Skip to main content
فهرست مقالات

هوش مصنوعی و کاربرد آن در اطلاع رسانی و اراده دانش

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 145 تا 162)

کلیدواژه ها :

هوش مصنوعی ،بازیابی اطلاعات ،پایگاه اطلاعاتی ،نظام‌های خبره ،کتابداری و اطلاع‌رسانی

کلید واژه های ماشینی : هوش مصنوعی ، اطلاعات ، رایانه ، کاربر ، بازیابی اطلاعات ، دانش ، هوش مصنوعی و نظام‌های خبره ، هوش مصنوعی و کاربرد ، نظام‌های خبره ، فنون هوش مصنوعی

هدف هوش مصنوعی کشف فرایندهای فکری است که بار فتارهای‌ هوشمندانه مرتبط است.؛همچنین درصدد یافتن راه‌هایی است تا کارکردهایی را که معمولا نیازمند هوش انسان شبیه‌سازی‌ کند. در مقایسهء انسان و رایانه،تفاوت در ساختار،علت اصلی اختلاف‌ بین مغز و رایانه بیان شده است.فنون هوش مصنوعی مبتنی بر روش‌هایی است که از علوم مختلف و دانش فراوان بهره می‌برد و این دانش باید به گونه‌ای ارائه شده باشد که در برگیرندهء تعمیم‌ها باشد و توسط افرادی که باید آن را فراهم آورند،فهمیده و درک‌ شود.از سوی دیگر،پژوهش‌های هوش مصنوعی به ارائهء دانش‌ مناسبی مربوط می‌شود که می‌تواند در برنامه‌ای برای ایجاد رفتار "هوشمندانه‌"مورد استفاده قرار گیرد. کاربردهای جدید هوش مصنوعی در زمینه‌های متنوع دانش مانند زبان طبیعی،رباتیک،علوم رایانه،و علوم شناخت عرضه شده‌ است.همچنین کاربرد هوش مصنوعی و نظام‌های خبره در ارائهء دانش مورد بررسی قرار گرفته است.

خلاصه ماشینی:

"این دانش باید به گونه‌ای ارائه شده باشد که در برگیرندهء تعمیم‌ها هوش مصنوعی و کاربرد آن در اطلاع‌رسانی و ارائه دانش تعاریف زیادی از هوش مصنوعی شده است که در زیر به چند نمونهء آن اشاره‌ هوش مصنوعی،مطاعله روش‌هایی است برای تبدیل رایانه به دستگاهی که بتواند طراحی شده است که یک عمل را بعد از عمل دیگر با سرعت بسیار زیاد انجام می‌دهند. مسائل هوش مصنوعی بسیار وسیع است و به نظر می‌رسد تنها چیزی که در میان‌ یکی از نتایج به دست آمده از بیست سال اول هوش مصنوعی این است که‌"هوش‌ پس،فنون هوش مصنوعی عبارت است از روشی که از علوم مختلف و دانش فراوان‌ استفاده می‌برد و این دانش باید به گونه‌ای ارائه شده باشد که: موارد فوق از مسائلی است که در طراحی فنون هوش مصنوعی باید به آن توجه‌ هدف این است که نظام‌های رایانه‌ای ساخته شود که بتواند کارهایی‌ به‌طور کلی ویژگی‌های اصلی که با آن می‌توان میزان ارائهء دانش در هوش مصنوعی را سازد،بلکه باید این کار را با بازدهی بالا انجام دهد و امکان جمع‌آوری و ارائهء دانش را به‌ نشر و گسترش دانش یکی از کاربردهای نظام هوش مصنوعی است. همان‌طور که اشاره شد نظام خبره زیرمجموعهء هوش مصنوعی است. این است که زمینه را برای دستیابی سریع و صحیح محققان به اطلاعات ذخیره شدهء مورد کار در زمینهء هوش مصنوعی منجر به ظهور اندیشه‌های بسیار متعددی شده است. است که محققان حوزهء هوش مصنوعی تا اندازه زیادی به آن پاسخ داده‌اند. باید انجام داد نگاه کردن به آینه برای یافتن مثالی از نظام هوشمند است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.