعاتی تنها زمانی معنی پیدا می‌کند که به صورت اجتماعی درک شود. این همان چیزی است که‌ چون موضوع آنها روشن است و سرعنوان‌های موضوعی و شماره‌های رده‌بندی متناظر با است در بعضی موارد مناسب باشد و در سایر موارد به کار تخصیص موضوعی نیاید. مسئله،راه‌حل آن،و ابزارهای مورد نیاز اشاره شده است. برای تفسیر فرم‌ها مورد نیاز است:1)آشنایی با ساختار فرم‌های گزارش مسئله؛2)دانش‌ فنی؛و 3)دانستن ساختار اجتماعی مربوط به این فرم‌ها. پیشینهء مارک نیز با فیلدهای ثابت و فیلدهای آزاد قالب‌بندی شده است که باید طبق‌ محدودیت‌های اجتماعی اطلاعات در رکورد ظاهر می‌شود آگاه باشد. مطلب دیگر این است که سرعنوان‌های موضوعی و توصیفگرها در فواصل زمانی‌ راهنما ممکن است در نقاط مختلفی از ردهء ادبیات قرار گیرند. فهرست و نمایه این حقیقت را می‌گویند که یک ظرف حاوی شیر است اما Shively اما سرعنوان‌های موضوعی و دیگر نقاط دسترسی تنها محمل را منعکس می‌کنند و نه‌ شخصی ممکن است به این وجوه توجه ویژه داشته‌ اطلاعات ممکن است در استفاده از آن مانع ایجاد کند. به وسیلهء ابرارهای موجود دستیابی صورت می‌گیرد،بیشتر اجتماعی است تا فنی."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.