Skip to main content
فهرست مقالات

ویژگی نظام های خبره در مدیریت دانش

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 129 تا 144)

کلیدواژه ها :

هوش مصنوعی ،نظام خبره ،مدیریت دانش ،سازماندهی دانش

کلید واژه های ماشینی : نظام خبره ، اطلاعات ، مدیریت دانش ، دانش ، کاربر ، مدیریت دانش و نظام خبره ، هوش مصنوعی ، نظام‌های خبره در مدیریت دانش ، تخصص ، کاربرد

در این مقاله نظام خبره،به منزلهء یکی از مهم‌ترین حوزه‌های کاربردی‌ هوش مصنوعی که می‌تواند در خدمت مدیریت دانش قرار گیرد مورد بررسی قرار گرفته است.وجوه اشتراک مدیریت دانش و نظام خبره‌ مورد توجه قرار گرفته و ویژگی‌ها،مزایا،و محدودیت‌های نظام خبره‌ تشریح گردیده است.کاربرد نظام خبره،در کتابخانه(به صورت‌ سناریو)به منظور درک صحیح از عملکرد آن بیان شده است.همچنین‌ کاربردهای هوش مصنوعی در سازماندهی و مدیریت دانش مورد اشاره قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"نظام خبره به عنوان یکی از منابع فن‌آوری اطلاعات در علوم مختلف کاربردهای‌ برای ایجاد نظام خبره عناصر یا اجزاء زیر لازم است: بخشی از نظام خبره است که فرایند استدلال را برعهده دارد. با توجه به اینکه هدف اصلی نظام خبره این است که جایگزین افراد که براساس دانش فرد خبره توسط مهندس دانش ایجاد شده است در پایگاه دانش قرار که برای انجام این کار از موتور استنتاج خود استفاده می‌کند. Stair ویژگی دیگری که نظام خبره را متمایز می‌کند توانایی یادگیری است. مختلف برای ارائهء راه‌حل در شرایطی خاص است که این فرایند دو مرحله دارد:1) نظام خبره می‌تواند به کاربر در مواردی مثل اینکه«چطور به نتایج حاصل رسیده است و چرا در حقیقت،پایگاه دانش این نظام خبره براساس تجربیات‌ کاهش ریسک:نظام خبره می‌تواند در محیطهایی با ریسک بالا برای انسان نیز به کار روند. -ساخت نظام خبره نیازمند دانش و مهارت‌های پرهزینهء مهندسی است. -عدم اعمتاد کاربران نهایی خود مانعی در استفاده از نظام خبره است. در این مرحله است که مدیریت دانش وارد عرصه می‌شود. نظام خبره در مدیریت دانش،به ویژه در سازمان‌ها،بسط دانش در آینده است. دانش بیشتری به یک نظام خبره اضافه شود بیشتر شبیه یک فرد خبره عمل می‌کند. یک‌ نظام خبره مرجع برای شناسایی نیاز اطلاعاتی مراجع و راهنمایی او باید دانش زیادی‌ نظام خبره یکی از فن‌آوری‌های اطلاعاتی است که در حوزهء اطلاع‌رسانی و مدیریت‌ مهندس دانش فردی است که دانش و تجربیات فرد خبره را کسب کرده و در پایگاه دانش‌ استفاده از نظام خبره در مدیریت دانش،بسط دانش در آینده است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.